
Európska iniciatíva dodávateľského reťazca ukončuje svoje aktivity ku koncu roka 2019. Potravinárska komora Slovenska a Slovenská aliancia moderného obchodu, ako členovia slovenskej Iniciatívy pre férový obchod, vyjadrili svoje rozhodnutie pokračovať v národnej iniciatíve. Dodávatelia i odberatelia potravín majú naďalej záujem podporovať samoreguláciu a kultivovať na Slovensku obchodné vzťahy.
Európska iniciatíva dodávateľského reťazca po šiestich rokoch ukončuje svoje pôsobenie. Počas jej činnosti sa k Princípom správnej obchodnej praxe prihlásilo viac ako 1200 spoločností z celej Európy, pričom išlo o dodávateľov i odberateľov potravín. Princípy správnej obchodnej praxe však budú naďalej propagované európskymi sektorovými organizáciami. Nadnárodné platformy tak môžu pokračovať v ďalšej činnosti.
Riešenie problémov formou dialógu zostáva prioritou
Potravinárska komora Slovenska a Slovenská aliancia moderného obchodu vo februári 2018 podpísali vznik Iniciatívy pre férový obchod na Slovensku. Pripojením sa k európskej Supply Chain Initiative sa tak zaviazali k presadzovaniu zásad správnej obchodnej praxe a transparentnému a korektnému riešeniu všetkých prípadných sporov, ktoré v každom obchodnom vzťahu môžu vzniknúť. Počas svojho pôsobenia prijala Iniciatíva všetky potrebné dokumenty a postupy na riešenie prípadných porušení Princípov správnej obchodnej praxe formou dialógu.
Iniciatíva predstavuje otvorenú platformu presadzovania zásad správnej obchodnej praxe v dodávateľsko-odberateľských vzťahoch. „Sme radi, že zásady presadzované európskou iniciatívou sa pretavili aj do ustanovení európskej smernice o nekalých obchodných praktikách. Vzájomný dialóg je pre kultiváciu vzájomných vzťahov dôležitý, a preto budeme túto iniciatívu naďalej aktívne komunikovať,“ hovorí Daniel Poturnay, prezident Potravinárskej komory Slovenska.
Záujemcovia získajú pri zavádzaní pravidiel do praxe podporu
Rozhodnutie pokračovať v slovenskej iniciatíve pre férový obchod víta aj jej predseda Štefan Žák z Obchodnej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave. Podľa jeho slov majú férové dodávateľsko-odberateľské vzťahy a riešenie sporov formou dialógu naďalej svoje opodstatnenie. Prihlásením k Iniciatíve sa každý signatár zaväzuje upraviť svoje interné postupy podľa Zásad správnej obchodnej praxe a prípadné obchodné spory riešiť najskôr formou mediácie a následne dohodou, čo je rýchlejšie a lacnejšie riešenie. Okrem iného zároveň nenarušuje vzájomné vzťahy medzi potravinárom a obchodníkom. K iniciatíve je možné sa prihlásiť na webovej stránke férového obchodu. Každý záujemca dostane zároveň podporu pri zavádzaní uvedených pravidiel do svojej praxe.