
Porovnanie septembrových predajov vybraných potravín potvrdilo medziročné navýšenie priemerných cien. Mnohé z nich prevyšujú mieru inflácie. V kategórii obratovo najvýznamnejších produktov sa tak nájdu cenoví skokani, za ktorých spotrebitelia zaplatili podstatne viac než v predchádzajúcom roku. Zaujímavý vývoj zaznamenala spoločnosť Nielsen pri cenovej ponuke masla, ktoré čelí od roku 2017 kríze.
Z maloobchodného auditu spoločnosti Nielsen, ktorá sleduje predaje rýchloobrátkového tovaru z pokladničných dát maloobchodných predajní na Slovensku vyplýva, že za väčšinu potravín sme v septembri tohto roka v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka zaplatili viac. Rast priemerných cien v mnohých prípadoch výrazne prevýšil aj úroveň inflácie. Agentúra Nielsen porovnala ceny vybraných skupín potravín, vrátane ovocia, zeleniny, mäsa či pečiva, ktoré sa radia medzi obratovo významné kategórie a sú súčasťou pravidelných nákupov spotrebiteľov.
Najväčším cenovým skokanom je kryštálový cukor
Medzi najväčších medziročných skokanov v náraste priemernej ceny patrí kryštálový cukor, ktorého cena vzrástla v septembri až o 18 %. Augustové a septembrové ceny cukru tak dosiahli po rekordne nízkych cenách predchádzajúcich mesiacov cenu, za ktorú sme cukor nakupovali na začiatku roka 2018. Ďalším produktom, ktorý výrazne zdražel sú minerálne a stolové vody, ktorých cena stúpla o viac ako osem percent a v septembri sa ich priemerná cena za liter vyšplhala na najvyššiu hodnotu od roku 2017. Medziročná cena sa podobne posunula aj u ochutených sýtených nápojov a piva, a to takmer o sedem percent a v treťom kvartáli dosahovala najvyššiu úroveň za posledné roky.
Cenové navýšenie nad šesť percent dosiahla aj múka a sušienky s oblátkami, ktorých priemerná cena atakovala najvyššiu úroveň v posledných rokoch. Vyššie ceny boli zaznamenané taktiež pri mlieku. Priemerná septembrová cena čerstvého aj trvanlivého mlieka vzrástla o približne 3,6 % v porovnaní so septembrom 2018. Cena kávy, syrov, oleja, čokoládových cukroviniek či jogurtov sa zvýšila približne o dve percentá, čo je, naopak pod úrovňou inflácie.
Zvrat „maslovej krízy“
Niektoré produkty z obratovo najvýznamnejších kategórií sa však vývojom cien jednoznačne odlišujú. Priemerná cena masla bola v septembri tohto roka o viac ako 22 % nižšia ako pred rokom. Tento vývoj je ovplyvnený tzv. maslovou krízou. V druhej polovici roku 2017 cena masla najprv extrémne narástla o takmer polovicu, v priebehu roka 2018 sa mierne ustálila a od začiatku roka 2019 zaznamenáva maslo kontinuálny pokles priemernej ceny za 250 g balenie, a to z dvoch eur na 1,64 eur. Takúto priemernú cenu maslo naposledy dosiahlo pred „maslovou krízou“ v apríli a máji 2017.