
Nevyhnutnou činnosťou všetkých domácností je umývanie riadu, preto si niektorý zo širokej ponuky produktov na ňu určených zaobstarala za posledný rok aspoň raz takmer každá domácnosť. V súčasnosti sa však mení pomer dopytu po prostriedkoch určených do umývačiek riadu a na ručné umývanie.
Prípravky na umývanie riadu či už ručné, alebo automatické si z rozpočtu slovenských spotrebiteľov za uplynulý rok (máj 2018 – apríl 2019) ukrojili 28 miliónov eur, čo je o 2,7 % viac ako v rovnakom období minulého roka. Ukazujú to údaje spoločnosti Nielsen za maloobchodný trh s potravinami a zmiešaným tovarom vrátane drogérií, bez siete Metro.
Z hľadiska počtu kupujúcich zostávajú dominantné prostriedky na ručné umývanie riadu, ktoré si zakúpilo 8 z 10 domácností. Prostriedky do umývačky si z nákupu domov prinieslo 30 % domácností. Napriek tomu, že oveľa viac domácností nakupuje prostriedky určené na ručné umývanie, celkové výdavky boli vyššie na prostriedky do umývačiek. Vyplýva to z prieskumu trhu spoločnosti GfK v období od mája minulého roka do apríla tohto roka. Podľa Veroniky Némethovej, konzultantky Spotrebiteľského panelu GfK, kupujúca domácnosť minula na prostriedky do umývačiek v priemere 25 eur ročne. „Na porovnanie, výdavky na prostriedky na ručné umývanie boli približne 8 eur,“ uvádza.
Kategóriu ťahá prémiový tovar
Údaje spoločnosti Retail Zoom za vybrané drogérie Teta, DM a 101 Drogerie za obdobie jún 2018 až máj 2019 hovoria, že medziročne rástli predaje prostriedkov na umývanie riadu výraznou dynamikou, a to o 6,5 % v hodnote a o 6,4 % v objeme. Spotrebitelia pritom utrácajú v drogériách viac za prostriedky do umývačiek riadu, čo predstavuje približne dve tretiny predajov v hodnote. Predaje prostriedkov na ručné umývanie riadu vo vybraných drogériách však oproti rovnakému obdobiu minulého roka narástli o 10,1 % v hodnote a o 4,1 % v objeme. „Najpredávanejšie značky prostriedkov na ručné umývanie riadu sú Jar s hodnotovým podielom 49 percent a Pur s podielom 13 percent,“ spresňuje konzultantka spoločnosti Retail Zoom Viviana Kučerová.
Hoci výrobcovia zaznamenavájú z dlhodobého hľadiska stagnujúci trend v kategórii ručného umývania a rastúci v prostriedkoch automatických umývačiek, podľa Márie Šimonovičovej, sortimentnej manažérky dm drogerie markt sa v poslednom roku tento trend mierne narušil: „Ručné umývanie získalo na hodnote, a to vďaka prémiovým produktom. Hoci predaný objem klesá, vďaka vyššej cene kategória rastie.“ Opačne je to v kategórii automatického umývania, kde predaný objem rastie, avšak pod vplyvom silnej konkurencie a cenového boja je hodnota kategórie len trochu vyššia ako v predchádzajúcom roku. Pozorovania trhu hovoria, že spotrebiteľ požaduje stále kvalitnejšie zloženie a je ochotný si zaň priplatiť. „Zákazníci uprednostňujú skôr väčšie balenia, a to z dôvodov ekonomických, teda väčšie balenie za nižšiu cenu. Zvažujú pri tom aj ekologickú stránku, čo znamená nižšiu spotrebu plastov a výrobok dlhšie vydrží,“ myslí si Michaela Málková z marketigového oddelenia spoločnosti Zenit.
Výrobcovia sa snažia osloviť zákazníkov sezónnymi atraktívnymi vôňami, rovnako aj zlepšenou čistiacou schopnosťou. Najobľúbenejšou vôňou v kategórii čistiacich prostriedkov na riad je podľa spoločnosti Retail Zoom už stabilne citrón, výrobky s touto vôňou tvoria 23 % všetkých predajov v hodnote. „V ručnom umývaní je poslednou výraznou novinkou Jar okamžitá pena na ručné umývanie, ktorá vďaka pumpičke prípravok ihneď napení,“ hovorí Mária Šimonovičová.
Petr Bezányi, manažér marketingu divízie pracích a čistiacich prostriedkov spoločnosti Henkel CZ/SK, je presvedčený, že napriek tomu, že prostriedky na ručné umývanie klesajú, väčšina domácností nimi stále disponuje a používa ich na umývanie menšieho množstva riadu, prípadne menej zašpineného riadu. „V poslednej dobe pozorujeme zvýšené požiadavky na vzhľad produktu, zákazníci chcú mať pri kuchynskom drese položenú fľašu, ktorá dobre vyzerá,“ hovorí.
Trend ekológie produktov silnie
„Čoraz obľúbenejšie sú u spotrebiteľov ekologické prostriedky na umývanie riadu reprezentované značkami Feel Eco s 8-percentným podielom a Frosch s podielom 7 percent,“ hovorí Viviana Kučerová. Výrobca produktov značky Feel Eco pripisuje nárast tomu, že výrobky majú vlastnosť jemného pôsobenia na pokožku. Radek Marták, riaditeľ výskumu a vývoja spoločnosti je presvedčený, že pri predaji ich čističov je zjavne dôležitý zdravotný aspekt a cena výrobku sa postupne dostáva do ústrania. Spoločnosť Feel Eco uviedla nedávno na trh aj špeciálny prostriedok na umývanie cumlíkov a fľaštičiek. „Dá sa využiť aj na umývanie všetkého plastového príslušenstva pre deti a tiež na hračky, pretože je bez parfémov, ktoré by v detských produktoch nemali mať miesto. Je vhodný aj pre citlivejšie osoby,“ dopĺňa Radej Marták.
Výrobcovia deklarujú snahu správať sa zodpovedne k prírode aj pri obaloch. „Nové technológie nám umožňujú vyrobiť si svoje PET obaly s podielom recyklátu, ktoré majú o cca 10 – 20 percent nižšiu gramáž, čo vedie k zníženiu produkcie plastov,“ vysvetľuje Michaela Málková. Sieť dm drogerie markt prichádza zase s plniacimi stanicami. „V rámci trvalo udržateľných výrobkov sme zaviedli plniace stanice na 10 filiálkach, kde si zákazníci môžu naplniť aj prostriedky na ručné umývanie,“ vysvetľuje Mária Šimonovičová.
Vo Feel Eco tiež zaznamenávajú nárast dopytu po bezobalovom predaji produktov na umývanie riadu a čistenie. Podľa Radka Martáka to však má svoje úskalia, ktoré nemusia byť na prvý pohľad zjavné a môžu byť ekologickou záťažou: „Mám na mysli čistenie zásobných nádob. Ich umývanie si vyžaduje energiu, vodu, odtekajúci odpad a sušenie tých obalov je rizikové z hľadiska mikrobiálnej kontaminácie.“ Tento spôsob predaja čaká ešte mnoho vylepšení, pretože inak hrozí zákazníkovi pokazenie produktu.
Eko trend boduje aj v oblasti špongií a handričiek a mladšia cieľová skupina sa čoraz viac zaujíma o „ekofriendly“ produkty. „Na našom trhu sú novinkou tri stredne veľké tvarované špongie Mosaik, ktoré si zákazníci veľmi rýchlo obľúbili,“ hovorí Peter Masný, oblastný manažér spoločnosti Mapa Spontex. Abrazívna časť je vyrobená z materiálu, ktorý je odolnejší a vhodný na každodenné používanie. Mosaik špongie sú aj dizajnovou záležitosťou, pretože sa dajú kúpiť v dvoch štýlových motívoch.
Medzi bestsellery výrobcu Freundenberg Home and Cleaning Solutions patrí špongia Pur Active na umývanie riadu s povrchom, ktorý odstráni najodolnejšie nečistoty, ale nepoškriabe ani citlivé povrchy ako sú sklokeramické dosky či teflón. „Vďaka jednoliatemu povrchu špongie nedochádza k množeniu baktérií a vzniku zápachu,“ vysvetľuje Bohdan Rudyk, country manažér spoločnosti. Podľa neho môže byť pri umývaní riadu dobrým pomocníkom aj špongiová utierka z mikrovlákna, pretože mikrovlákno umožňuje vďaka svojim vlastnostiam rýchle utretie rôznych povrchov bez použitia čistiaceho prostriedku. Produkt pod značkou Vileda Actifibre je vyrobený novou technológiou, ktorá spája čistiacu silu mikrovlákna a absorpčné schopnosti, takže nečistoty odstráni jedným ťahom. „Z nášho pohľadu kupujú spotrebitelia menej utierok z klasických materiálov so základnými benefitmi a kratšou životnosťou a miesto nich volia síce na prvý pohľad drahšie, ale atraktívne vyzerajúce utierky z mikrovlákna s dlhšou výdržou a výrazne lepšími výsledkami pri ich použití,“ dopĺňa Bohdan Rudyk.
Automatické umývanie zvyšuje účinnosť
Segment automatického umývania vykazuje dopyt najmä po citrusových tabletách a tiež ekologických výrobkoch. Predaje prostriedkov do umývačiek riadu narástli vo vybraných drogériách v období jún 2018 až máj 2019 oproti minulému roku o 5 % v hodnote a o 11,2 % v objeme. Podľa Viviany Kučerovej rástli predaje samotných čističov na riad tempom 3,7 % a predaje aditív (ako leštidlá a soli) stúpli o 8,7 %. „Spotrebitelia dnes preferujú moderné formy umývania riadu, teda predovšetkým multifunkčné tablety do umývačiek. Rastie aj pomerne nový segment multifunkčných gélov,“ zdôrazňuje Petr Bezányi. Práškové čističe už nie sú príliš populárne.
Doplnkové prostriedky do umývačky, tzv. aditíva, pomáhajú chrániť umývačku a prispievajú k dokonalému výsledku umývania riadu. „Veľa domácností v Česku trápi tvrdá voda, preto stále vyhľadávajú soľ do umývačky, ktorá im pomáha proti tomu bojovať. Leštidlo zase napomáha vysokému lesku a zároveň urýchľuje sušenie, takže zabraňuje tvorbe zaschnutých kvapiek,“ vysvetľuje Petr Bezányi. Multifunkčné prostriedky nevyžadujú pridávanie soli ani leštidla, ale napríklad čistič umývačky sa odporúča používať každý mesiac, bez ohľadu na to, aký umývací prostriedok spotrebiteľ používa. Pre vôňu dlhotrvajúcej sviežosti a neutralizáciu zápachu slúži tzv. osviežovač umývačky. „Aditívne prostriedky sú u našich zákazníkov veľmi obľúbené, ale stále platí potreba ďalšej edukácie, pretože časť zákazníkov ich nepoužíva správne,“ dodáva Petr Bezányi.
Domácnosti využívajú akciové nákupy
Zvýhodnená cena v prípade prostriedkov do umývačiek riadu oslovila k nákupu takmer dve tretiny z kupujúcich týchto prostriedkov, a akciové nákupy dosahovali 53 % z celkových výdavkov. Veronika Némethová z GfK upozorňuje, že tento podiel je v prípade prostriedkov na ručné umývanie nižší a produkty v akcii tvoria 41 % výdavkov: „V akcii si aspoň raz kúpilo niektorý saponát 70 percent kupujúcich prostriedkov na ručné umývanie riadu.“ Zároveň nie je prekvapujúce, že na prostriedky na riad celkovo najviac míňali domácnosti s deťmi do 14 rokov a za nimi nasledovali rodiny s dospelými členmi.
Prípravky do umývačiek riadu nakupujú spotrebitelia takmer výhradne v hypermarketoch, supermarketoch a organizovaných drogériách. Obchody s potravinami a zmiešaným tovarom do 400 metrov štvorcových majú v tomto segmente minoritnú významnosť. „Pre prostriedky na ručné umývanie sú menšie organizované a neorganizované obchody s potravinami a zmiešaným tovarom do 400 metrov štvorcových dôležitejším predajným kanálom, kde sa uskutoční až 37 percent tržieb,“ vysvetľuje konzultantka spoločnosti Nielsen Michaela Krídlová. Organizované drogérie majú pre tento sortiment nižšiu významnosť , necelých 15 %, ale ich obľuba medziročne rastie.
Obchodníci s menším pôdorysom predajní by mali podľa výrobcov investovať do priestoru, ktorý by bol venovaný komunikácii smerom k zákazníkovi, a to predovšetkým pri exkluzívnejších, a teda drahších produktoch. „Na takých miestach by mal byť jasne vysvetlený benefit daného materiálu, respektíve prípravku a dôvod, prečo investovať do drahšieho produktu s dlhšou životnosťou,“ myslí si Peter Masný. Ďalej zdôrazňuje, že v oblasti špongií a handričiek nie je prognóza pre klasické značky priaznivá, vzhľadom k vysokej kvalite privátnych značiek a rozšíreniu ponuky celého stredného segmentu a výrobkov „hodnoty za peniaze.“ Najlepšou možnosťou pre značkové produkty je preto stať sa trendsetterom a neustále prinášať nové trendy.
Najpredávanejšie značky prostriedkov na riad v hodnote
Jar 49 %
Pur 13 %
Feel Eco 8 %
Frosch 7 %
Ostatné 23 %
Zdroj: Retail Zoom, vybrané drogérie Teta, DM a 101 Drogerie, 06/18 – 05/19
Najpredávanejšie značky prostriedkov do umývačiek riadu v hodnote
Finish 26 %
Somat 23 %
Jar 22 %
Sunlight 4 %
Ostatné 25 %
Zdroj: Retail Zoom, vybrané drogérie Teta, DM a 101 Drogerie, 06/18 – 05/19
ČÍSLA
42 % spotrebiteľov používa produkty na umývanie riadu 2 –3-krát denne.
27 % domácností nakupuje prípravky do umývačiek.
1/5 kupujúcich používa multifunkčné tablety do umývačky.
Zdroj: Median, SK, MML-TGI, 4. + 1./2019
Kristína Raševová, kristina.rasevova@atoz.sk