
Predaj krmív pre zvieratá zaznamenal v posledných rokoch obrovský rozmach. Je veľmi dynamickou kategóriou, ktorá sa stále rozširuje. Časy, keď obchody ponúkali len konzervy, granule a zopár pochúťok, sú minulosťou. Spotrebitelia zvyknú počas nakupovania potravy pre domácich maznáčikov ochotne otvárať peňaženky a podobne ako pri nákupe potravín, aj zvieratám chcú dopriať kvalitné a zdraviu prospešné krmivo.
Trh krmív pre psy a mačky na Slovensku rastie nielen v objeme, ale aj v tržbách. Za posledných 12 mesiacov sa predalo 42 632 ton krmiva v hodnote za viac ako 67 miliónov eur. Medziročne rastie táto kategória rýchlejšie v tržbách, a to o 7,7 % než v objeme, čo predstavuje rast 2,6 %. Údaje vyplývajú zo sledovania spoločnosti Nielsen za obdobie od mája 2018 do apríla 2019. „Až 67 percent z celkových tržieb Slováci investujú do krmiva pre psy, tento podiel poklesol za posledný rok o 2 percentuálne body,“ spresňuje Lucia Jačaninová, konzultantka spoločnosti Nielsen. V objeme je pomer krmiva pre psy verzus krmiva pre mačky 80 ku 20.
Podľa Niny Páleníkovej, konzultantky Spotrebiteľského panelu spoločnosti GfK, domácnosti nakupujú krmivá pre domáce zvieratá v priemere dvakrát za mesiac a jedna domácnosť naň minie v priemere 91 eur ročne. Najvyššie výdavky sú na kúpu krmiva v konzerve, ktoré zodpovedá za dve pätiny všetkých nákupov krmiva.
Psíčkari sa zaujímajú o nové trendy
Majitelia domácich zvierat sa pri nakupovaní držia trendov, upozorňuje Branislav Lellák, vrchný riaditeľ obchodnej sekcie Coop Jednoty Slovensko: „Tomu sa prispôsobujú aj výrobcovia, a tak sa čoraz viac rozširuje škála produktov obsahujúcich minerály, vitamíny a ďalšie prospešné látky pôsobiace na správne fungovanie organizmu zvierat, slúžiace ako prevencia pred civilizačnými chorobami alebo ako forma dentálnej hygieny.“
Aj v tejto kategórii sa spotrebitelia zaujímajú o to, čo krmivá obsahujú. „Ľudia stále pozornejšie sledujú pôvod potravín, ktoré si kupujú a už začínajú pozerať aj na to, čo dávajú svojim miláčikom,“ myslí si Peter Čukan, obchodný riaditeľ spoločnosti Orijen, ktorá je výhradným dovozcom krmív Champion Petfoods. Na trhu je badať zvýšený záujem o produkty, ktoré si dávajú záležať na kvalite. „Naše výrobky majú pôvod surovín z dôveryhodných zdrojov, sú v potravinovej kvalite, a preto zaznamenávame nárast predaja. Cena verzus kvalita je u nás tiež veľmi dôležitá, pretože pri kvalitnejšom produkte je nižšia kŕmna dávka, a to sa v konečnom dôsledku odrazí na nižšej cene na deň,“ vysvetľuje Peter Čukan.
Okrem toho sa zvyšuje dopyt po bezobilných a monoproteínových krmivách. Veľa psov totiž bojuje s rôznymi alergiami. „V rámci granúl bolo v minulosti najviac používané kuracie mäso, preto pomerne často sa stretávame s tým, že sú naň psy citlivé,“ upozorňuje Martin Pučálka, majiteľ spoločnosti Krmivá Pučálka. Z toho dôvodu sú stále viac vyhľadávané krmivá, ktoré kuracinu neobsahujú. U chovateľov psov je tiež pomerne bežné, že kombinujú granule a konzervy, teda mokré krmivo, a aj v oblasti konzerv si všímajú kvalitu. Martin Pučálka hovorí, že nakupujúci riešia, či krmivo neobsahuje vedľajšie produkty alebo umelé konzervanty. „V rámci našich produktov sa najviac zvyšuje objem krmív s jedným druhom bielkovín. Tieto krmivá majú tú výhodu, že na nich dobre reagujú aj citlivé psy a mačky. Sme schopní eliminovať ten druh bielkovín, ktorý robí zvieraťu problém,“ vysvetľuje Martin Pučálka.
Majitelia psov naďalej uprednostňujú vo výžive suché krmivo – granule, tento segment však oproti minulému roku znížil svoj podiel o 2 percentuálne body na 43 % a dlhodobo má klesajúci trend na úkor mokrého krmiva a pochúťok, uvádzajú dáta spoločnosti Nielsen. Medziročný rast v tržbách 8 % zaznamenávajú kapsičky, konzervy a salámy. Predaj granúl klesá na celom organizovanom trhu a presúva sa skôr do malých neorganizovaných predajní a do drogérii. Okrem kvalitnej potravy sa chovatelia snažia ponúknuť zvieratám aj odmenu a tiež dbajú o ich dentálnu hygienu, čo dokazuje aj rýchlo rastúci trend v týchto segmentoch, ktorý pri pochúťkach predstavuje 15 % a pri žuvacích pochúťkach 11 %.
Z dát spoločnosti Nielsen je zjavné, že v segmente krmív pre mačky majú dominantné postavenie konzervy a kapsičky, ktoré predstavujú 73 % s medziročným rastom 16 % v tržbách a v poslednom roku vzrástli o 2 percentuálne body na úkor suchého krmiva. Suché krmivo, aj napriek klesajúcemu podielu na celkových tržbách, zaznamenáva medziročný rast 5 %.
Zvieracia potrava sa nakupuje aj v špecializovaných obchodoch
Hlavným predajným kanálom potravy pre mačky aj pre psy sú hypermarkety a supermarkety, ale ich významnosť klesá. „Majitelia mačiek zvyknú kupovať krmivo pre svojich miláčikov aj v drogériách, ktoré predstavujú sedem percent z celkových predajov a dlhodobo zaznamenávajú rastúci trend,“ dopĺňa Lucia Jačaninová. Spotrebitelia sú v tejto kategórii náročnejší. Prichádzajú do špecializovaných obchodov, kde sa chcú porozprávať a podeliť o svoje zážitky a problémy s ich domácimi miláčikmi a sú sklamaní, keď sa im vo veľkých reťazcoch nemá kto venovať a nevie im poradiť. „Preto tam nakupujú len na základe ceny a reklamy, nesledujú trendy a nehľadajú kvalitu,“ myslí si Peter Čukan. Podľa výrobcov je stále aktuálny aj presun zákazníkov z klasických predajní na internet alebo ešte viac tam, kde je prepojený priestor on-line s off-line, napríklad s výdajnými miestami.
„Aj naďalej platí, že krmív pre zvieratá sa predáva viac v mestách ako na vidieku, avšak tento rozdiel sa postupne znižuje a je menší ako pred desiatimi rokmi,“ upozorňuje na zaujímavý fakt Branislav Lellák. V sieti Coop Jednota kupovali potravu pre svoje domáce zvieratá najviac spotrebitelia v juhozápadných regiónoch, ako sú Nové Zámky, Nitra, Galanta, na východe Slovenska je o tieto produkty menší záujem.
Významný 43 % podiel v kategórii krmív pre mačky tvoria privátne značky, najvyšší je v drogistických predajniach, naopak najnižší v hypermarketoch a supermarketoch. „Aj v krmive pre psy majú významný podiel privátne značky, a to 44 percent,“ informuje Lucia Jačaninová. Podľa GfK takmer 8 z 10 domácností nakupujúcich krmivo pre zvieratá vyskúša aspoň raz za rok privátnu značku. Pri nákupoch zvieracej potravy využívajú domácnosti aj zvýhodnené cenové podmienky a každé tretie euro minú na nákupy v akciovej cene.
Sieť Coop Jednota predáva krmivá pre domáce zvieratá pod vlastnou značkou už viac ako 10 rokov. „Naši zákazníci si za zvýhodnenú cenu a porovnateľnú kvalitu môžu vybrať až zo 17 druhov krmív pre mačky a psov,“ uvádza Branislav Lellák. Najväčšia maloobchodná sieť svoj sortiment neustále rozširuje a do regálov pribúdajú nové druhy produktov. „Zastúpené máme salámy, aj granule, dlhodobo najpredávanejšie sú šťavnaté mäsové kúsky pre mačky a psov, ktoré ponúkame pod značkou Coop Jednota Dobrá cena. Čoraz obľúbenejšie sa stáva aj krmivo v 100 gramových taštičkách.“ Celkový predaj potravy pre zvieratá v tejto sieti medziročne vzrástol o 4,5 %. „Momentálne sa veľmi darí predaju produktov z jahňacieho mäsa kvôli ľahšej stráviteľnosti a nižšiemu obsahu tuku,“ dopĺňa Branislav Lellák.
Edukovaný predajca vie ponúkať správne produkty
Podľa výrobcov v tomto segmente neprichádza každoročne toľko noviniek ako v iných potravinových kategóriách, pretože je potrebný výskum a testovanie humánnym spôsobom. Peter Čukan je ale presvedčený, že predajcovia by sa mali začať vzdelávať v oblasti výživy, aby vedeli ponúkať správne výrobky: „Základ je pracovať so zložením každého produktu a vedieť tak poukázať na rozdiel medzi komerčným krmivom a zdravším krmivom. Vedieť obhájiť rozdiel v cene nižším dávkovaním a kvalitou surovín.“ Martin Pučálka je presvedčený, že pri edukácii predajcov sa táto časová investícia vyplatí, pretože ich skúsenosť hovorí, že poučený zákazník sa potom stále vracia. Veľmi dobre funguje pri ponuke krmív aj podpora ku granulám vo forme rôznych darčekov.
S prihliadnutím na vývoj z ostatných rokov sa dá kategórii predpovedať pozitívny rast. Čoraz väčšej popularite sa budú tešiť prírodné krmivá. „Ľudia si pomaly uvedomujú vzťah medzi zdravím a správnou výživou a sme si istí, že to je ten správny smer aj v prípade domácich miláčikov,“ zdôrazňuje Martin Pučálka. Zároveň s inováciami technológií sa rozhodne bude vyvíjať aj predaj, takže pribudnú napríklad automatické objednávky či kŕmny program zostavený pre konkrétneho psa.
ČÍSLA
11,3 % ľudí použije viac ako 5 balení krmiva pre psy za mesiac.
12,3 % spotrebiteľov kŕmi psy rovnako ako suchým, tak aj mokrým krmivom.
Zdroj: Median SK MML-TGI, 4. + 1./2019
1/2 slovenských domácností nakupuje krmivo pre zvieratá aspoň raz za rok.
6 z 10 domácností, nakupujúcich krmivo pre svoje zvieratá, si do nákupného košíka vkladá aj doplnky stravy, ako sú pochúťky za odmenu, kostičky a rôzne maškrty.
Zdroj: GfK, 05/18 – 04/19
Podiel na tržbách – krmivo pre mačky
Mokré krmivo 73 %
Suché krmivo 22 %
Pochúťky 5 %
Zdroj: Nielsen, 05/18 – 04/19
Podiel na tržbách – krmivo pre psy
Suché krmivo 43 %
Mokré krmivo 38 %
Pochúťky 13 %
Žuvacie pochúťky 6 %
Zdroj: Nielsen, 05/18 – 04/19
Kristína Raševová, kristina.rasevova@atoz.sk