
Podľa oficiálnych dát na Slovensku aktuálne hospodári v rámci ekologickej poľnohospodárskej výroby 535 fariem. Tieto spoločnosti spolu obhospodarujú viac ako 192 tisíc hektárov pôdy. Počet ekofariem medziročne vzrástol o viac ako pätinu, produkciu však vo väčšine prípadoch vyvážajú do zahraničia, kde je o ňu väčší záujem. Kvalita sa totiž odráža na vyššej cene produktov.
Na základe výročnej správy Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho, ktorý na Slovensku udeľuje povolenia na činnosť ekofariem, bolo v roku 2007 na Slovensku okolo 200 registrovaných prevádzkovateľov s pôdou v rámci ekologickej poľnohospodárskej výroby. V roku 2017 ich bolo už 439 a na konci roka 2018 počet vzrástol na 535, čo naznačuje neustále stúpajúcu tendenciu.
Biofarmy musia spĺňať prísne podmienky
Čoraz častejšie informácie o kauzách s nekvalitnými potravinami ľudí nútia zamýšľať sa vo vyššej miere nad tým, čo konzumujú. „Veríme, že ekologická produkcia na Slovensku má zmysel a veľký potenciál, a to najmä v rámci zdravého pestovania plodín. Ekofarmy pracujú absolútne bez chémie a produkty z nich sú v najvyššej biokvalite,“ hodnotí situáciu Tomáš Kohút, generálny riaditeľ spoločnosti Sanagro, ktorá má v rámci výmery pôdy na ekologické účely najvyšší podiel. Zároveň však dodáva, že biofarmy musia v súčasnosti dodržiavať prísne podmienky na produkciu bez využitia chémie. „Každý rok prechádzame prísnymi štátnymi kontrolami a zákazníckymi auditmi, aby sme neprišli o certifikát bioproducenta.“
Majú Slováci záujem o bioprodukty?
Väčšina produkcie z ekofariem v súčasnosti smeruje k veľkoodberateľom. Biokvalitu pritom vo väčšej miere vyhľadávajú najmä pri produktoch z rastlinnej výroby. Dopyt po zvieratách z ekologického chovu zo strany slovenských odberateľov až taký významný, ako pri plodinách nie je. Väčšina z produkcie ekologických fariem preto smeruje na vývoz do Rakúska, Nemecka, Francúzska či Talianska. Dôvodom je nedostatočná kúpyschopnosť na Slovensku. Ekologické farmy sa však situáciu snažia zmeniť a premýšľajú nad vhodným spôsobom, ako výrobky dostať bližšie k Slovákom.
„Aktuálne sa zamýšľame nad viacerými možnosťami, ako dodávať Slovákom výrobky najvyššej kvality. Jednou z možností je predaj nášho biohrachu, biopšenice či vlastného slnečnicového oleja v biokvalite. Správny model ešte len hľadáme. Realitou by to mohlo byť približne o dva roky,“ tvrdí Tomáš Kohút zo spoločnosti Sanagro. Pod tú aktuálne patria dve ekofarmy, a to Bos-Por Agro v Húškach a Euroagro v Senici. Na svojich biofarmách sa venuje pestovaniu ekologickej pšenice, raže, jačmeňa, slnečnice, ovsa a pestovaniu tráv na ornej pôde, ktorá následne slúži ako biokrmivo pre zvieratá. „V oblasti živočíšnej výroby na farmách chováme hovädzí dobytok, prevažne kravy. Plodiny i zvieratá vyrastajú v tom najzdravšom prostredí,“ dodáva Tomáš Kohút.