
Z regálov čoskoro zmiznú plastové príbory, taniere i vatové tyčinky do uší. Od januára 2021 začne platiť zákaz predaja vybraných plastových produktov na jedno použitie. Obchodníci preto dopredávajú posledné zásoby a snažia sa pre nich nájsť vhodné alternatívy. Niektorí idú v ekologických riešeniach nad rámec legislatívy.
Coop Jednota Slovensko vyraďuje slamky aj plastový riad a nahrádza ich produktmi vyrobenými z cukrovej trstiny, plastové tyčinky do uší vymieňa za bambusové. Skupina CBA tiež ukončila nákup celého radu jednorazových plastových výrobkov a plánuje ich už iba dopredať. „Aj ďalší naši členovia sa pripravujú na prijatie nových predpisov o používaní jednorazových výrobkov z plastu. Výrobca šumivých vín Hubert nahradí klasické plastové zátky prírodným materiálom. Bonavita chce na svojich výrobkoch výrazne označovať z čoho je vyrobený obal a do ktorého kontajnera patrí,“ približuje predseda Environmentálnej sekcie Zväzu obchodu SR Michal Sebíň.
Britský reťazec Tesco Stores SR sa sústreďuje na tri kľúčové oblasti. „Do konca roka 2020 chceme odstrániť ťažko recyklovateľné materiály z obalov produktov vlastných značiek. Následne plánujeme dosiahnuť 100 % využívanie recyklovateľných obalov vlastných značiek, a to do roku 2025. Chceme tiež intenzívne spolupracovať s inými maloobchodníkmi, dodávateľmi a spoločnosťami z oblasti odpadového a obalového hospodárstva, aby tiež prispeli k maximalizovaniu zhodnotenia, recyklácie a opätovnému použitiu plastových obalových materiálov,“ uvádza hovorkyňa siete Michaela Lehotská. Tesco bude tiež motivovať zákazníkov k tomu, aby nepoužívali jednorazové plastové obaly, ale trvalo udržateľné alternatívy.
Billa plánuje v blízkej budúcnosti zaviesť mikroténové vrecká z recyklovateľného materiálu a klasické vrecká už nebude ponúkať. „Naši zákazníci nájdu v ponuke eko zaťahovacie vrecia na odpad, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu vďaka 95-percentnému podielu recyklovaného materiálu,“ tvrdí hovorkyňa reťazca Kvetoslava Kirchnerová. Ako pokračuje, koncom minulého roka a začiatkom tohto roka bolo badať nepripravenosť na strane výrobcov jednorazových plastov na ekologickejšie alternatívy. „Teraz je však už situácia iná. Ekologickejší sortiment je dostupný a je dokonca aj možnosť voľby rôznych dodávateľov a riešení. Ceny ekologickejších variantov jednorazových riadov či slamiek sú podstatne drahšie ako plastových,“ dodáva.