
Svetový deň včiel a Medzinárodný deň biodiverzity si ministerstvo životného prostredia tento rok pripomenulo v jednom z obchodných reťazcov symbolicky pri prázdnom regáli. Aktivitou poukázalo na význam opeľovačov pre produkciu potravín. Ochrana opeľovačov a podpora biodiverzity je podporená aj legislatívne.
Ministerstvo životného prostredia sa rozhodlo poukázať na problematiku ohrozenia života kľúčových opeľovačov nevšednou aktivitou. Zákazníci lamačského Tesca sa tak na krátky okamih stali svedkami prázdnych regálov. Ministerstvo týmto spôsobom ilustrovalo situáciu ponuky tovaru v prípade, že by včely a motýle vymizli.
„Žiadny zodpovedný obchodník sa nehrdí prázdnymi regálmi. No v tomto prípade sme urobili výnimku. Keďže opeľovače významne prispievajú k udržaniu ekologickej rovnováhy, a teda aj k dostupnosti kvalitných potravín a k zdraviu obyvateľstva, rozhodli sme sa podporiť iniciatívu Ministerstva životného prostredia SR a ukázať aj našim zákazníkom ich význam v prírode. Raz vidieť je lepšie, ako stokrát počuť. Preto sme sa v jednom z našich najväčších hypermarketov v Bratislave rozhodli symbolicky ilustrovať situáciu, ako by vyzeral obchod a ponuka pre zákazníkov, keby vymizli včely, motýle a iné opeľovače,“ podotkol Martin Kuruc, výkonný riaditeľ spoločnosti Tesco Stores SR.
Ktoré potraviny sú ohrozené?
Opeľovače sú neoddeliteľnou súčasťou zdravých ekosystémov a majú významnú úlohu pre udržateľné poľnohospodárstvo a výrobu potravín. Ich vymiznutie by malo dopad na mnohé produkty, a to nielen z potravinárskeho segmentu. Bez práce opeľovačov by na pultoch chýbalo ovocie, zelenina, koreniny, oleje, ovocné šťavy, džúsy, kakao a všetky výrobky s cukrom. Dopad by to malo i na potraviny ako mak, káva, čaj, horčica, víno, pivo, ale aj kvalitné mäso či oblečenie z bavlny a výrobky z kaučuku. Voľne žijúce a domestikované opeľovače zároveň prispievajú aj k ochrane biodiverzity, čím výrazne pomáhajú k zdravému životnému prostrediu a celkovému zdraviu obyvateľstva.
Biodiverzitu a ochranu opeľovačov podporuje aj legislatíva
„Populácia včiel a motýľov, ktoré patria ku kľúčovým opeľovačom, je ohrozená. Konkrétne je v Európe ohrozených až 40 percent včiel a 30 percent motýľov. Slovensko nie je výnimkou. Na druhej strane, takmer 75 percent plodín závisí práve od opeľovačov. Tam, kde klesá populácia opeľovačov, dosahujú plodiny menší rast a vykazujú horšiu stabilitu,“ uviedol László Sólymos, podpredseda vlády a minister životného prostredia SR.
Ministerstvo životného prostredia za posledné tri roky spravilo viacero legislatívnych i nelegislatívnych krokov k ochrane včiel a motýľov na Slovensku. Ochranu opeľovačov rezort zakotvil do Envirostratégie 2030, ktorú vo februári schválila vláda. Pred krátkym časom parlament schválil i legislatívu o inváznych druhoch, ktorá na Slovensku chráni pôvodné opeľovače a zároveň sa pracuje aj na dokončení novely zákona o ochrane prírody a krajiny. Ďalším krokom je vyhlásenie výzvy z Operačného programu Kvalita životného prostredia za 22 miliónov eur. O podporu sa môžu uchádzať aj projekty venujúce sa zachovaniu biodiverzity a projekty budovania zelenej infraštruktúry vrátane kvitnúcich medonosných lúk a pásov.