Napriek zrušeniu osobitného odvodu, ktorý mal pôvodne zaťažiť predovšetkým veľké obchodné reťazce, sa pri vyjednávaní o odbytových cenách slovenskí pekári nestretávajú s pochopením. Zahraničné obchodné reťazce podľa informácií Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov odmietajú reflektovať objektívne zvyšujúce sa náklady slovenských výrobcov. Pekári sa problém snažia vyriešiť prostredníctvom návrhu na legislatívne zmeny.
Zahraničné reťazce na začiatku roka odmietali upraviť ceny z dôvodu ich zaťaženia osobitným odvodom a k dohodám došlo až po dlhých rokovaniach, podmienených okrem iného aj zrušením odvodu. V súčasnosti podľa pekárov zahraničné reťazce argumenty nemajú, no aj napriek tomu slovenských výrobcov uvádzajú do enormného cenového tlaku.
Ceny pečiva a chleba budú stúpať
„Niektoré reťazce napriek zrušeniu osobitného odvodu dokonca požadujú od pekárov zníženie dohodnutých cien, resp. trvajú na tom, aby boli dohodnuté ceny nemenné počas celého roka, čo je v priamom rozpore so zákonom. Výrobcovia však inú možnosť, ako je navýšenie odbytových cien, nemajú a odmietajú dodávať za ceny, ktoré nedosahujú ekonomicky oprávnené náklady na výrobu,“ uviedla predsedkyňa zväzu pekárov Tatiana Lopúchová.
Novela Zákonníka práce podľa Slovenského zväzu pekárov zásadným spôsobom zvyšuje náklady výrobcov, ku ktorému dochádza už druhýkrát v tomto roku. Kým na začiatku roka 2019 boli pekári nútení akceptovať zvýšenie minimálnej mzdy, od mája 2019 dochádza k ďalšiemu zásadnému zvýšeniu príplatkov za prácu v noci, prácu počas víkendu a počas sviatkov. Tieto náklady podľa Tatiany Lopúchovej pekári nie sú schopní absorbovať v súčasných cenách. Zároveň dodáva, že snaha o zvýšenie odbytových cien je preto logickým riešením.
Sektor produkcie pekárskych výrobkov sa dostal do obrovskej krízy už v minulom roku. Hospodársky výsledok celého sektora spadol z viac ako sedem miliónov eur na 2,9 milióna eur. „Takýto pokles je dlhodobo neudržateľný a musíme ho zastaviť. Ak sa odbytové ceny pekárenských výrobkov nenavýšia, odhadujeme, že celý sektor sa v roku 2019 prepadne do červených čísel. Rast cien surovín a mzdových nákladov je rýchlejší a výraznejší ako v minulých obdobiach a pekári na to musia reagovať,“ uviedla Tatiana Lopúchová, pričom spresnila, že najvýraznejšie doposiaľ vzrástla práve cena múky, ktorá je pre pekárov jednou z najdôležitejších surovín. Rast pritom predstavoval až 20 – 30 %. Zároveň rástla aj cena maku, a to o 102 %, zemiakovej múky o 34 %, soli o 64 %, škvariek o 101 % a cena energií a pohonných látok o 20 %. Najväčšiu položku však tvorili práve rýchlo rastúce platy.
Pekári doplácajú na rast miezd
Podľa štatistík je až 80 % pracovného času pekárov zaťažených príplatkami za víkendovú prácu, prácu počas sviatkov či v nočných hodinách a slovenskí pekári tak najviac doplácajú na ich zvyšovanie. „Mzdy aktuálne tvoria v priemere až 38 % z celkových nákladov na výrobu. Kým v roku 2017 priemerná mesačná mzda predstavovala 677 eur, v roku 2018 bola 731 eur, čo predstavuje zvýšenie o takmer 10 %.
V máji tohto roka vchádza do platnosti spomínaná druhá vlna sociálneho balíčka, ktorý bude predstavovať ďalší rast mzdových nákladov. Mzdy prekročia hranicu 40 % celkových nákladov na výrobu. Okrem iného sa diskutuje aj o skrátení povinných nadčasov, ktoré má zamestnávateľ právo počas roka nariadiť zamestnancom. Spomínané skrátenie povinných nadčasov zo 150 na 100 hodín ročne a za vyššie príplatky, pekárom opäť rapídne zvýšia náklady, keďže firmy budú musieť prijímať nových zamestnancov, ktorých však podľa Tatiany Lopúchovej nebudú mať z čoho zaplatiť.
Riešenie vidia v legislatívnej zmene
„Tieto skutočnosti sa musia odraziť na odbytových cenách a nakoľko predpokladáme, že predajcovia si budú chcieť zachovať svoje marže, ceny chleba a pečiva budú musieť ísť nahor,“ dodala Tatiana Lopúchová zo Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov.
Negatívny dopad, ktorý paradoxne zaťažuje najslabší článok slovenského priemyslu, sa pekári snažia vyriešiť aj návrhom na legislatívne zmeny. „Slovenský zväz pekárov pripravil návrh zmeny Zákonníka práce a ostatných súvisiacich predpisov, ktorej obsahom je zmiernenie negatívnych dopadov, tzv. sociálneho balíčka, vo forme oslobodenia od príplatkov od daní a odvodov v limitovanej výške. Tento návrh bol už predložený Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a veríme, že sa ním vláda SR bude čo najskôr zaoberať,“ uzavrela Tatiana Lopúchová.