
„Keď sme prvýkrát vstúpili do výrobného závodu, vyzeralo to tam takmer ako počas obednej prestávky. Výrobné linky síce nebežali, ale vyzerali funkčné, priestory boli udržiavané a čakali na správneho investora, ktorý im vdýchne nový život,“ spomína na kúpu minerálnej vody Kláštorná generálny riaditeľ skupiny Kofola Jannis Samaras.
Minerálka prešla do rúk spoločnosti pred desiatimi mesiacmi, linka na jej plnenie sa spustila v apríli a aktuálne je už opäť v predaji. Prvé palety jedenapollitrových fliaš Kláštorná Kalcia smerovali do Tesca.
Závod v Kláštore pod Znievom kedysi patril do portfólia finančnej skupiny Skyside, po jej finančných problémoch však pred štyrmi rokmi prestal vyrábať. Komplikovaná vlastnícka história zapríčinila, že si minerálka prešla zložitými obdobiami a takmer sa na ňu zabudlo. Pred rokom ju však kúpila Kofola. Tá získala moderný závod s linkou, ktorá dokáže naplniť 10-tisíc fliaš za hodinu. Výdatnosť prameňa s minerálnou vodou bohatou na vápnik je sedem litrov za sekundu.
Kofola pred pätnástimi rokmi uviedla na trh pramenitú vodu Rajec a roky sa obzerala aj po slovenskej minerálnej vode. Podľa slov Jannisa Samarasa prešli celé Slovensko, až napokon to, čo hľadali, našli takmer pod nosom. Kláštor pod Znievom sa nachádza totiž cez kopec iba 30 kilometrov od Rajca.
Spustenie výroby Kláštornej Kalcia nie je jedinou aktivitou spoločnosti Kofola v regióne. Skupina má vo svojom portfóliu aj výrobcu zmesí z liečivých rastlín a prírodných čajov Leros. Ten v Rajeckej doline posadil prvé bylinky a zriadil výkupňu bylín. Ďalšia by mohla pribudnúť práve v Kláštore pod Znievom. „V spolupráci s občianskym združením Dobrý Pastier, ktoré poskytuje azyl ľuďom v núdzi a seniorom, by sme tiež radi rozvinuli myšlienku obnovenia botanickej záhrady liečivých rastlín, ktorá bola v minulosti dominantou regiónu,“ uzatvára Jannis Samaras.