
Európska komisia (EK) vydala predbežné opatrenie na pozastavenie Zákona o osobitnom odvode obchodných reťazcov. Ide o neštandardné opatrenie, ktoré bolo aplikované v histórii EÚ menej ako desaťkrát. Predseda Národnej rady SR pripravuje návrh zákona na jeho zrušenie, bude však trvať na prísnejších kontrolách reťazcov.
Európska komisia začala hĺbkové vyšetrovanie dane z maloobchodného predaja potravín na Slovensku. Prejavila obavy, že predmetné oslobodenia od dane dávajú selektívnu výhodu niektorým maloobchodníkom voči konkurentom v rozpore s pravidlami EÚ o štátnej pomoci. Komisia vydala príkaz, ktorým je Slovensko nútené pozastaviť uplatňovanie zákona, kým komisia nedokončí svoje hodnotenie.
Reťazce slovenským maloobchodníkom nezaplatia
Podľa predbežného posúdenia EK uvádza, že príslušné daňové oslobodenia nie sú odôvodnené logikou slovenského daňového systému, ktorým je prerozdelenie ziskov maloobchodných skupín v rámci potravinového dodávateľského reťazca v prospech poľnohospodárov a výrobcov potravín.
„Dostali sme informáciu, že na Osobitný odvod z reťazcov uvaľuje EK predbežné opatrenie a začne ho preskúmavať. Účinnosť zákona o osobitnom odvode pre reťazce tak bude pozastavená. Reťazce nezaplatia slovenským poľnohospodárom a potravinárom žiadne prostriedky. Rýchlosť rozhodovania EK pri problémoch ako dvojaká kvalita potravín, či nekalé praktiky reťazcov trvá roky. Pri odvode, kde EK bráni veľkých, bohatých a silných, bola komisia schopná poslať reakciu Slovensku za neuveriteľné tri pracovné dni. Od EK sme nedisponovali žiadnym odôvodnením, prečo tak koná. Ak ide o spotrebiteľov, dáva si EK na čas, ak ide o bohaté firmy, je veľmi promptná,“ vyjadrila sa k situácii Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (SNS).
Sťažnosť podozrievajúca z diskriminácie
EK uvádza, že Slovensko túto daň komisii neoznámilo a začala sa ňou zaoberať až po informáciách, ktoré získala od zainteresovaných strán. V decembri 2018 EK dostala formálnu sťažnosť, ktorá pojednávala o rozpore slovenskej maloobchodnej dane s pravidlami EÚ o štátnej pomoci. Obsahom bola informácia o podozrení zo vzniknutej diskriminácie maloobchodníkov vo vlastníctve spoločností z iných členských štátov.
Podľa vicepremiérky je neakceptovateľné, že zástupcovia obchodníkov a reťazcov vedeli o predbežnom opatrení aj o presnom dátume a zverejnili ho už mesiac a pol dopredu. Posledná odpoveď SR EK k odvodu pritom zostala bez reakcie. „Budem proti takémuto správaniu veľmi striktne namietať a požiadame EK, aby začala vyšetrovanie, ktorí úradníci rozhodovali a s akými lobistami sa stretávali. Tieto informácie následne zverejníme,“ povedala Gabriela Matečná.
Agrorezort považuje únik informácií za neakceptovateľný
SNS a Agrorezort vyrokovali do rozpočtu MPRV SR plus 50 miliónov eur pre poľnohospodárov a potravinárov. Spolu so Zelenou naftou v objeme 30 miliónov eur pôjde o najvyššiu sumu pre agropotravinársky sektor v histórii. Škody, ktoré spôsobila EK tak slovenskí poľnohospodári a potravinári nepocítia.
„Som pobúrená, že EK použila voči suverénnemu štátu takýto nástroj, ktorý bol v EÚ využitý len niekoľkokrát, a to ešte proti členským štátom na východe EÚ. Som zhrozená, že EK si dovolí ponížiť Národnú radu Slovenskej republiky a pod tlakom lobistov takto zasiahne do národnej legislatívy. Je neakceptovateľné, že EK nadnárodným lobistickým skupinám poskytuje informácie mesiac a pol pred členskými štátmi. Je nehorázne, že jej kráľovsky platení úradníci dávajú takéto informácie nadnárodným reťazcom, ktoré si robia zo slovenským spotrebiteľov, farmárov a potravinárov klondajk. Budeme žiadať prešetrenie celého prípadu a potrestanie vinníkov. Odvod, ktorý ani nezačal platiť nezvýšil ceny. Ceny potravín u nás rastú desiatky rokov práve kvôli nadnárodným reťazcom, ktoré zničili nezávislé obchody, našich potravinárov a zaplavujú nás zahraničným tovarom,“ uviedla Eva Antošová, poslankyňa NR SR za SNS a členka Výboru pre poľnohospodárstvo a životné prostredie.
Zdražovanie potravín kvôli odvodu, ktorý ešte nevstúpil do platnosti
„Chcem dnes zároveň informovať verejnosť, že od pondelka sa znižujú ceny potravín. Keďže média, opozícia i analytici informovali, že odvod, ktorý ešte ani nikto nezaplatil, vraj zvýšil ceny potravín, verejne vyzývam všetky reťazce, aby ceny potravín o toto navýšenie okamžite znížili. Koncom marca som preto nakúpila potraviny. Takto o mesiac predstúpime pred médiá a predstavíme, za aké ceny sme v marci a o mesiac tieto výrobky nakúpili. Aby všetci spotrebitelia videli, aká je pravda. Ak sa ceny neznížia, médiá, opozícia i analytici budú usvedčení zo zavádzania verejnosti a šírenia poplašnej správy,“ uviedla Gabriela Matečná.
Zrušený odvod z reťazcov by nahradili prísnejšie kontroly
Na predbežné opatrenie pozastavenia účinnosti zákona o odvode z obchodných reťazcov reagoval predseda Národnej rady SR. Na tlačovej konferencii sa vyjadril, že pripraví návrh zákona na zrušenie osobitného odvodu, zároveň však požiada ministra financií o sprísnené kontroly v týchto reťazcoch. SNS tak bude trvať na prísnejších kontrolách účtovníctva, od znižovania dane z pridanej hodnoty na potraviny však neustúpi.