Obmedzenie plastového odpadu nadobúda čoraz zreteľnejšie črty. Ministerstvo životného prostredia sa rozhodlo podporiť návrh zavedenia zálohovania PET fliaš a plechoviek už koncom minulého roka. Otázkou je však reálny potenciál Slovenska pre zavedenie zálohovania a aké zmeny sú spotrebitelia ochotní prijať. Zväz obchodu SR vyjadril presvedčenie o nedostatočnom prínose zákona pre ochranu životného prostredia.
Slovenská agentúra životného prostredia, ktorá patrí pod envirorezort, realizovala v spolupráci s agentúrou ako prieskum verejnej mienky zameraný na úroveň znalostí a povedomia ľudí o možnostiach zálohovania PET fliaš. Prieskum sa realizoval v priebehu januára 2019 a zúčastnilo sa ho 1 030 respondentov.
Triedenie plastov nepôsobí demotivačne
Z prieskumu vyplýva, že 96 % respondentov neprekáža, ak pri kúpe nápoja zaplatia zálohu, ktorá sa im vráti pri spätnom odovzdaní fľaše či plechovky. Kritici, ktorí poukazovali na možné narušenie systému triedeného zberu a celkové demotivačné pôsobenie na ľudí, sa nepotvrdili. Až 77 % účastníkov prieskumu sa vyjadrilo tak, že budú triediť plasty rovnakým spôsobom ako doteraz a iba 3 % priznali, že by v tomto prípade triedenie plastov obmedzili.
Recyklačné poplatky sa zvýšia
Zväz obchodu SR (ZO SR) preukazuje obavy z rastu recyklačných poplatkov, na ktoré v konečnom dôsledku doplatia koneční spotrebitelia. Agentúra životného prostredia zisťovala, v akej miere sú Slováci ochotní prijať zvýšenie cien v dôsledku výroby recyklovaného plastu. Takmer 41 % odpovedalo skôr kladne a 39 % respondentov vyjadrilo značný súhlas. Isté obavy potvrdilo 7 % respondentov a 8 % prejavilo nesúhlas.
„Uvedený prieskum podčiarkuje, že ľudia na Slovensku sú pripravení na zavedenie zálohovania. Na slovenský trh sa ročne uvedie približne miliarda PET fliaš. Aktuálne sme schopní vytriediť 60 % tohto objemu. Po zavedení zálohovania ich dokážeme vyzbierať až 90 percent, a to si myslím, že stojí za to,“ povedal minister životného prostredia Lászlo Solymos.
Sú PET fľaše najväčším environmentálnym problémom?
Zálohovanie PET fliaš a plechoviek úspešne funguje napríklad v Nemecku, Litve, Estónsku, Chorvátsku či Srbsku. Na Slovensku je návrh zákona o zálohovaní PET fliaš a plechoviek v súčasnosti v legislatívnom procese a platiť by mal od roku 2020. So zálohovaním PET fliaš a plechoviek by sa u nás malo začať v roku 2022.
Podľa ZO SR však zákon o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje nerieši skutočné problémy odpadového hospodárstva a ochrany životného prostredia na Slovensku. Zároveň tvrdí, že PET fľaše nie sú najväčším environmentálnym problémom slovenského odpadového hospodárstva. Zo všetkých obalov sa triedia a recyklujú najjednoduchšie a predstavujú len 5 % obalov, ktoré sú uvádzané na trh.
Nevyriešený skládkový odpad
Naopak za základný problém zaobchádzania s odpadom na Slovensku ZO SR považuje práve skládkovanie, čiže veľké množstvo skládkovaného odpadu a pomerne veľké množstvo skládok. „Obchod nemá problém vyberať od zákazníka finančnú zálohu,“ povedal Martin Katriak, prezident ZO SR. „Má však problém so zriaďovaním osobitných priestorov na odber odpadu PET fliaš a obalov z kovu. Obchody by sa museli prispôsobiť, a to tak, že zriadia osobitné priestory s požiadavkami hygienikov a veterinárov s požiadavkami na zamestnanca, nie jednoduchým prepojením obchodu a zberných miest.“