
Žiaci 9. ročníkov základných škôl si pri výbere strednej školy mnohokrát nedokážu spojiť stredoškolské štúdium s budúcou profesiou a jej potenciálom na trhu práce. Slovenské školy v spolupráci s najväčšími obchodnými reťazcami teraz ponúkajú nové možnosti vzdelávania.
Nedostatok pracovnej sily pociťuje obchod rovnako, ako aj ďalšie sektory na Slovensku. Obchodné reťazce združené v Slovenskej aliancii moderného obchodu sa preto už v roku 2015 zapojili do štátneho systému duálneho vzdelávania a začali si vychovávať svojich budúcich kolegov.
Kariéra v obchodnom sektore
Obchod je po priemysle druhým najväčším zamestnávateľom na Slovensku. V sektore obchodu pracuje spolu viac ako 12 % všetkých pracujúcich na Slovensku. Podľa štatistického úradu SR pracovalo v 3. kvartáli 2018 v maloobchode a veľkoobchode 312 700 zamestnancov, čo je najviac od začiatku roka 2012. Podľa údajov najväčšieho pracovného portálu len za január 2019 evidovali 3 251 a za celý rok 2018 spolu 40 394 voľných pracovných miest na pozíciách nákupca, pokladník, pracovník reklamačného oddelenia, predavač a vedúci predajne.
Nové príležitosti praktického štúdia
Koncept duálneho vzdelávania je pre mladých ľudí možnosťou k nájdeniu vhodnej profesie nielen v technických smeroch, ale teraz aj v sektore obchodu a služieb. Po štyroch rokoch štúdia, ktorého súčasťou je zároveň i štvorročná prax, je absolvent duálneho vzdelávania pripravený na bežnú pracovnú náplň obchodného pracovníka, ale zároveň aj na pozície na úrovni stredného manažmentu v obchodných prevádzkach.
V systéme duálneho vzdelávania šesť členov Slovenskej aliancie moderného obchodu v súčasnosti vychováva 216 žiakov, ktorí sa v budúcnosti môžu stať plnohodnotnými zamestnancami reťazcov. Počet miest na štúdium obchodu v duálnom vzdelávaní je však oveľa väčší a predstavuje kapacitu 855 miest, pričom záujem reťazcov o nových študentov je skutočne obrovský.
Výhody duálneho vzdelávania
Vyššia kvalifikácia znamená pre absolventa duálneho vzdelávania zároveň aj lepšie mzdové ohodnotenie. Pri porovnaní s priemernou mzdou v slovenskom hospodárstve sú platové podmienky absolventov duálu veľmi priaznivé. Mzda predstavuje rozdiel vo výške 32 %. Výhody duálneho vzdelávania však nekončia mzdou. Prítomnosť reťazcov vo všetkých regiónoch Slovenska je pre záujemcov o štúdium obchodu a neskôr i samotné zamestnanie veľmi dôležitá. Študent nemusí opustiť svoje bydlisko, na druhej strane má možnosť usadiť sa počas svojho pracovného života i v inej časti Slovenska, pričom môže pokračovať v práci u svojho pôvodného zamestnávateľa. Študent trávi na praxi priamo v predajni až 50 % svojho študijného času. Svojho partnera pre odbornú prax si vyberá už pred prijímacími pohovormi. Výhodou je i finančné ohodnotenie, ktoré dostáva už počas štúdia, vrátane finančného príspevku na stravovanie, ubytovanie či cestovanie. Študent má možnosť zaujať pracovné miesto ihneď po ukončení školy, nie je však zmluvne viazaný a má tak široké možnosti aj v rámci pokračovania v štúdiu na vysokej škole.
O tom, že si žiaci skutočne čoraz väčšmi nachádzajú cestu k duálnemu vzdelávaniu i v sektore obchodu svedčia čísla. V začiatkoch duálu v roku 2015 mali členovia Slovenskej aliancie moderného obchodu 15 prvákov. V tomto školskom roku 2018/2019 do prvého ročníka nastúpilo 108 žiakov. „Náš záujem o ďalších dualistov je veľký. Sme pripravení na ďalších viac ako 600 žiakov po celom Slovensku, pričom nehľadáme len študentov v odbore obchodný pracovník, ale aj skladový operátor,“ hovorí Marcel Blaščák, líder skupiny pre duálne vzdelávanie SAMO.