
Novoprijatý zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami nerieši problémy slovenských potravinárov. Myslia si to obchodníci združení v Zväze obchodu a zároveň odmietajú, že sú za tieto problémy zodpovední.
„Vždy sme podporovali našich poľnohospodárov a domácich výrobcov potravín. Udržiavali s nimi veľmi korektné obchodné vzťahy. Slovenské potravinárske výrobky sme ponúkali aj v čase, keď neexistoval tlak vlády,“ hovorí prezident ZO SR Martin Katriak. Podľa jeho slov bude mať nový zákon vážny vplyv na slovenských obchodníkov a slovenských potravinárov vôbec.
Obchodníci upozorňujú, že predpis v podobe, v akej bol schválený, popiera základné princípy právneho štátu. Zákon má viacero sporných bodov. Zavádza aj tzv. generálnu klauzulu neprimeranej podmienky, ktorej porušenie bude sankcionovateľné. „Čo si ministerstvo pôdohospodárstva zmyslí, že je neprimeraná podmienka, tak to bude neprimeraná podmienka. Všetky pokuty, ktoré vyplývajú z tohto zákona bude udeľovať ministerstvo pôdohospodárstva a nie Protimonopolný úrad, sú splatné hneď. To je naozaj vážna vec,“ konštatuje 1. viceprezident ZO SR Pavol Konštiak.
Súčasťou zákona je aj podmienka, že v reklamných letákoch musia mať slovenské výrobky minimálne 50 % zastúpenie. To môže byť problematické nielen pre reťazce, ale aj pre medzinárodných producentov. „Ak má zahraničný výrobca na Slovensku značkové predajne so svojimi výrobkami a chce im urobiť propagáciu, tak to bude pre neho nemožné splniť,“upozorňuje výkonný riaditeľ Slovenského združenia pre značkové výrobky Ľubomír Tuchscher.
Zákon o neprimeraných podmienkach má navyše platiť od 1. apríla. „Nie je možné, aby taký dôležitý zákon vstúpil do platnosti počas hospodárskeho roka. Zmluvy s partnermi máme na tento rok uzavreté od decembra,“ tvrdí Martin Katriak a zároveň dodáva, „Politici nemajú radi obchod a nerozumejú mu.“
Ministerstvo si však za zákonom stojí. „Je to najdôležitejší zákon pre výrobcov potravín na Slovensku. Obchodníci zneužívali svoju dominantnú silu a dodávateľov potravín doslova vykosťovali,” uviedla pred časom ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Rezort si od zákona sľubuje viac slovenských potravín na pultoch predajní.
Ide pritom o ďalšiu právnu normu v krátkom čase, ktorá sa obchodníkov bytostne dotýka. Ešte len v závere roka poslanci schválili zákon o odvode pre reťazce, pripravovaný zákon o cenách bol presunutý na marcovú schôdzu. V prípade odvodu by však mohlo dôjsť k zmenám. „Do konca marca by Európska komisia mala vydať opatrenie na predbežné pozastavenie účinnosti zákona o špeciálnom odvode,“ hovorí Pavol Konštiak.