
Čo schôdza parlamentu, to zásadná zmena pre obchodníkov. Ešte len v závere roka poslanci schválili zákon o špeciálnom odvode, začiatkom februára prešiel zákon o neprimeraných podmienkach. Pripravovaný zákon o cenách bol presunutý na marcovú schôdzu.
O novej legislatívnej úprave neprimeraných podmienok sa diskutovalo od mája roku 2017. Kým obchodníci namietali, že zákon už máme, ministerstvo hovorilo o tom, že ho treba sprísniť. To sa agrorezortu napokon podarilo. „Je to najdôležitejší zákon pre výrobcov potravín na Slovensku. Obchodníci zneužívali svoju dominantnú silu a dodávateľov potravín doslova vykosťovali,” uviedla ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Rezort si od zákona sľubuje viac slovenských potravín na pultoch predajní.
Po novom definuje viac ako 40 nekalých praktík. Skracuje sa napríklad splatnosť faktúr pre dodávateľov potravín zo 45 dní na 30 dní a pri potravinách ako pekárenské a mliečne výrobky, dokonca na 15 dní. Ak k úhrade dôjde do 15 dní od uplynutia lehoty, obchodník môže dostať pokutu vo výške 10 % kúpnej ceny. Ak k zaplateniu dôjde neskôr, hrozí mu pokuta do 20 % kúpnej ceny. Pribudla aj tzv. generálna klauzula či anonymné podanie na možné porušenie zákona.
Sprísnia sa aj pokuty. Podľa závažnosti sa rozlišujú tri skupiny neprimeraných podmienok. Pri menej závažných neprimeraných podmienkach môže ministerstvo pôdohospodárstva uložiť pokutu do výšky 100 tisíc eur, pri závažných do 300 tisíc eur a pri najzávažnejších do 500 tisíc eur. Novinkou zákona sú aj pravidlá pre reklamné letáky či časopisy. Po novom v nich musí byť minimálne polovica potravín a poľnohospodárskych výrobkov so slovenským pôvodom.
„Za najdôležitejšie zmeny považujeme skrátenie splatnosti faktúr, platnosť akciovej ceny len na tovar predaný v predajnej akcii a možnosť anonymného podania podnetu na porušenie zákona,“ uviedol prezident Potravinárskej komory Slovenska Daniel Poturnay. Potravinári podľa neho nemajú záujem, aby boli reťazce tlačené do kúta a nový zákon považuje za vyvážený pre obe strany. Jeho schválenie uvítala aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. „Pomôže postaveniu potravinárov a poľnohospodárov,” uviedol jej predseda Emil Macho.
Zákon nadobudne účinnosť 1. apríla. Účastníci zmluvných vzťahov budú musieť svoje zmluvy so znením zákona zosúladiť najneskôr do 30. septembra.