Regulačný zásah sleduje záujmy malých dodávateľov a jeho cieľom nie je ochrana spotrebiteľa, hovorí o novele zákona o cenách advokátska kancelária TaylorWessing, ktorá vypracovala jej analýzu pre Slovenskú alianciu moderného obchodu.
Advokátska kancelária považuje návrh novely za nesystémový, pretože zavádza reguláciu cien iba v jednom sektore. „Zásahy štátu na trhoch, kde sú vysoké konkurenčné vzťahy ako v obchode, je neodôvodnený. Deklarovaným cieľom novely je prinútiť reťazce, aby nakupovali od lokálnych producentov potravín za vyššie ceny. Skupina menších podnikateľov tak bude zvýhodňovaná na úkor veľkých výrobcov.
Akákoľvek regulácia štátu je pritom prípustná, iba ak má pomôcť spotrebiteľovi. Táto novela ale pomáha menším výrobcom, preto je neprípustná z pohľadu súťažného práva,“ uviedol Peter Demčák z TaylorWessing. Žiaden zákon však nenúti reťazce do toho, aby uzatvárali zmluvy s lokálnymi výrobcami. Novela tak môže viesť k tomu, že sa pre spotrebiteľov zúži ponuka tovarov na pultoch. Druhým variantom je aj zvýšenie spotrebiteľských cien. Návrh totiž definuje primeranú obchodnú prirážku a primeraný zisk.
„Primeranou obchodnou prirážkou sa rozumie obchodná prirážka, ktorá nepresiahne dvojnásobok obchodnej prirážky rovnakého alebo z hľadiska využitia porovnateľného alebo vzájomne zastupiteľného tovaru od iného dodávateľa, ponúkaného predávajúcim v rovnakom čase,“ píše sa v návrhu. Ak má mať predajca pre jedného výrobcu maximálne dvojnásobnú obchodnú prirážku než u druhého, na to, aby dosiahol primeranú maržu, môže dvihnúť prirážku aj u efektívnejšieho výrobcu.
Novela o cenách prišla v novembri do parlamentu ako poslanecký návrh z dielne strany Most-Híd a vyhla sa tak medzirezortnému pripomienkovému konaniu. Parlament bude o návrhu rokovať v druhom čítaní na najbližšej schôdzi. Zákon by mal nadobudnúť účinnosť od marca.