Na slovenskom trhu prevláda spotreba prostriedkov na ručné umývanie riadu, no aj predaj prípravkov do umývačiek má rastúcu tendenciu. V oboch segmentoch nakupujú domácnosti porovnateľne často, približne raz za tri mesiace. Kategória je stále citlivá na cenové zľavy, najmä v prípade prostriedkov na automatické umývanie.
Prostriedok na umývanie riadu si aspoň raz v období od júla minulého roka do júna tohto roka kúpila takmer každá slovenská domácnosť. Uvádza to prieskum spoločnosti GfK. To, že spotrebitelia nakupovali v ostatnom roku prostriedky na umývanie riadu veľmi dynamicky, dokazuje ich rast vo vybraných drogériách v medziročnom porovnaní, v hodnote o 18,4 % a o 10 % v objeme. „Spotrebitelia míňajú v drogériách viac za prostriedky do umývačiek riadu (tieto predaje tvoria 70 % v hodnote), ako za prostriedky na ručné umývanie riadu, ktoré predstavujú menej ako jednu tretinu hodnotových predajov,“ konštatuje Viviana Kučerová, konzultantka spoločnosti Retail Zoom.
Citrón predstavuje vôňu čistoty
Čo sa týka predaného objemu, slovenské domácnosti vo väčšom množstve používajú, a teda aj nakupujú prostriedky na ručné umývanie riadu. „Kúpili si ich približne štyri pätiny zo všetkých domácností, zatiaľ čo prípravky do umývačky si z nákupu priniesli asi tri domácnosti z desiatich,“ vysvetľuje Lucia Pientková, konzultantka GfK.
Čističe na ručné umývanie riadu v tomto roku narástli vo vybraných drogériách (Teta, dm drogerie markt, 101 Drogerie) oproti rovnakému obdobiu minulého roka o 9 % v hodnote a o 0,8 % v objeme. Podľa Viviany Kučerovej sa 42 % všetkých kusov predalo prostredníctvom cenových zliav, čo je o sedem percentuálnych bodov menej ako v rovnakom období minulého roka. Prostriedky na ručné umývanie riadu boli v cenových zľavách pozorované menej často ako v minulom roku. Nie je prekvapením, že najobľúbenejšou vôňou v kategórii čistiacich prostriedkov na riad zostáva citrón, ktorý slovenským spotrebiteľom evokuje vôňu čistoty.
Prieskum spoločnosti Nielsen považuje za najdôležitejšie predajné kanály pre prípravky na ručné umývanie riadu hypermarkety a supermarkety, kde sa realizuje takmer polovica predajov, v organizovaných predajniach s drogériou sa uskutoční 13,5 % predajov.
Do umývačiek riadu sa najviac kupujú tablety
Predaje prostriedkov na automatické umývanie rástli oproti čističom na ručné umývanie riadu oveľa markantnejšie. Spoločnosť Retail Zoom zaznamenala vo vybraných drogériách od januára až do júla 2018 oproti minulému roku rast o 21 % v hodnote a o 22 % v objeme. „Predaje samotných čističov na riad rástli tempom 22 percent a predaje aditív (leštidlá a soli) narástli o pätinu. Spotrebiteľ dáva prednosť multifunkčným čistiacim prostriedkom pred štandardnými, ich podiel na čistiacich prostriedkoch do umývačiek je 82 percent v hodnote,“ spresňuje Viviana Kučerová.
Dáta spoločnosti Nielsen uvádzajú, že najväčší hodnotový podiel na prípravkoch do umývačky riadu majú tablety (36 %), nasledované kapsulami, ktoré obsahujú kombináciu gélu a prášku, s významnosťou 33 %. „Obe tieto formy získavajú na významnosti a rýchlo rastú,“ hovorí Michaela Štefanová, konzultantka spoločnosti Nielsen. Predaje za prípravky do umývačiek riadu medziročne rastú naprieč celým trhom, na raste sa najviac podieľajú organizované drogérie, kde predaje vzrástli o 18 %.
Spoločnosť Retail Zoom ďalej uvádza, že z prostriedkov na automatické umývanie siahajú zákazníci najčastejšie po značke Finish, s hodnotovým podielom 26 %, ďalej Somat (25 %) a Jar s podielom 20 %. V tomto prípade je však kategória veľmi citlivá na cenové zľavy, ktoré generujú až 62 % predajov v kusoch. Všetky hlavné značky predali viac ako polovicu svojich výrobkov v cenovej zľave. Viviana Kučerová hovorí, že najčastejšie promovanou značkou v sledovanom období bola Jar, ktorá sa v cenovej zľave nachádzala v 70 % pozorovaní.
Zákazníci myslia eko
V prípade ekologických produktov bol zaznamenaný najväčší nárast predajov pri ručnom umývaní riadu, o niečo menší záujem je o prostriedky do umývačky. Všeobecne je však trendom myslieť ekologicky a zákazníci začínajú rozoznávať tieto výrobky. „Príkladom ekologického myslenia výrobcu Zenit a zároveň spôsobom, ako šetriť financie našich zákazníkov, je používanie dávkovačov,“ vysvetľuje Michaela Málková marketingová referentka spoločnosti Zenit. Ešte dopĺňa, že kupujúci sa zaoberajú aj pôvodom výrobkov.
„Vnímame, že zákazníci našich prostriedkov na ručné umývanie riadu si všímajú, že sú jemné k pokožke, čo je doložené aj dermatologickými testami, no zároveň očakávajú vysokú účinnosť,“ hovorí Miroslav Kývala, riaditeľ spoločnosti Feel Eco. Tiež vítajú prírodný a ekologický pôvod produktov. „Tento rok vyhral náš prostriedok na ručné umývanie riadu a ovocia prvé miesto v teste časopisu dTest (3/2018) a v tomto roku pripravujeme ešte ďalšie zlepšenie receptúry.“
Na trhu však cítiť zjavný nárast privátnych značiek. „Najmä na úkor produktov a značiek, ktoré sa svojou kvalitu a cenou privátnym približujú,“ myslí si Jiří Krechler, marketingový manažér značiek Vileda a Gimi spoločnosti Freudenberg Home and Cleaning Solutions. Podľa neho však výrobky s pridanou hodnotou rastú a ťahajú celú kategóriu. „Príkladom je handrička z mikrovlákna Actifibre s technológiou aktívnej absorbácie, ktorá si rýchlo našla svojho spotrebiteľa a pomáha rastu hodnoty celej kategórie.“ K bestsellerom spoločnosti patrí v kategórii umývacích špongií Pur Active a v kategórii handričiek mikrohandrička Actifibre a farebné výrobky z mikrovlákna. „Oba produkty najlepšie odprezentujeme prostredníctvom samplingu, PR a POS materiálov,“ pokračuje o funkčnej stratégii Jiří Krechler, „pretože na obale výrobkov nie je dosť miesta na vysvetlenie všetkých benefitov.“
Novinky v oblasti ďalších pomocníkov na umývanie – teda špongií a handričiek sa tiež vyvíjajú a snažia sa zdokonaľovať a kumulovať svoje funkcie. Napríklad zabraňujú rastu a množeniu baktérií, vďaka špeciálnemu materiálu dokážu odstrániť špinu, ale zároveň sú vhodné aj na drahý riad s jemným povrchom, ako napríklad teflon či sklokeramické dosky. „Našou minuloročnou novinkou je aj špongia vyrobená z melaninovej živice, ktorá umožňuje odstraňovať škvrny, napríklad od čaju, kávy a pera z väčšiny tvrdých povrchov len pomocou vody,“ vysvetľuje Jiří Krechler.
Predáva osobná skúsenosť personálu
Podľa Miroslava Kývalu rastie zo strany odberateľov záujem o školenia a služby, ktoré vedú k vzdelávaniu personálu na zvyšovanie znalosti o predávanom tovare. Spoločnosť Feel Eco nespolupracuje so žiadnymi veľkými nadnárodnými reťazcami, medzi ich zákazníkov patria iba drogistické reťazce a nezávislý trh. „Myslíme si, že osobná skúsenosť personálu s ponúkanými výrobkami je veľmi dôležitá, lebo predavač výrobok predá najľahšie tak, že ho sám používa a dôveruje mu,“ vysvetľuje Miroslav Kývala. „Všetky prostriedky Feel Eco testujeme najprv u nás doma, až potom ich môžeme s pokojným svedomím ponúkať aj zákazníkom,“ dodáva na záver.
Kristína Raševová, kristina.rasevova@atoz.sk
Článok vyšiel v časopise Tovar&Predaj 9 – 10/2018.