Nákupy opaľovacej kozmetiky sú ovplyvnené sezónnosťou a najviac sa jej predá v mesiacoch máj až august. Domácnosti na ňu minú priemerne 11,50 eura ročne. Napriek tomu, že cena produktov mierne rástla, zvyšujúci sa dopyt to neovplyvnilo. Zákazníci si do košíkov najčastejšiekladú mlieka na opaľovanie, no obľúbeným trendom sa stáva aj opaľovací olej.
Do kategórie opaľovacej kozmetiky patria prípravky na ochranu pred slnkom, ale aj produkty používané po opaľovaní alebo samoopaľovacie krémy. Tejto kozmetike sa v drogériách (dm drogerie markt, 101 Drogerie,Teta) minulý rok darilo veľmi dobre, k čomu prispelo priaznivé počasie. Ako uvádzajú dáta spoločnosti Retail Zoom, predaje v hodnote vlani medziročne narástli o 18 %, v objeme o 17 %. Prvá skupina, do ktorej patria prípravky na opaľovanie, tvorí 83 % predajov v hodnote a medziročne rástla o 18 %. „Predaje prípravkov po opaľovaní, ktoré tvoria 15 percent, zaznamenali 19-percentný nárast hodnotových predajov za minulý rok,“ spresňuje Viviana Kučerová, konzultantka spoločnosti Retail Zoom. Dodáva, že dve percentá z celkových predajov tejto kategórie tvoria balíčky, ktoré kombinujú obidva druhy.
Slováci pozvoľna nakupujú opaľovaciu starostlivosť už od marca, no dopyt kumuluje počas prázdnin a dovolenkových mesiacov. Podľa výsledkov prieskumu spoločnosti GfK si v minulom roku Slováci urobili zásoby vopred a najviac minuli na opaľovacie krémy už v júni. „Takmer 9 z 10 domácností, ktoré nakupujú opaľovaciu kozmetiku, siahajú po prípravkoch na ochranu pred slnkom,“ hovorí Nina Páleníková, konzultantka spoločnosti GfK.
Pozitívny trend zaznamenali aj výrobcovia. Tí upozorňujú na stúpajúcu tendenciu predaja už aj v zime. Ľudia si totiž zvykli cestovať do teplých krajín počas zimných mesiacov a pred slnkom sa chránia aj na lyžovačke.
Spotrebitelia sú ochotní minúť viac
Za ostatný rok, od marca 2017 do februára 2018, sa na Slovensku predalo viac ako 1 088 tisíc kusov opaľovacích prípravkov, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast asi o 11 %. Podľa Kataríny Panczákovej, konzultantky spoločnosti Nielsen, utratili slovenskí zákazníci za minulý rok za opaľovaciu kozmetiku celkovo viac ako 5,1 miliónov eur, čo je o 14,8 % viac ako pred rokom. Opaľovacej kozmetiky sa predalo viac kusov aj napriek tomu, že prípravky na opaľovanie zdraželi v priemere asi o 20 centov.
V tomto segmente majú spotrebitelia tendenciu rozhodovať sa racionálne. Produkty slnečnej starostlivosti sú vysoko funkčnou záležitosťou, a preto uprednostňujú značky a výrobky, ktoré splnia to, čo deklarujú. Andrea Söhnelová, brand manažérka značky Astrid v spoločnosti Sarantis ČR, je presvedčená, že pri rozhodovaní o kúpe hrá dôležitú úlohu značka, ktorá musí byť dôveryhodná, spoľahlivá a zaistí deklarovanú úroveň ochrany. „Tá je vnímaná predovšetkým prostredníctvom údaja o výške ochranného faktora a odolnosti voči vode,“ uvádza. Spotrebitelia v drogériách preferujú opaľovacie prípravky s UV faktorom 30 a 20, ktoré generujú 22 % a 21 % hodnoty, informuje agentúra Retail Zoom. Prípravky na opaľovanie s najvyšším UV faktorom 50 majú len 5%-ný podiel v hodnote.
Ideálna je rýchla a pohodlná aplikácia
Pri výbere vhodného produktu berú slovenskí zákazníci do úvahy aj druh výrobku a najmä preferovaný spôsob aplikácie, napríklad sprej ponúka rýchle a jednoduché nanesenie. Najviac domácností však vyhľadáva prípravky na opaľovanie vo forme mlieka. „Najviac preferovaným balením je plastová fľaša s objemom 200 ml a väčšina domácností siaha po prípravkoch na ochranu pred slnkom určených na všetky typy pokožky,“ hovorí Nina Páleníková, konzultantka spoločnosti GfK. Medzi zákazníkmi však badať aj vzrastajúcu obľubu opaľovacích olejov. V prípade kozmetiky po opaľovaní sú obľúbené mlieka s chladivým efektom, najčastejšie s panthenolom, ktoré čo najskôr pleť hydratujú, upokoja a regenerujú.
Zákazníci sa však nebránia novinkám a radi vyskúšajú niečo nové od svojej obľúbenej značky produktov, s ktorými sú spokojní. „Určite hľadajú nadstavbové prípravky, teda nielen také, ktoré chránia pred slnkom, ale poskytujú aj vysokú hydratáciu, vytvárajú na pleti ochrannú bariéru proti úniku vody, sú vodoodolné, odolné proti otreniu a dajú sa použiť ako na telo, tak aj na tvár,“ myslí si Veronika Čížková, export manažérka spoločnosti Ryor. Čo sa týka nových trendov a technológií, tak v dnešnej dobe je možné do výrobku pridať napríklad IR filter, ktorý bráni ultrafialovému žiareniu. Opaľovacie prípravky sa tiež komponujú tak, aby spotrebitelia zvládli s rukou od opaľovacieho mlieka ovládať smartfón.
Lekárne sú v tomto prípade silným hráčom
Najdôležitejšími miestami na nákupy opaľovacej kozmetiky sú drogérie, za nimi nasledujú hypermarkety. Ale podľa prieskumu spoločnosti GfK pri jednom nákupe opaľovacej kozmetiky minú spotrebitelia najviac v lekárňach, a to dvakrát viac ako pri nákupe v drogérii. Radi siahajú aj po doplnkových produktoch tohto segmentu a portfólio slnečnej starostlivosti býva často doplnené balzamom na pery s ochranným faktorom, ktorý účinne chráni pery pred UVA a UVB žiarením a zároveň ich hydratuje. „Až 81 percent všetkých predajov v hodnote tvoria opaľovacie prípravky pre dospelých, detské opaľovacie prípravky generujú len 19 percent predajov. Tento pomer ostáva stabilný aj v porovnaní s minulým rokom,“ informuje Viviana Kučerová.
Na dopyt po opaľovacej kozmetike priamo vplýva počasie, tak ako to je pri iných sezónnych produktoch, napríklad zmrzline. Výrobcovia však skúšajú rôzne formy podpory predaja. „Asi najviac presvedčí zákazníkov konkrétna skúsenosť so značkou od niekoho z okolia, prípadne od blogerky, ktorú zákazník pravidelne sleduje a verí jej,“ myslí si Ondřej Šereda, manažér spoločnosti Mark Distri. Podľa neho sa osvedčila tzv. word-of-mouth reklama, kedy si zákazníci medzi rečou povedia, ktorý výrobok je najlepší. Vyzdvihuje aj popularitu komunikácie na sociálnych sieťach. Značka Ryor spúšťa pred letom veľkú kampaň na nové opaľovacie prípravky: „Kampaň vedieme online, ale aj v tlači a v rádiu a už máme prvé odozvy od zákazníkov, ktoré sú veľmi pozitívne,“ teší sa Veronika Čížková.
Ukazuje sa, že na nákupné rozhodovanie vplýva cenová dostupnosť aj promo podpora. Spoločnosť GfK upozorňuje, že skoro polovica výdavkov domácností v kategórii opaľovacej kozmetiky smerovala v minulom roku do nákupov produktov v akcii. Privátne značky opaľovacej kozmetiky zodpovedali v tomto období za viac ako pätinu nákupov kategórie z pohľadu výdavkov. Obľúbenosť cenovo výhodných setov medzi spotrebiteľmi potvrdzuje aj Andrea Söhnelová: „V portfóliu slnečnej starostlivosti Astrid Sun ponúkame buď kombináciu výrobku na opaľovanie s výrobkom po opaľovaní za výhodnú cenu alebo kombináciu výrobku na opaľovanie s miniatúrou opaľovacieho mlieka zadarmo.“ Miniatúry sú obľúbené aj preto, že vojdú do každej kabelky a môžu byť súčasťou príručnej batožiny v lietadle.
Opaľovacie prípravky pre dospelých podľa UV faktora
(Podiel v hodnote v roku 2017 v drogériách)
UV Faktor 30 22 %
UV Faktor 20 21 %
UV Faktor 6 13 %
UV Faktor 15 9 %
UV Faktor 10 8 %
UV Faktor 50 5 %
Ostatné 22 %
Zdroj: Retail Zoom
Z praxe:
„Slovenskí spotrebitelia sa čoraz viac chránia pred slnkom.“
Spoločne so vzrastajúcou osvetou v oblasti ochrany kože stále rastú na popularite výrobky s vyššími ochrannými faktormi. Najmä pokiaľ ide o výber slnečnej starostlivosti pre deti, sú spotrebitelia veľmi nároční a požadujú naozaj vysokú úroveň ochrany.
Andrea Söhnelová, brand manažérka Astrid, Sarantis ČR
„Opaľovacie prípravky je nutné aplikovať niekoľkokrát denne.“
Vyšší faktor znamená lepšiu ochranu, no ani najvyšší faktor človeka neochráni, ak sa krém neaplikuje dostatočne často. Preto netreba zabúdať, že aj vodoodolný produkt má svoju životnosť. Tá sa skracuje, pokiaľ dochádza k mechanickým oterom, napríklad s uterákom, otáčaním sa na ležadle alebo trením o oblečenie.
Veronika Čížková, export manažérka, Ryor
Kristína Raševová, kristina.rasevova@atoz.sk
Článok vyšiel v Tovar&Predaj 5 – 6/2018.