Priemerná slovenská domácnosť nakúpi ročne až 124 litrov piva, čo v prepočte predstavuje asi jedno malé pivo denne. V medziročnom porovnaní to znamená nárast objemu nákupov tohto obľúbeného nápoja. Za pozitívnymi číslami stoja predovšetkým nealkoholické radlery, ktorým sa na trhu nesmierne darí. Mierne vzrástli aj nákupy klasického neochuteného alkoholického piva.
Nákupy v kategórii piva sa vyznačujú sezónnosťou.Viac ako tretina ročného objemu sa predá v mesiacoch jún až august. „Za najvyšší podiel v objeme nákupov tohto u Slovákov nadmieru populárneho nápoja zodpovedajú staršie menšie rodiny a viacčlenné dospelé domácnosti,“ vysvetľuje Nina Páleníková, konzultantka spoločnosti GfK. Dopĺňa, že v segmente radlerov sú významnými aj nákupy domácností s deťmi vo veku od 6 do 14 rokov. Medzi spotrebiteľmi sú preferovanými miestami na nákup piva obchody moderného trhu a väčšie formáty predajní, hypermarkety a supermarkety. „Diskonty oslovujú na nákup 6 z 10 domácností nakupujúcich pivo,“ spresňuje Nina Páleníková.
Pivo doma ukrajuje reštauráciám
Spotrebitelia uprednostňujú kúpu piva domov, než ako by si ho mali vypiť v reštaurácii. „V ostatnom desaťročí sledujeme nárast podielu predaja v retaile práve na úkor HoReCa segmentu. Pre samotné pivovary je to negatívny jav, keďže HoReCa segment je výrazne maržovejší,“ opisuje aktuálnu situáciu na trhu Tomáš Vašuta, hlavný editor portálu opive.sk.
Potvrdzuje to aj Tomáš Pluháček, riaditeľ Pivovaru Zubr. Podľa jeho slov už niekoľko rokov možno pozorovať trend konzumácie piva v domácom prostredí: „Najmä po zavedení zákazu fajčenia v prevádzkach sme aj my zaznamenali pokles v segmente HoReCa.“
S viac ako trojštvrtinovým podielom v objeme nákupov je najväčším segmentom v kategórii piva klasické neochutené alkoholické pivo. Väčšinu nákupov tohto piva tvorí svetlé pivo typu ležiak. Tmavé alkoholické pivo nakupuje asi tretina slovenských domácností, uvádzajú dáta spoločnosti GfK.
V ostatných rokoch je zjavný aj posun od desaťstupňových pív k jedenásťstupňovým, ktoré sa stávajú najpopulárnejšími. Druhým výrazným trendom je záujem o širšiu ponuku najmä silnejších pív, ktoré uspokoja rôzne chute zákazníkov. „Už niekoľko rokov pravidelne zaraďujeme do ponuky pivné špeciály a ich obľúbenosť stále rastie,“ hovorí Tomáš Pluháček.
Medzi radlermi vedie príchuť citrónu
Okrem alkoholického piva sú medzi zákazníkmi už stabilne niekoľko rokov veľmi obľúbené pivné mixy, radlery, ktoré sa stali akousi chutnou, často aj nealkoholickou náhradou. Podľa Niny Páleníkovej tvoria 70 % z objemu nákupov radlerov nealko radlery: „Aspoň raz ročne si ich kúpi takmer 7 z 10 slovenských domácností. Najviac z nich siaha po príchuti citrón, no vyberajú si aj príchute grapefruit a citrón-baza-mäta.“ Svoje miesto na trhu postupne získavajú aj tmavé a polotmavé nealkoholické radlery. Tie aktuálne nakupuje asi 20 % domácností a spolu majú štvrtinový podiel v celkovom objeme nákupov nealko radlerov. „Nealkoholické pivo tvorí najmenší segment piva s podielom v nákupoch na úrovni piatich percent, pričom oslovuje na nákup 4 z 10 slovenských domácností,“ hovorí Nina Páleníková.
Avšak podľa Štefana Fintu, generálneho riaditeľa Staropramen – Slovakia, prežíva nealko pivo svoje najlepšie obdobie so stabilným niekoľkoročným rastom a sčasti súvisí s meniacim sa životným štýlom spotrebiteľov. Inováciu v tomto segmente, Zlatý Bažant 0,0 % tmavé, na slovenský trh nedávno uviedla spoločnosť Heineken Slovakia. Prvé slovenské pivo úplne bez alkoholu sa tak dočkalo aj svojej tmavej verzie. „Naša spoločnosť vníma zmeny životného štýlu, ktoré najmä v poslednom desaťročí priniesli požiadavky na kvalitné pivo bez kvapky alkoholu. Čoraz viac ľudí si z rôznych dôvodov nemôže, či nechce vychutnať alkoholické pivo, no chuť dobrého piva im chýba,“ vysvetľuje Marcel Malý, brand manažér značky Zlatý Bažant.
Nákupy v akciách predstavujú významný podiel
Predajné dáta agentúry GfK dlhodobo ukazujú, že zákazníci inklinujú predovšetkým k akciovým produktom za zvýhodnenú cenu, pričom pomer predaja v akcii sa medziročne zvyšuje. „Pokiaľ domácnosti nakupovali pivo v akcii, nakúpili ho až o tretinu viac ako pri nákupe v štandardnej cene,“ hovorí Nina Páleníková.V minulom roku smerovala viac ako polovica výdavkov domácností na nákupy piva do akcií. „Pivo naďalej ostáva atraktívnym artiklom pre maloobchodný predaj s druhým najväčším medziročným rastom spomedzi všetkých kategórii predávaných v maloobchode, ale, bohužiaľ, aj so stále rastúcim podielom piva predaného v promočných aktivitách,“ zdôrazňuje nelichotivý trend Štefan Finta.
Cena ale nemusí byť nutne hlavným parametrom rozhodovania sa. Spotrebiteľ je už ochotný priplatiť si za úsporu času, ktorú dosiahne tým, že nepôjde do vzdialenejšej veľkoformátovej predajne, ale radšej navštívi menšiu predajňu vo svojom okolí. „Preto by som odporúčal tradičnému trhu lepšiu pestrosť ponuky, krajšie vystavenie v predajni a vyváženosť ponuky medzi dostupnými značkami. Tí spotrebitelia, ktorí idú len po cene, si aj tak nakúpia vo veľkých formátoch, ale zákazníci, ktorí si chcú vybrať zo širšej ponuky a tešia sa z blízkosti nákupnej príležitosti, sú pripravení zaplatiť viac,“ dodáva Štefan Finta.
Novým fenoménom, ktorý v najbližších rokoch určite zasiahne aj menšie predajne, je remeselné pivo. Jeho obľuba rastie a čoraz väčší počet ľudí vyhľadáva pivo z menších pivovarov. Na trhu sa objavujú pivovary, ktoré by vedeli zásobiť aj maloobchodné prevádzky. „Je len na šikovnosti obchodníkov, či zachytia tento trend a naučia svojich konzumentov piť iné pivo. Predajca tak môže rozšíriť ponuku o domáci produkt s vyššou pridanou hodnotou,“ myslí si Tomáš Vašuta. Je to podľa neho beh na dlhé trate, ale výsledok môže prekvapiť.
Favoritom číslo jedna sa stala plechovka
Na trhu navyše dochádza k premiumizácii predaja, keďže rast hodnoty predaja piva predbieha rast objemov. „Tento fakt podporuje aj rast ležiakov a pivných mixov, zatiaľ čo desaťstupňové pivá mierne klesajú,“ myslí si Štefan Finta. Nárasty predajov sú najviac viditeľné v balení plechovky, ktoré reprezentujú už viac ako polovicu celkového predaja piva. Deje sa tak na úkor poklesu fľaškového piva, kde hlavným argumentom, prečo sa spotrebitelia rozhodujú pre nákup plechoviek, je praktickosť tohto balenia. Vzrastajúcu obľubu plechovkových pív, ktoré sa stávajú vyhľadávanejším typom obalu, zaznamenali aj v pivovare Zubr. Tomáš Pluháček si myslí, že je to preto, lebo oproti fľašiam sa s plechovkami ľahšie manipuluje a nemusia sa vracať, pričom kvalita piva v plechovkách je už v dnešnej dobe porovnateľná s fľaškami.
Podľa obľúbenosti balenia za plechovkou nasleduje sklenená fľaša. „Tento typ balenia nájdeme predovšetkým v segmente alkoholického piva, ktoré tvorí až tridsať percent objemu nákupov,“ spresňuje Nina Páleníková. V ostatnom čase dochádza k miernemu poklesu predaja piva v plastových fľašiach. PET fľaša je až na treťom mieste a je pre ňu charakteristické 1,5 l balenie. Pivo v plastovej fľaši je preferované kvôli nižšej priemernej cene na liter. Tá bola v minulom roku viac ako o tretinu nižšia než priemerná cena najobľúbenejšieho balenia, teda plechovky.
Najpredávanejšie značky (abecedne)
Corgoň
Kelt
Smädný mních
Velkopopovický Kozel
Zlatý Bažant
Zdroj: Nielsen
Názory z praxe:
„V pivovarníctve sa kladie stále väčší dôraz na kvalitu a pôvod surovín.“
Zákazníci požadujú kvalitné pivá a s kvalitou je samozrejme spojená aj chuť, ktorá hrá zásadnú úlohu. V pivovare Zubr sa držíme klasických technológií, tradičných receptúr a v maximálnej miere využívame regionálne suroviny. Promo akcie môžu na krátku chvíľu zaujať, ale z našej skúsenosti vieme, že zákazníci sa vracajú k osvedčenej kvalite.
Tomáš Pluháček, riaditeľ, Pivovar Zubr
„Slovenský trh je z pohľadu predaja piva špecifický.“
Prevahu má stále pivár, ktorý sa zásadne orientuje podľa ceny. V maloobchode siahne po značke, ktorá je práve v akcii. Aj preto si líderské pozície udržiava napríklad značka Kelt, ktorú môžeme zaradiť do kategórie ekonomického piva.
Tomáš Vašuta, hlavný editor, opive.sk
Kristína Raševová, kristina.rasevova@atoz.sk
Článok vyšiel v časopise Tovar&Predaj 5 – 6/2018.