
Potravinoví inšpektori odhalili vo veľkoobchodných skladoch poľskú zeleninu, ktorú však ich prevádzkovatelia vydávali za slovenskú. Prichyteným podvodníkom hrozí pokuta až do výšky 100-tisíc eur. Tovar nesmie na pulty.
Kontrolóri uskutočnili v apríli desať špeciálne zameraných návštev vo veľkoobchodných skladoch. Cieľom bolo preveriť, či ich prevádzkovatelia nemanipulujú s pôvodom zeleniny, ktorú posielajú do obchodov. Kontrolám boli podrobené najmä sklady v Bratislave a potom v okresoch Senec a Trenčín. Inšpektori v nich našli zeleninu pochádzajúcu prevažne z Poľska, Holandska, Španielska, Talianska, Turecka, Maroka a Belgicka. Údaj o skutočnej krajine pôvodu bol však na niektorých produktoch sfalšovaný.
Týkalo sa to poľskej mrkvy a petržlenu, ktorú prevádzkovatelia skladov vydávali za slovenskú. Nezrovnalosti odhalili kontrolóri už v dodacích dokladoch, v ktorých chýbal povinný údaj o krajine pôvodu. Táto informácia bola uvedená iba v ponukových cenníkoch spoločnosti, čo predstavuje vážne porušenie predpisov zakotvených v nariadení Európskej komisie. Klamlivo označená zelenina sa nedostane na pulty obchodov, potravinoví inšpektori ju zakázali ďalej predávať. „Orgány úradnej kontroly potravín uložia za zistené nedostatky v daných prípadoch pokutu od 100 do 100-tisíc eur,“ uviedol ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš.
„Je to veľká výstraha pre ďalších špekulantov, ktorí by chceli parazitovať na dobrej povesti slovenských výrobkov. Budeme tvrdo trestať tých, ktorí takýmto spôsobom poškodzujú nielen spotrebiteľov, ale aj poctivých slovenských pestovateľov,“ podotkla podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Ako pripomenula, slovenské potraviny majú medzi spotrebiteľmi dobrú povesť, celoslovenský reprezentatívny prieskum agrorezortu potvrdil, že slovenský pôvod je jedným z dvoch najdôležitejších faktorov, na základe ktorých sa spotrebitelia rozhodujú o nákupe.
„Spotrebitelia si uvedomujú, že zelenina či ovocie od slovenských pestovateľov má väčšiu hodnotu živín ako plody, ktoré precestujú tisícky kilometrov a dozrievajú v umelých podmienkach v skladoch alebo na palubách lodí. Žiaľ, ukazuje sa, že túto skutočnosť zneužívajú špekulanti,“ poznamenala ministerka.
Potravinoví inšpektori budú v kontrolách zameraných na preverenie skutočnej krajiny pôvodu ovocia a zeleniny pokračovať počas celého roka. Agrorezort minulý rok vykonal približne 45-tisíc kontrol zameraných na kvalitu a bezpečnosť potravín.