
Menej voľného času, život v meste, ale aj širší sortiment v obchodoch. To je niekoľko dôvodov, prečo slovenské domácnosti nechávajú sterilizovanie potravín čoraz viac na výrobné firmy. Tým paradoxne pomáha aj väčší dopyt po čerstvých produktoch. Zelenina či ovocie sa totiž do výrobného procesu, ktorý dokáže uchovať mnohé ich vlastnosti, dostáva len niekoľko hodín po svojom zbere.
Do koláčov, ako ingrediencia pri varení alebo ako príloha k jedlám. Na stoly spotrebiteľov sa čoraz častejšie dostáva sterilizovaná či konzervovaná zelenina a ovocie z pultov obchodov.
Hodnota predaja konzervovanej zeleniny za vlaňajšok dosiahla na slovenskom trhu nárast o 4,2 % a v objeme táto kategória narástla o 2,2 %. „Z pohľadu druhu zeleniny sú najdôležitejšími už tradične uhorky, ktoré tvoria 18,8 percenta objemu a kukurica s 12,4 percentami z objemu. Z významných druhov zeleniny rastú najrýchlejšie červená repa a zmes hrášku a mrkvy,“ vysvetľuje konzultantka prieskumnej spoločnosti Nielsen Lucie Vrbská.
Takýto trend potvrdzujú aj samotní výrobcovia. „Po nepatrnom oslabení v rokoch 2008 a 2009 rastú každoročne predaje našich výrobkov a rastie i šírka ich ponuky,“ uvádza marketingový manažér spoločnosti Efko CZ Jiří Salamánek. Záujem spotrebiteľov sa pritom nedá ohraničiť iba zimnými mesiacmi, keď je v ponuke menej čerstvej zeleniny a ovocia. Sterilizované potraviny vyhľadávajú celoročne. „V letnom období sa zameriavame hlavne na spracovanie surovín sezónneho charakteru a v zimnom zasa na spracovanie koreňovej zeleniny a pochutín,“ hovorí asistentka marketingu spoločnosti Novofruct SK Darina Nagyová.
Čerstvé kompóty i konzervy
Dopyt spotrebiteľov po čerstvosti a kvalitných produktoch bez zbytočných aditív prechádza všetkými kategóriami. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že konzervované potraviny sú toho opakom, nie je to celkom tak. Ovocie či zelenina totiž niekedy prejde aj pol sveta a na pulty predajní sa napokon dostane neskôr ako suroviny, ktoré končia v konzerve či zaváraninovom pohári. „Naše papriky idú do skla o menej než 20 hodín od odtrhnutia. S tým sa dovážené papriky zo Španielska či Afriky určite nepochvália. Spotrebitelia chápu, že tunajšia poľnohospodárska výroba je súčasťou ich ekonomiky i ekologického správania sa a pritom tradičné chute tuzemských receptov a odrôd nemôžu čakať z Číny či Argentíny,“ pokračuje Jiří Salamánek.
Výrobcovia sa snažia dbať na kvalitu surovín i technológiu ich spracovania, aby sa pri nej zachovalo čo možno najviac z pôvodných výživových vlastností potravín. „Starostlivo si vyberáme každého dodávateľa všetkých vstupných surovín, ktoré následne spracovávame. Viac ako dve tretiny pochádzajú zo Slovenska, respektíve od lokálnych dodávateľov. Všetky suroviny, ktoré k nám prichádzajú, prechádzajú každodennou vstupnou kontrolou. Následne sa začnú spracovávať, aby sa zachovala ich čerstvosť a kvalita,“ vysvetľuje manažérka marketingu a predaja spoločnosti Tatrakon Tatiana Kubaská. Tá zároveň opisuje, že výroba v ich firme funguje systémom in-time, teda všetky suroviny, pri ktorých to technologický postup umožňuje, sú čerstvé.
„Požiadavka zachovania čerstvosti potravín je pre spotrebiteľov v dnešnej dobe prvoradá. Spoločnosť Novofruct SK kladie vysoké nároky na kvalitu surovín a vyžaduje dodržiavanie najprísnejších legislatívnych noriem už od samotných pestovateľov a dodávateľov vstupných surovín. Ovocie a zelenina sa spracovávajú modernou technológiou podľa tradičných receptúr. Kompóty a sterilizovaná zelenina sú vyrábané procesom sterilizácie, a preto zostávajú zdrojom vitamínov,“ pridáva sa Darina Nagyová.
Spotrebitelia hovoria, čo chcú jesť
Zákazníci zvyšujú na produkty, ktoré si kladú do nákupných košíkov, požiadavky a neboja sa ich tlmočiť napríklad cez sociálne siete alebo priamo v predajniach. Výrobcovia sa ich následne snažia zapracovať do svojej ponuky. „U spotrebiteľov čoraz častejšie evidujeme požiadavku na sterilizovanú zeleninu a ovocie bez prídavku cukru. Spoločnosť Novofruct SK sa prispôsobila tejto požiadavke zákazníkov rozšírením sortimentu produktov bez prídavku cukru,“ uvádza Darina Nagyová.
Napríklad vo firme Tatrakon pravidelne zasadá Inovačná komisia, kde sa zosumarizujú všetky požiadavky z trhu a následne sa pristupuje k vývoju noviniek. „Aktuálnymi novinkami sú Kuracie a Tuniakove šaláty z mäsa a zeleniny s olivovým olejom a bez prídavných látok, na ktoré máme veľmi pozitívny ohlas, čo sa týka chuťových vlastností, kvality a dizajnu výrobkov,“ vysvetľuje Tatiana Kubaská. Zároveň pokračuje, že ich výrobky obsahujú nízke množstvá soli. Zákazníkom zároveň ponúkajú široký sortiment produktov natur, ktoré neobsahujú aditíva, teda sú bez konzervačných látok, emulgátorov, zahusťovadiel, stabilizátorov, antioxidantov, látok stimulujúcich vôňu a chuť, obsahujú prírodne zahusťovadlá a podobne. „Tradičné výrobky, ktoré sú dlhodobo v našom portfóliu, ako napríklad Morca-della, Majka, Pali, Bôčikova, sú naďalej, samozrejme, veľmi obľúbené,“ hovorí Tatiana Kubaská.
Kupuje sa častejšie a pomenej
Ako uvádza spoločnosť Nielsen, pre túto kategóriu produktov je podľa typu obalu najdôležitejším balením sklo, v ktorom sa predá 53 % všetkého objemu konzervovanej zeleniny, 41 % sa predá v konzervách a 6 % vo vreckách. „Konzervované výrobky sa plnia do zdravotne nezávadných plechoviek, ktoré sa prirodzeným spôsobom – koróziou dokážu rozložiť vo voľnej prírode približne do piatich rokov,“ uvádza Tatiana Kubaská.
Mení sa tak prístup k ekológii, ale aj nákupné zvyklosti ľudí. „U spotrebiteľov rastie obľuba menších balení pod 300 g, naopak predaje konzervovanej zeleniny vo väčších obaloch nad 900 g klesajú,“ konštatuje Lucie Vrbská. Taká je aj skúsenosť výrobcov. „Z pohľadu objemu sa situácia mení, pretože mnoho zákazníkov si vyberá menšie balenia počas častejších nákupov,“ hovorí Jiří Salamánek.
Pokiaľ ide o cenu, existujú dva druhy zákazníkov. Kým jedna skupina sa stále pozerá viac na cenu, tá druhá si za kvalitné produkty chce priplatiť. Podľa výrobcov práve tá druhá skupina rastie. „Sú zákazníci, ktorí kupujú len podľa ceny, tí budú existovať vždy, ale bezpečne ich počet klesá s tým, že ľudia sa plošne majú lepšie. Všetko závisí na rodine, zvykoch a ochote mať sa rád,“ dodáva Jiří Salamánek.
Čísla:
4,2 %
Kategória konzervovanej zeleniny rástla na slovenskom trhu za obdobie január – december 2017 oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka o 4,2 % v hodnote.
-2,3 %
Druhá najvýznamnejšia kategória, olivy, za obdobie vlaňajška v medziročnom porovnaní klesla v hodnote o 2,3 %.
Zdroj: Nielsen
„Požiadavka zachovania čerstvosti potravín je pre spotrebiteľov v dnešnej dobe prvoradá.“
Ovocie a zelenina sa spracovávajú modernou technológiou podľa tradičných receptúr. Kompóty a sterilizovaná zelenina sú vyrábané procesom sterilizácie a tým zostávajú zdrojom vitamínov. Našim zákazníkom ponúkame sterilizované ovocie a zeleninu v rozličných baleniach, ktoré vyhovujú nielen maloodberateľom, ale aj veľkým jedálňam, reštauráciám v gastro balení.
Darina Nagyová, asistentka marketingu, Novofruct SK
Tatiana Kapitánová, tatiana.kapitanova@atoz.sk
Článok vyšiel v časopise Tovar&Predaj 3–4/2018.