Z boja o kvalitných zamestnancov či len zamestnancov sa stala nová športová disciplína. Zvyšovanie platov, najrôznejšie benefity i rozbeh duálneho vzdelávania. Obchodné siete sa predbiehajú, kto dá viac, ale nie vždy to stačí. Aktuálne sú na portáli Profesia.sk vypísané takmer tri tisícky pracovných ponúk na predavačov, pokladníkov, dokladačov tovaru a ďalších pracovníkov v odvetví obchodu.
Vstup do posilňovne, vitamínový balíček, dovolenka nad rámec zákona, grilovačky, mobily na osobné účely či tábory pre deti. To, čo ešte nedávno dostávali nanajvýš manažéri alebo zamestnanci IT korporácií, sa dnes stalo bežné aj v prípade zamestnancov retailu. Napriek tomu sa odhaduje, že dnes v obchode na Slovensku chýba od tri do desaťtisíc ľudí. „Presný počet je ťažké povedať, keďže mnohé spoločnosti si hľadajú zamestnancov po vlastnej linke a ostatní účastníci trhu o tom ani nevedia,“ vysvetľuje district manažérka personálnej agentúry Wincott People Jana Mesárová.
Britský reťazec Tesco Stores SR, ktorý je jedným z troch najväčších súkromných zamestnávateľov, momentálne zamestnáva takmer 10 000 ľudí a hľadá ďalej. „Aktuálne evidujeme okolo 200 voľných pracovných miest v rámci celého Slovenska, čo je v porovnaní s minulým rokom mierny nárast. Ide hlavne o pozície asistent predaja, pokladník a pracovník príjmu tovaru,“ vysvetľuje Lucia Poláčeková, PR manažérka reťazca.
Výroba berie obchodu ľudí
Najkritickejšia situácia je pritom v Bratislavskom, Žilinskom či Nitrianskom kraji. Teda tam, kde je vysoká koncentrácia výrobných podnikov, vrátane automobiliek. Práve v priemysle je treba hľadať príčinu nedostatku zamestnancov v obchode. „Priemyselné firmy sa musia obzerať aj po zamestnancoch iných spoločností. A to vrátane tých, ktorí pracujú v úplne iných segmentoch. Pretože maloobchod ponúka pomerne výrazne nižšie mzdy, než množstvo priemyselných podnikov, práve z tohto odvetvia odchádza veľa ľudí pracovať do výroby,“ pokračuje Jana Mesárová. Kým priemerná mzda na pozícii predavač/pokladník je na úrovni 700 eur brutto, pri operátorovi výroby je to okolo 1000 eur, v automobilkách ešte vyššia.
Následky takéhoto stavu sú znepokojujúce. „Spôsobuje nám to hlavne vyššie náklady, a to tým, že musíme preplácať zamestnancom nadčasy, ďalej je to vyčerpanosť zamestnancov, tým pádom vyššia fluktuácia a taktiež sme na niektorých prevádzkach museli upravovať otváracie hodiny, napríklad, že sme zatvorili obchody v nedeľu,“ uvádza konateľ spoločnosti Delia potraviny Jozef Berko. Málo ľudí v predajniach trápi mnohých. „Nedostatok zamestnancov na prevádzkových jednotkách nám spôsobuje obmedzenie fungovania predajní, skracovanie otváracích hodín, stratu zaškolených pracovníkov,“ vyratúva predseda predstavenstva Coop Jednoty Senica Ivan Bzdúšek.
Okrem toho slovo zamestnanec nemusí byť vždy synonymom pre kvalitného zamestnanca. „Kvalita ľudí v obchode je už dlhšiu dobu pod priemerom, na ktorý sme možno boli ešte pred tromi štyrmi rokmi zvyknutí a tento problém sa za posledné obdobie jedného roka v Nitrianskom kraji ešte väčšmi prehĺbil,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti Nitrazdroj Milan Surovec. Aktuálne sa v ich sieti ročná miera fluktuácie pohybuje na úrovni 20 %. „Táto je v podstatnej miere tvorená zamestnancami pracujúcimi kratšie obdobie. Ak by nebolo v našich radoch dlhodobo pracujúcich profesionálov a našich vyučencov, počas piatich rokov by sme kompletne vymenili stav zamestnancov,“ dodáva Milan Surovec s tým, že síce zatiaľ nemuseli pristúpiť k zatváraniu prevádzok, ale situácia znižuje možnosť spoločnostina expanziu, kde momentálne vidia potenciál.
Cudzinci sa neuplatnia všade
Viacerí obchodníci volajú po zjednodušení zamestnávania cudzincov. Niektorí už k takémuto kroku aj pristúpili. „Billa zamestnáva niekoľko desiatok cudzincov pochádzajúcich najmä z okolitých krajín, aj z Ukrajiny. Väčšinou nepracujú v priamom kontakte so zákazníkmi, ale skôr na centrále alebo v sklade. Čiastočne to rieši náš problém nedostatku pracovníkov,“ vysvetľuje Richard Havrila, HR riaditeľ rakúskej siete. Umiestnenie cudzincov priamo na predajnej ploche totiž naráža na problém jazykovej bariéry. „Práve z tohto dôvodu môžu obchody využiť cudzincov skôr na miestach, kde sa nevyžaduje komunikácia so zákazníkmi, napríklad v skladoch a podobne,“ tvrdí hovorkyňa pracovného portálu Profesia.sk Nikola Richterová.
Najskloňovanejším riešením ťažkej situácie je v súčasnosti duálne vzdelávanie. Okrem toho, že jeho výsledky bude možné vidieť až v budúcnosti, už teraz sa ukazuje, že je oň malý záujem. So Strednou odbornou školou Senica spolupracuje tamojšia Coop Jednota. „Žiaci SOŠ Senica v študijnom odbore obchodný pracovník a kuchár a čašník vykonávajú praktické vyučovanie priamo v predajniach a v reštaurácii COOP Jednota Senica. Týmto spôsobom si vychovávame nových zaškolených mladých ľudí, ktorým po ukončení štúdia ponúkame pracovné uplatnenie. Žiaľ, ich počet je minimálny, čo nevytvára predpoklady dostatočnej kapacity kvalifikovaných pracovníkov na trhu práce,“ konštatuje Ivan Bzdúšek.
Firmám tak neostáva nič iné, iba vziať veci do svojich rúk. „Bez ohľadu na to, čo prinesie v blízkej budúcnosti systém duálneho vzdelávania, budeme musieť zdokonaliť vlastný systém doplnkového vzdelávania, pretože je potrebné vzdelávať už aj súčasný personál. Ako spoločnosť sa chceme ďalej rozvíjať, preto personálna otázka nesmie byť brzdou ďalšieho rozvoja,“ hovorí personalistka CBA Komfos Adriana Demková a pokračuje: „Stále sú tu aj ďalšie možnosti, ako lepšie zladiť celkovú organizáciu prevádzok, modernizáciu, ktorá zoptimalizuje počet personálu. Už dnes sú obchody, kde nestretnete personál, maximálne v pokladni. Bude sa meniť aj spôsob predaja, takže je potrebné byť pripravený aj technicky.“
Hľadá sa zamestnanec obchodu. Zn.: Súrne a všade
Billboardy s nástupnými platmi, visačky v autobusoch MHD, nápisy na kamiónoch, reklama na sociálnych sieťach či v novinách a mnohé ďalšie nástroje, ako upútať potenciálnych uchádzačov o prácu. To, že obchod zháňa ľudí, si môže všimnúť aj úplne nezainteresovaný človek. Inzeráty na predavačov, pokladníkov či skladníkov sú totiž viditeľné skoro všade. „Nových kolegov hľadáme aj prostredníctvom interného rádia v predajniach, v internej komunikácii s našimi zamestnancami a ich odporúčaniami. S potenciálnymi zamestnancami sa stretávame v malých mestách a na dedinách na základe oznamov v miestnych rozhlasoch,“ hovorí HR riaditeľ spoločnosti Billa Richard Havrila.
Lidl sa snaží voľné pracovné pozície prioritne obsadzovať z vlastných radov. „Aktuálne dostupné pracovné pozície zverejňujeme cez weby Profesia či Kariéra, niektoré aj cez LinkedIn a samozrejme aj cez náš vlastný portál kariera.lidl.sk. Čo sa týka ďalších informácií o voľných pracovných pozíciách, propagujeme ich aj v konkrétnych predajniach či lokalitách, na veľtrhoch práce, aktívne spolupracujeme aj so strednými a vysokými školami,“ uvádza hovorca siete Tomáš Bezák.
Vo vlastných radoch hľadá vhodných kandidátov prvotne aj Kaufland, čím svojim zamestnancom umožňuje kariérny rast nielen doma, ale aj v zahraničí. „Okrem toho máme program Trainee, ktorým sa snažíme osloviť čerstvých absolventov vysokých škôl a tým si budovať budúcich vedúcich pracovníkov z vlastných radov. Taktiež sa aktívne zapájame do systému duálneho vzdelávania, kde spolupracujeme so strednými školami po celom Slovensku,“ uvádza hovorkyňa Lucia Langová.
Humenská spoločnosť GVP má asi ako jedna z mála momentálne obsadené všetky pracovné pozície. „Záujemcovia o prácu sa nám hlásia dennodenne, či už telefonicky, písomne alebo osobne. Pri výbere nových uchádzačov nevyužívame externé kanály, vyberáme z podnikovej databázy uchádzačov. V minulosti sa nám osvedčil aj spôsob odporúčaní našich zamestnancov,“ uvádza vedúci ekonomického úseku spoločnosti Vladimír Jusko. Podľa jeho slov sa vo firme snažia udržať zamestnancov dlhodobo, čo sa im darí aj vďaka dobrým vzťahom na pracovisku.
Finančné ohodnotenie totiž nemusí byť všetko, čo človeka na pracovisku udrží. „Máme skúsenosti, že ak v kolektíve existuje harmónia, spokojnosť, ľudskosť, otvorenosť pri riešení problémov, zamestnanec preferuje dobré vzťahy na pracovisku na horizontálnej i na vertikálnej úrovni,“ dopĺňa generálny riaditeľ spoločnosti Nitrazdroj Milan Surovec.
Číslo:
18 844 pracovných inzerátov na pozíciu predavač evidoval v roku 2017 portál Profesia.sk
Názor z praxe:
„Odvetvie obchod je najviac inzerovaným.“
Ku koncu februára sme evidovali 2650 pracovných ponúk práve v obchode. Aktuálne máme na stránke 971 inzerátov na predavačov, 514 ponúk na prácu pokladníka a v 173 prípadoch hľadajú zamestnávatelia dokladačov tovaru. Pracovné inzeráty veľmi často závisia od toho, akým štýlom sú písané, kde sa pracovné miesto nachádza, aké výhody zamestnávateľ ponúka a podobne. V obchode často vidíme, že množstvo zamestnávateľov zverejňuje do ponuky nadpriemerné mzdy a aj takýmto spôsobom sa snaží nalákať viac uchádzačov. Vo všeobecnosti totiž na našom portáli platí, že na ponuky so zverejnenými platovými podmienkami zareaguje aj viac uchádzačov o prácu.
Nikola Richterová, hovorkyňa, pracovný portál Profesia.sk
Tatiana Kapitánová, tatiana.kapitanova@atoz.sk
Téme sa venujeme aj v časopise Tovar&Predaj 3 – 4/2018.