Ak chce obchod získať kvalifikovanú a lojálnu pracovnú silu, môže sa zapojiť do systému duálneho vzdelávania. Je to jedna z ciest, ako riešiť súčasný nedostatok pracovníkov v maloobchode.
„Bežné školské vzdelávanie znamená, že všetko, od náboru až po maturitu, zabezpečuje škola. V systéme duálneho vzdelávania sa kompetencie a povinnosti prenášajú aj na zamestnávateľa,“ povedala na kongrese Samoška Tatiana Mókosová (na foto vľavo), riaditeľka Strednej odbornej školy obchodu a služieb Samuela Jurkoviča v Bratislave a predsedníčka sekcie pre poradenstvo a vzdelávanie Zväzu obchodu SR.
Obchodník uzatvára s vybraným žiakom takzvanú duálnu zmluvu a stará sa o jeho praktické vyučovanie. Poskytuje mu i takzvané hmotné zabezpečenie: stravovanie, príspevok na ubytovanie, cestovné náhrady, peniaze na ochranné pomôcky. Je možné poskytovať aj štipendium. „Žiak tak môže získať od zamestnávateľa i dve sto eur mesačne,“ uviedla Tatiana Mókosová.
„Zamestnávateľ po troch či štyroch rokov získa vysokokvalifikovanú pracovnú silu, ktorá už má zažité firemné návyky a pozná firemnú kultúru,“ konštatovala Tatiana Mókosová. Obchodník si žiaka na duálne vzdelávanie vyberá sám, pričom po skončení školy nie je povinnosť uzavrieť medzi firmou a žiakom zamestnaneckú zmluvu.