
Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) nesúhlasí s návrhom novely zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorý Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR poslalo do medzirezortného pripomienkového konania. Tvrdí, že zákon neprimerane vstupuje do obchodných vzťahov a diskriminačne reguluje obchod.
Aliancia hovorí o tom, že návrh zákona predstavuje tvrdú cenovú reguláciu a zasahuje do ústavného práva podnikať a slobodne tvoriť cenu tovaru. „Návrh napríklad zakazuje odberateľom kupovať potraviny za nižšiu kúpnu cenu, ako sú výrobné náklady, avšak odberateľ nemá objektívnu možnosť náklady vynaložené na výrobu potraviny zistiť a jedinou možnosťou je úplná dôvera v tvrdenia dodávateľa, čo môže byť v praxi zneužívané zo strany dodávateľov. Odberateľ je tak objektívne znevýhodňovaný,“ konštatuje aliancia.
V súčasnosti zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch podľa aliancie, ktorá združuje reťazce Billa, dm drogerie markt, Kaufland, Lidl, Metro a Tesco, presne stanovuje, ktoré konanie sa považuje za priame alebo nepriame znevýhodnenie jedného z účastníkov obchodného vzťahu. Novela má túto zásadu rušiť.
„Ústava SR dokonca jasne definuje zásadu Žiadny trestný čin bez zákona. To znamená, že protiprávnym konaním má byť iba také konanie, ktoré je výslovne upravené v zákone. Návrh novely zákona v jeho aktuálnom znení zavádza takzvanú generálnu klauzulu, ktorá je formulovaná široko a nejednoznačne, umožňuje preto značnú mieru svojvôle Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR,“ upozorňuje Slovenská aliancia moderného obchodu. Ako dopĺňa, zákon by umožnil ministerstvu na základe vlastnej úvahy označiť akékoľvek konanie obchodníka za neprimerané. Návrh zákona tak spôsobuje právnu neistotu, pretože obchodníci nebudú vedieť vyhodnotiť, či ich konanie je alebo nie je neprimeranou podmienkou.
„Návrh zákona tiež zakazuje takzvaný logistický bonus, čo je finančné alebo nefinančné plnenie za poskytnutie logistickej služby. Najmä pre malých a regionálnych výrobcov tak bude ekonomicky neúnosné dodávať tovar vo vlastnej réžii jednotlivo do všetkých predajní obchodných reťazcov, v ktorých dnes predávajú svoje výrobky. Alebo budú musieť za prepravu svojich výrobkov do jednotlivých predajní zaplatiť vyššiu cenu tretej strane,“ tvrdí aliancia.
V súčasnosti reťazce vykonávajú audity kvality na svoje vlastné náklady. „Návrh zákona výrazne sťažuje odberateľom možnosť vykonávať kontroly kvality a čerstvosti výrobkov. Audity, aj tie priebežné, môžu odberatelia zrealizovať iba so súhlasom dodávateľa, a to v primeranom rozsahu. Ide o právne nejasný pojem, čím sa sťažuje pozícia odberateľa. Ak nebude dodávateľ súhlasiť, odberateľ bude mať problém získať vzorky a odbery a skontrolovať kvalitu,“ vymenuváva aliancia ďalšiu nevýhodu zákona.
Návrh tiež podľa SAMO núti obchodníka pri vybraných potravinách zaplatiť za niečo, na čo ešte nedostal faktúru a ani iný riadny daňový doklad pre odvedenie DPH. Návrh totiž viaže splatnosť kúpnej ceny na moment dodávky potravín aj v prípade nedodania faktúry alebo dodania podľa zákona nesprávnej faktúry, čo je v rozpore so zákonom o DPH. V prípade, že by sa obchodníci riadili novým predpisom, prípadná daňová kontrola by takýto postup považovala za porušenie zákona sankcionovaný pokutou.
Ministerstvo pôdohospodárstva si od prijatia zákona sľubuje obmedzenie praktík, ktoré nepovažuje za férové vo vzťahu medzi dodávateľom a odberateľom tovaru. Podľa ministerstva ide hlavne o nevyvážené zmluvné vzťahy či jednostranné znižovanie cien. Podľa obchodných reťazcov je však zákon zásahom do slobodného podnikania, vzťahy s dodávateľmi považujú v súčasnosti za normálne.