
Éra, kedy sa u nás konzumovalo iba kuracie a bravčové mäso, už dávno skončila. Zákazníci stále viac vyhľadávajú určité spestrenie jedálnička. V ostatných rokoch silnie trend konzumácie napríklad francúzskej hydiny, steakového mäsa a iných špecialít. Zákazníci zároveň uprednostňujú nákup čerstvého mäsa pred mrazeným.
Údaje spoločnosti GfK tvrdia, že takmer jednu pätinu z celkových výdavkov domácností minú spotrebitelia na mäso a mäsové výrobky. Vzhľadom na čerstvý charakter kategórie sa za jej nákupmi vyberajú pomerne často – asi desaťkrát do mesiaca. Najčastejšie nakupujú mäsové výrobky, červené mäso a napokon hydinu (asi dvakrát za mesiac). So zmenou životného štýlu si mladí ľudia žiadajú výrobky, ktoré sa dajú rýchlo kulinársky upraviť a sú vhodné pre jednočlenné či dvojčlenné domácnosti a tieto trendy sledujú aj výrobcovia. „Naším veľmi obľúbeným výrobkom je mini kuriatko. Toto plemeno bolo dovezené do Francúzska za čias Asterixa a Obelixa a vyžaduje dlhodobé vykrmovanie, dlhšie ako bežné kurčatá a aj napriek tomu dosahuje v dospelosti maximálne šesťsto gramov,“ hovorí Ilona Klímová, konateľka spoločnosti Aspius. Na Slovensko dodávajú pre Billu Premium kvalitné hovädzie steakové mäso z Austrálie, Brazílie alebo Ameriky.
Podľa nej sa spotrebitelia u nás, ale aj v Českej republike začínajú vracať k tradičným výrobkom, ktoré boli populárne už za prvej republiky, napríklad k teľaciemu mäsu a perličkám: „Tam, kde je veľmi náročné ponúknuť mäso chladené kvôli logistike alebo nízkej trvanlivosti mäsa, sa snažíme ponúkať zákazníkom kvalitné mrazené produkty, ako sú jahňacie kotletky, hovädzie líčka a pštrosie steaky z Južnej Afriky,“ vymenúva. Producent mäsových výrobkov MP Krásno upozorňuje na rastúci záujem o balené údeniny, tzv. kusovky, najmä zo samoobslužného regálu, ktoré si obľúbila mladšia generácia. V tejto kategórii majú aj zaujímavú novinku – jaternicu s pohánkou bez lepku. „Je to tradičné a pritom nevšedné. Krásno si ctí tradičné plodiny. Mlyn, ktorý nám pohánku dodáva, lúpe ju už od roku 1861 mechanickým spôsobom, pri ktorom nie sú znehodnotené vitamíny,“ vysvetľuje Michal Tkadlec, marketingový manažér spoločnosti MP Krásno.
Za tým, že sa tak dobre darí segmentu mäsových výrobkov, vidí Tomáš Babinec, majiteľ spoločnosti Čongrády, aj skutočnosť, že ľudia sa zásobia hotovými polotovarmi kvôli terajšej hektickej dobe. „Robia si takzvané zadné vrátka, čo sa týka skladových zásob,“ myslí si. Podľa jeho názoru je dnešný klient náročnejší a vyhľadáva skôr zaujímavejšie varianty paštét a konzervovaných výrobkov: „Rád si dopraje niečo nevšedné, uprednostňuje skôr exkluzívnejšie výrobky s vyššou kvalitou, zaujíma sa o pôvod surovín, ich lokálnosť, sleduje obsah prídavných a syntentických látok, trendom sú tiež bezlepkové a bezlaktózové potraviny,“ vysvetľuje Tomáš Babinec. Spotrebitelia si okrem toho žiadajú drahšie tovary s vyšším podielom mäsa, ktoré majú exkluzívnejší obal. „Pod značkou Hamé ich nájdu s označením Vysoká kvalita, kde komunikujeme priamo podiel mäsovej zložky,“ hovorí Vierka Dvořáková, marketingová manažérka spoločnosti Hamé Slovakia.
Trendom sú aj praktické balenia
Okrem značného posunu ku kvalite, ktorý je badať pri výbere zákazníkov, zaznamenali výrobcovia aj zvýšený dopyt po hotových jedlách, či už ide o sterilizované alebo chladené jedlá. Vierka Dvořáková ďalej hovorí, že v Hamé Slovakia rastie aj spotreba v cestovnom občerstvení. „Snažíme sa rozširovať segment hotových jedál sterilizovaných, ktoré naši spotrebitelia nájdu pod označením Easy Cup v unikátnom plastovom obale. Sú pripravené s vysokým podielom mäsa, majú ľahký obal, sú praktické a ľahko prenosné. Hotové jedlá Easy Cup sú obľúbené na dovolenky, chaty alebo ako rýchla večera či obed,“ predstavuje nové produkty spoločnosti Hamé Slovakia.
Kým v minulosti Slováci v najväčšej miere nakupovali v špecializovaných predajniach, mäsiarstvach, v ostatných rokoch sa časť nákupov mäsa a údenín presunula do supermarketov a hypermarketov. Anna Kissová, konzultantka spoločnosti GfK, upozorňuje, že pokles dôležitosti mäsiarstiev vidieť naprieč celým trhom: „Hypermarkety sa tak stali najdôležitejším nákupným miestom pre nákupy celkovej kategórie a špecialisti tvoria necelú pätinu vo výdavkoch domácností.“ Pohľad z hľadiska samostatných kategórií však indikuje rozdiely. Červené mäso stále nakupujeme v najväčšej miere v mäsiarstve, hydinu v hypermarketoch a mäsové výrobky v malých samoobsluhách a supermarketoch.
Anna Kissová ďalej uvádza, že výrobcovia mäsa a mäsových výrobkov celkovo využívajú v tejto kategórii promo akcie podpriemerne, v porovnaní s trhom rýchloobrátkového tovaru. „Platí to predovšetkým pre mäsové výrobky, naopak v hydine až takmer polovicu výdavkov spotrebitelia míňajú na akciový tovar,“ spresňuje zistené dáta. Nákupy pri pulte s obsluhou tvoria dve tretiny výdavkov v kategórii a podielovo mierne rastie výrobcom balený segment. Je to hlavne vďaka mäsovým výrobkom, kde výrobcom balený segment posilnil podielovo za posledných 5 rokov o 6 percentuálnych bodov na 37 %.
Moderné technológie predlžujú trvanlivosť
V spoločnosti Aspius zaznamenávajú už tradične najviac predajných akcií v období Vianoc a Veľkej noci, kedy si chcú ľudia dopriať niečo lepšie a zaujímavejšie. „Čo sa týka distribúcie, dochádza k prispôsobeniu obalov tak, aby boli pre spotrebiteľov čo najatraktívnejšie a mali v čerstvom stave, to znamená bez konzervantov, čo možno najdlhšiu trvanlivosť,“ vysvetľuje Ilona Klímová. Využitím moderných technológií dosahujú trvanlivosť až 12 dní pri čerstvej hydine, 21 dní pri steakovom mäse. „Môžeme povedať, že ak zákazníci hľadajú mäso vyššej kvality, idú predovšetkým do menších špecializovaných predajní alebo na internet. Tento trend sa rozširuje najmä v Čechách.“ Zákazníci hľadajú okrem vyššej kvality tovaru aj kvalitnejšie služby.
Výrobcovia sa zhodujú v tom, že podpora predaja pri mäse a mäsových produktoch na tradičnom trhu závisí od formy a veľkosti prevádzky. „V reťazcoch sa nám osvedčilo druhotné vystavenie spojené so zníženou cenou a prípadne ochutnávkami. V regáli vieme upozorniť na produkt formou shelf stopperov spojením s podlahovou nálepkou,“ radí Vierka Dvořáková. Veľkej popularite sa stále tešia aj klasické letákové akcie. Zaujať nakupujúcich dokáže tiež rádio v predajni, ktoré môže priamo upriamiť ich pozornosť na produkt priamo v mieste predaja.
Personálu chýba motivácia
Za hlavný nedostatok maloobchodných prevádzok, na ktorý by rád poukázal, považuje Tomáš Babinec nedostatočnú informovanosť o samotných výrobkoch. Personál podľa neho často nemá prehľad o tom, čo ponúka a chýba mu motivácia. „My sa snažíme s obchodmi komunikovať, ľudí edukovať, ale motivácia personálu je minimálna. Veľmi mi prekáža pasivita samotných predajcov,“ sťažuje sa majiteľ spoločnosti Čongrády. „Časy, kedy bolo predávanie umením a robili ho ľudia, ktorí mali k predaju vzťah, sú dávno preč.“ Verí však, že sa to postupne podarí zmeniť a služby v rámci ponuky sa zlepšia. To by určite pomohlo aj kondícii a stabilite na trhu v segmente malých obchodov.
Frekvencia konzumácie párkov/klobás v domácnostiach (v percentách tých, ktorí tieto výrobky jedli za posledných 12 mesiacov):
1x denne a viac 3,2 %
4 – 6x týždenne 13,0 %
2 – 3x týždenne 26,6 %
1x týždenne 26,2 %
2 – 3x mesačne 13,9 %
1x mesačne 5,6 %
menej často ako 1x mesačne 3,8 %
nekonzumujú 2,4 %
neuvedené 5,3 %
Zdroj: Median SK, MML – TGI, 1. + 2./2017
32,2 %
Slovákov konzumuje vo svojej domácnosti hydinu 2 až 3-krát týždenne.
Zdroj: Median SK, MML – TGI, 1. + 2./2017
Názory odborníkov:
„V bohatej ponuke sa ťažko orientuje.“
Trh ponúka množstvo výrobkov z hydiny a steakového mäsa, no pre bežného zákazníka je veľmi náročné orientovať sa v danom sortimente. Menšie špecializované predajne zákazníkom umožnia, aby dostali dostatok informácií a v pokoji si vybrali, čo hľadajú. Tento typ predaja má nespornú výhodu v užšom kontakte so zákazníkom. Je to podobné, ako keď si vyberáte kvalitné víno.
Ilona Klímová, konateľka, Aspius
„Spotrebitelia budú vyhľadávať rýchly a pohodlný nákup.“
Segment mäsových výrobkov bude naďalej obľúbený. Dôraz sa kladie na zloženie bez zbytočných prídavných látok, na čerstvosť a v prípade samoobslužných regálov na praktické balenie či už pre jednotlivcov alebo pre rodiny. Trend je taký, že najmä ženy, matky, budú čoraz viac času venovať zamestnaniu, preto ocenia rýchly a jednoduchý nákup a tiež výrobky, ktoré im uľahčia prípravu hotových pokrmov.
Michal Tkadlec, marketingový manažér, MP Krásno
Kristína Raševová, kristina.rasevova@atoz.sk
Článok vyšiel v časopise Tovar&Predaj 11–12/2017.