
Jedlám dodávajú tú správnu a jedinečnú chuť, a preto patria k obľúbeným produktom. Dokladuje to skutočnosť, že za ostatných 12 mesiacov nakúpila každá domácnosť niektorý zo širokej ponuky výrobkov v tejto kategórii. Napríklad sušené bylinky, jednodruhové korenie, zmesi byliniek, zmesi korenia, soľ, rôzne druhy ochucovadiel, marinády a instantné dresingy.
Spotrebitelia nakupujú korenie a dochucovadlá na našom trhu asi každé dva týždne a priemerná suma, ktorú za ne ročne zaplatia, je viac ako 28 eur. Podľa prieskumu spoločnosti GfK pri bližšom pohľade na kategóriu tvorí najväčší, takmer dvojpätinový podiel z hľadiska výdavkov jednodruhové korenie, ktoré si vyberá viac ako 9 z 10 domácností. „Počas roka niektorý zo širokej ponuky produktov jednodruhového korenia nakúpi slovenská domácnosť približne dvanásť až trinásťkrát, pričom celkovo za tieto produkty zaplatí 11,50 eur,“ objasňuje Richard Outrata, konzultant spoločnosti GfK. Najobľúbenejšie jednodruhové korenie je čierne korenie, ktoré preferuje viac ako 7 z 10 slovenských domácností. Spolu s paprikou a rascou tvoria tri pätiny výdavkov na jednodruhové korenie. „Soľ s druhým najvyšším počtom kupujúcich nakupujú Slováci približne štyri až päťkrát za rok, pričom celkové výdavky na kupujúcu domácnosť predstavujú približne dve eurá. Spotrebitelia si obľúbili aj morskú soľ, ktorú nakupujú asi tri z desiatich domácností.“
O tom, že sa koreninám darí, svedčí aj ich spotreba, ktorá v medziročnom porovnaní mierne narástla: v objeme o 1,1 % a z pohľadu tržieb ide o nárast o 6,2 %. Tieto hodnoty vyplývajú z auditu trhu agentúry Nielsen, ktorá sleduje predaje v maloobchodných predajniach s potravinami a zmiešaným tovarom na Slovensku. „V prípade absolútnych čísel Slováci spotrebovali okolo 1,8 tisíca ton a utratili okolo 31,5 mil. eur,“ informuje konzultantka agentúry Júlia Klukanová. Cena za balenie sa zvýšila a v súčasnosti je na úrovni 17,00 eur/kg. Koreniny rastú vo všetkých typoch predajných kanálov, okrem organizovaných predajní do 400 m. Rast spôsobilo najmä samotné korenie (biele, čierne, farebné) a škorica v hodnotovom podiele.
Záleží aj na balení
Naďalej sa potvrdzuje trend, že zákazníci preferujú koreniny balené vo vrecúšku a tie tvoria v hodnotovom podiele takmer 93 %. Podľa Júlie Klukanovej je v prípade formy produktu na stabilnom mieste prášok, ale mierny nárast vidieť aj pri semienkach, a to o 0,4 percentuálne body. Nielsen uvádza týchto najväčších výrobcov v kategórií korenín a korenia v abecednom poradí: Kotányi, Maspoma, Thymos, Unilever a Vitana.
Niekedy aj slovenskí spotrebitelia radi experimentujú, a teda aj v tejto kategórii pribúdajú novinky. „Z dostupných dát sledujeme pokles v objeme privátnych značiek a nárast predaja značkových výrobkov. Všímame si, že spotrebiteľ sa viac zameriava na kvalitu, čo sa však odráža aj vo vyššej cene,“ opisuje situáciu na trhu Andrea Kollárová, trade marketing executive spoločnosti Johann Kotányi. „Ako prví sme na trh uviedli exkluzívnu limitovanú edíciu Erwin Kotányi Selection, ktorá obsahuje šesť špeciálnych koreninových zmesí v sklíčku.“ Podľa nej sa vlajkovou loďou spomedzi tohtoročných inovácií stala Kotányi maďarská paprika zo Szegedu. Jej prednosťou je ručný zber, ovocná chuť, intenzívna vôňa a nezameniteľná farba. „Rozdiel okamžite spozná každý, kto ju vyskúša,“ hovorí o horúcej novinke Andrea Kollárová.
Nové príchute oživia sortiment
Firma F.W. Tandoori prichádza s dvomi novými exotickými príchuťami vietnamskej chilli omáčky. Jedna omáčka obsahuje 10 % tamarindu a druhá 10 % zázvoru. „Okrem vietnamskej omáčky s cesnakom budeme mať teraz už tri druhy tejto omáčky,“ predstavuje nový produkt Adriana Matýsková, obchodná zástupkyňa spoločnosti F.W. Tandoori. Upozorňuje na nový trend v kategórii korenín a dochucovadiel, ktorým je jednoznačne nakupovanie na internete a udáva, že sa výrazne zvyšuje podiel obratu v tomto segmente. Zvýšený záujem zaznamenali aj o sladkú chilli omáčku značky, a teda rozširujú jej pokrytie aj do malých predajní v obciach. „Predtým ste takú omáčku zohnali iba v hypermarketoch, ale dnes ju nájdete aj v zapadnutej dedinke alebo si ju môžete objednať cez niektorý potravinový e-shop,“ dodáva Adriana Matýsková.
Z pohľadu nákupných kanálov sú pre koreniny a dochucovadlá najdôležitejšie supermarkety, hypermarkety a malé samoobsluhy, ktoré spolu pokrývajú viac ako 80 % výdavkov na túto kategóriu, vyplýva z údajov spoločnosti GfK. „Čo sa týka frekvencie, po tieto produkty zákazníci najčastejšie chodia do malých samoobslúh a supermarketov. Viac ako sedem z desiatich domácností ich však nakupuje v hypermarketoch, čo je najviac spomedzi ostatných nákupných kanálov,“ pokračuje Richard Outrata.Viac ako 80 % výdavkov vynaložili domácnosti na nákupy za štandardnú cenu, najvyšší podiel akcií majú marinády, kde tvoria zľavnené nákupy 45 % podiel z hľadiska výdavkov.
Obchody tradičného trhu sú v mnohých prípadoch k spotrebiteľovi najbližšie. Výrobcovia si uvedomujú, že ponúkajú limitovanú ponuku produktov s koreninami práve kvôli ich veľkosti a stále veľmi klasickému prezentovaniu najmä základného sortimentu. Andrea Kollárová by im preto odporúčala zamerať sa aj na kvalitné prémiové produkty, nasledujúce aktuálne svetové trendy, ktoré spotrebiteľ vyhľadáva, ale nájde ich iba v hypermarketocha supermarketoch. „Niektorí obchodníci idú dobrým príkladom i napriek limitovaného priestoru v malých predajniach tradičného trhu sa snažia zatraktívniť kategóriu korenín pre svojich zákazníkov doplnením sortimentu na základe sezónnosti v období Veľkej noci, Vianoc či grilovacej sezóny,“ dodáva.
Predaj podporia aj sociálne siete
Podľa skúseností výrobcov i obchodníkov sa ukazuje, že v tejto kategórii najviac priťahujú pozornosť zákazníkov akciové letáky. Rastie však aj význam využitia in-store médií, druhotných vystavení a samplingu (rozdávanie vzoriek) hlavne pre zviditeľnenie inovácií. Andrea Kollárová tvrdí, že v spoločnosti Johann Kotányi idú s dobou a na inšpiráciu a informovanie spotrebiteľov využívajú aj on-line médiá: Facebook a webovú stránku, kde zdieľajú informácie o novinkách či pripravujú súťaže pre fanúšikov. Sú tam dostupné aj recepty vytvorené Kotányi šéfkuchármi.„Ja by som určite odporúčala tradičným obchodníkom robiť ochutnávky,“ radí Adriana Matýsková. Za väčšiu popularitu thajskej kuchyne môže aj cestovanie a dostupnosť thajského jedla v miestnych reštauráciách. „Stále viac ľudí sa vyberie na cesty po Áziia potom vyhľadávajú thajské produkty aj doma.“
Kategória korenín a dochucovadiel by mala v blízkej budúcnosti ešte rásť, a to vďaka rozširujúcemu sa trendu zdravého životného štýlu. „Koreniny a bylinky jedlo nielenže výborne prevoňajú a ochutia, ale mnohé z nich majú preukázateľné pozitívne zdravotné účinky na ľudský organizmus, napríklad kurkuma, kardamóm, škorica, oregano a mnohé ďalšie,“ uzatvára Andrea Kollárová.
Názor odborníka:
„V regáloch špecializovaných obchodov pribudol nový sortiment.“
V distribučných kanáloch v rámci kategórie korenín nedošlo k výrazným zmenám, avšak drogistické reťazce a iné špecializované obchody v rámci svojich existujúcich priestorov venovaných zdravej výžive zaradili do sortimentu aj koreniny a bylinky. Z dôvodu ich preukázateľných pozitívnych zdravotných účinkov na ľudský organizmus.
Andrea Kollárová, trade marketing executive spoločnosti, Johann Kotányi
Typy korenín, podiel v hodnote na maloobchodnom trhu so zmiešaným tovarom (s výnimkou Metra):
Mix byliniek a korenín 29 %
Korenie (čierne, biele, farebné) 15,8 %
Sladká paprika 10,9 %
Rasca 7,1 %
Škorica 3,9 %
Ostatné 33,3 %
Zdroj: Nielsen, 2017
Kristína Raševová, kristina.rasevova@atoz.sk
Článok vyšiel v časopise Tovar&Predaj 11–12/2017.