Slané pochutiny sú prirodzenou súčasťou sviatočných období strávených s rodinou alebo s priateľmi, takže ich spotreba v predvianočnom období prirodzene stúpa. Minulý rok zaznamenali výrobcovia pred a počas vianočnej sezóny výrazný nárast predajov a s týmto trendom počítajú aj v tomto roku, o markantnom náraste môžeme hovoriť najmä na Silvestra.
Na Slovensku štandardne rastie kategória slaných snackov v mesiaci december v porovnaní s priemerom roka v hodnote o 18 %. Výrobcovia slaných pochutín sa preto už teraz tešia na koniec roka. „Keďže medziročne zaznamenávame nárast celej kategórie, vo vianočnom období očakávame ešte markantnejší nárast ako v predošlých rokoch, a to primárne v segmente chipsov, ktoré v decembri minulého roka rástli v porovnaní s bežným priemerom o 28 percent v hodnote,“ vysvetľuje Alica Pašková, brand manažérka spoločnosti Intersnack Slovensko.
Podľa nej celá kategória slaných snackov dynamicky rastie v objeme i v hodnote, medziročný rast v hodnote predstavuje +6,6 %. „V rámci slanej kategórie vedie prvenstvo segment chipsov, s nárastom o 15 percent,“ spresňuje dáta Alica Pašková. Za pravdu jej dáva aj prieskum spoločnosti Median, podľa ktorého si slané sušienky doprajeme najčastejšie dva až trikrát do mesiaca (tak odpovedalo 13 % opýtaných) a každá desiata domácnosť dokonca raz za týždeň. Veľmi obľúbené sú aj slané tyčinky, tie konzumujú viac ako dve tretiny Slovákov, no najväčšej popularite sa z celej kategórie slaných snackov tešia práve slané zemiačky. Darí sa aj predajom slaného pečiva a špecialít a stúpa cena spotrebiteľského balenia. „Prispieva k tomu aj fakt, že spotrebitelia sa viac zameriavajú na kvalitu a pôvod potravín a sú ochotní priplatiť si za kvalitné výrobky,“ myslí si Alica Pašková.
S novinkami čakajú na predvianočné obdobie
V týždňoch pred sviatkami každý siahne hlbšie do vrecka a dopraje si viac kvalitných výrobkov ako v priebehu roka, preto je toto obdobie ideálne na uvedenie nového výrobku na trh. No taktiež je dôležité, aby mohol zákazník nový výrobok ochutnať a presvedčiť sa o jeho kvalite. Spoločnosť SlovChips Smižany pripravuje nový produkt, ktorý sa dostane na slovenský trh práve v ostatných mesiacoch roka. „Každoročne pred Vianocami zaznamenávame zvýšený odbyt slaných pochutín, len škoda že spotrebitelia nepreferujú viac kúpu slovenských výrobkov,“ myslí si Pavol Benko, obchodný manažér spoločnosti. Menším obchodníkom so zameraním na výrobu tradične kvalitných výrobkov radí, aby sa orientovali na regionálny predaj a hlavne predaj cez internet, a tak si nájdu veľmi veľa pravidelných zákazníkov: „Som presvedčený, že práve kvalita produktu im zabezpečí úspech a zvyšovanie odbytu.“
Okrem noviniek medzi slanými snackmi sa v poslednom kvartáli roka môžu spotrebitelia tešiť aj zo zmeny obalu značky Slovakia a v nasledujúcich mesiacoch nájdu v regáloch obchodov snacky v novom šate. „Aby sme zistili, ako slovenskí spotrebitelia vnímajú značku Slovakia a čo od nej očakávajú, uskutočnili sme spotrebiteľský prieskum a takzvaný brand audit (audit značky). Rozhodnutie o redizajne obalov teda vychádzalo i z poznatkov tohto prieskumu,“ vysvetľuje Alica Pašková. Nové obaly chceli prispôsobiť trendom – pôsobia prehľadnejšie a lepšie odlišujú jednotlivé príchute, čo má spotrebiteľom pomôcť rýchlejšie sa zorientovať pri hľadaní svojho obľúbeného variantu. Ďalšia novinka čaká aj značku Pom-Bär, ktorá svojich spotrebiteľov zaujme pútavou zimnou edíciou.
Zákazníci radi siahajú po regionálnych produktoch
Podľa Oldřicha Maška, obchodného riaditeľa spoločnosti Havlík Opal, vyhľadáva zákazník orientujúci sa iba na cenu stále viac privátne značky. Napriek tomu rastie segment domácich kvalitných produktov regionálneho typu. „Tieto produkty sú cenovo mierne vyššie než bežné značky a tiež menej promujú, ale majú lepšiu kvalitu a vedia sa lepšie prispôsobiť zákazníkom,“ upozorňuje Oldřich Mašek. Trúfa si povedať, že asi 7 % medziročného nárastu celej kategórie trvanlivých tyčiniek ťahajú práve tieto domáce značky. Kategórii tiež prospieva, že sa na trhu objavujú aj výrobky určené spotrebiteľom, ktorí majú v strave určité obmedzenia a nemôžu konzumovať niektoré látky. „Vďaka masívnej kampani, najmä na internete a sociálnych sieťach, si tieto výrobky kupujú aj ľudia, ktorí na to nie sú odkázaní, no v ich konzumácii vidia naplnenie vízie zdravšieho životného štýlu,“ hovorí. Nevýhodou je, že táto nepomerne väčšia skupina konzumentov nebýva k danému výrobku lojálna a teda v samotných číslach sa to pozitívne neprejaví.
„Stále viac zákazníkov vyhľadáva menšie kamenné predajne, ktoré sa zameriavajú na slovenské či farmárske produkty a tiež sa zvyšuje predaj prostredníctvom internetových obchodov,“ myslí si Pavol Benko. „Tento trend bude podľa mňa pokračovať aj v ďalších rokoch a stále viac sa budú zmenšovať predajné plochy potravín v hypermarketoch,“ pokračuje vo svojej úvahe. SlovChips dodáva Gazdovské zemiakové lupienky hlavne do farmárskych obchodíkov i predajní zameraných na slovenské výrobky a pre zvyšujúci sa odbyt aktuálne rozširujú svoje portfólio. „Vyrábame ich tradičným spôsobom a pre veľký dopyt po tejto značke sme pridali ďalšie tradičné príchute,“ dodáva Pavol Benko.
Prehľadný regál uľahčí spotrebiteľom výber
Výrobcovia slaných pochutín si všímajú narastajúci počet zákazníkov ochotných priplatiť si za BIO kvalitu. Podľa Pavla Benka ich bude čoraz viac, takže aj sortiment sa bude rozširovať a očakávajú aj pribúdanie predajní so zameraním na „zdravšie“ produkty: „Výhodou týchto menších predajní je dostatočne kvalifikovaný a milý personál, ktorý vie o výrobkoch oveľa viac ako predavačka v hypermarkete.“ Keďže je kategória slaných pochutín impulzívnou kategóriou, je mimoriadne dôležité, aby boli výrobky na predajnej ploche prehľadne a výrazne vystavené. Alica Pašková tvrdí, že základom je prehľadný regál rozdelený podľa príchutí, veľkosti balení a značiek: „Nemenej dôležitéje druhotné vystavenie a tiež umiestnenie produktov slaných snackov v blízkosti kategórií, ktoré sú pre spotrebiteľa prirodzeným doplnkom k slaným pochutinám, ako napríklad kategória nealkoholických nápojov, alkoholických nápojov a najmä piva.“
Najviac lákajú výrobky známe z reklamy
Spoločnosť Intersnack je zastúpená vo všetkých kategóriách slaných pochutín, preto sa počas vianočného obdobia zameriavajú na podporu všetkých kategórií a v tomto období kladú okrem letákových aktivít veľký dôraz i na zviditeľnenie produktov v televízii, tlači a iných komunikačných kanáloch. „Zásadné je na predajnej ploche vystavovať produkty, ktoré sú pre spotrebiteľov najznámejšie a sú pre nich prirodzenou voľbou, ako sú napríklad produkty značky Slovakia,“ hovorí Alica Pašková. Spoločnosť SlovChips v predvianočnom období nevyužíva letákové kampane najmä pre ich vysoké náklady. „Letákové kampane sa nám neosvedčili, pretože veľké nadnárodné siete si v tomto období pýtajú nekresťanské poplatky za uverejnenie v letáku,“ s ťažkým srdcom hovorí Pavol Benko. „Od výrobcov, samozrejme, žiadajú aj obrovské zľavy do akcií, a preto pre menšie výrobné spoločnosti je táto forma reklamy a predaja neefektívna a stratová,“ uzatvára tému propagácie.
Z praxe:
„Zákazníci sú pripravení na kvalitnejšie produkty.“
V tomto roku sme pod značkou Slovakia uviedli významnú novinku – prémiový produktový rad Slovakia Kotlíkové zemiakové lupienky a Kotlíkové arašidy. Ako prvým značkovým produktom tak otvárame úplne nový sub-segment chipsov, ktorým napomáhame rastu celej kategórie.
Alica Pašková, brand manažérka, Intersnack Slovensko
„Tradičný trh by mal lepšie využiť svoje prednosti.“
Výhodou nezávislého trhu je rýchlosť, s akou dokáže reagovať na novinky a nastupujúce trendy. Nedejú sa tam totiž žiadne schvaľovacie procesy, výrobkové komisie a ďalšie časovo náročné operácie, kým sa výrobok dostane od ponuky do regálu samotného maloobchodu. Obchodník tradičného trhu je tak o krok vpred a môže spotrebiteľovi rýchlejšie ponúknuť atraktívnu novinku.
Oldřich Mašek, obchodný riaditeľ, Havlík Opal
Kristína Raševová, kristina.rasevova@atoz.sk
Článok vyšiel v časopise Tovar&Predaj 9 – 10/2017.