
Počas chladných decembrových dní padne pohárik vína, sektu či niečoho ostrejšieho vhod. Sviatočné dni sa k prípitku priam núkajú. Slovenskí spotrebitelia svoju náklonnosť voči kategóriám alkoholu a vína neskrývajú, v posledných rokoch dokonca začínajú čoraz viac experimentovať aj v tejto oblasti.
V prípade sektov by si mal každý obchodník uvedomiť, že ide o výrazne sezónnu kategóriu. Ako ukazujú dáta spoločnosti Nielsen, kategória sektov v sezóne 2016 (október – december) oproti sezóne roku 2015 klesá o 2 % v objeme na 1,7 milóna litrov a ešte rýchlejšie v hodnote (-3 %) na 8,5 milióna eur. Tržby klesajú rýchlejšie ako objem kvôli klesajúcim cenám (-2 %). Napriek klesajúcim cenám sú sekty jednou z mála klesajúcich kategórií. Ako sme už spomenuli, sekty sú zároveň jednou z najsezónnejších kategórií a od októbra do decembra sa predá 40 % celého ročného objemu, pričom najviac v decembri. Drvivá väčšina (až 85 % objemu) sa predá v hypermarketoch a supermarketoch, avšak predaný objem sa znižuje. Naopak organizované predajne do 400 metrov štvorcových rastú v objeme (o 3 %), ale strácajú v tržbách kvôli výraznejšiemu poklesu cien.
Podľa slov Denisy Bališovej, konzultantky spoločnosti Nielsen, najobľúbenejším sektom je stále biely variant (tvorí 84 % predajov), ale medziročne stráca v objeme 6 %. Naopak, ružové sekty získavajú na popularite a tvoria už 12 % predajov (z minuloročných 9 %). Za nárastom ružových sektov možno hľadať príčinu v poklese ceny, ktorá je teraz totožná s bielymi sektami (5 eur/l). Slováci uprednostňujú bezpochyby najviac sladké sekty (62 %), ktoré však mierne strácajú na úkor polosladkých a takzvaných „brut“ (tvrdé sekty s nízkym obsahom cukru). Čo sa týka objemu predávaných balení absolútne dominujú 0,75 l fľaše, ktoré tvoria 99 % objemu. Podľa výsledkov spoločnosti Nielsen medzi TOP 5 najvýznamnejších výrobcov sektov v abecednom poradí podľa predaného objemu patria: Casa Vinicola Morando, Hubert Sereď, Mionetto, Peter Heres, Soare Sekt.
Dôležitosť posledných mesiacov v roku z hľadiska predaja potvrdzuje aj Miloslav Popovič, marketingový riaditeľ spoločnosti Hubert J.E.: „Z pohľadu šumivých vín je pre nás obdobie Vianoc a Silvestra kľúčové. Neodmysliteľnou súčasťou slovenského vianočného stola je určite Hubert de Luxe, ktoré je počas sviatkov naším najžiadanejším produktom. Všeobecným fenoménom predvianočných nákupov je silnejší dopyt po prémiových produktoch. V prípade šumivých vín sa na sklonku roka dostáva do popredia náš prémiový sortiment – suché šumivé vína Pauline Hubert Rosé či Johann E. Hubert.“
Na modernom trhu sa predá viac fliaš
Pri pohľade na kategóriu vína očami agentúry Nielsen zistíme, že stolové a tokajské víno je v poradí 11. najväčšou potravinárskou kategóriou z hľadiska hodnoty. Zároveň je najpočetnejšou kategóriou v rýchloobrátkovom segmente z hľadiska počtu položiek, obsahuje až 10 000 aktívnych výrobkov. Kategória vín v sezóne 2016 (október – december) oproti sezóne roku 2015 klesá o 7 % v objeme na 7 mil. litrov, avšak pomalšie klesá v tržbách na 23 mil. eur (-6 %). Tržby klesajú pomalšie ako objem kvôli mierne rastúcim cenám (o 2 %). Až 3/4 objemu sa predá v hypermarketoch a supermarketoch, avšak predaný objem sa znižuje. Naopak organizované predajne do 400 metrov rastú v objeme (o 2 %), ešte výraznejšie v tržbách pre rast cien o 5 % medziročne.Zo všetkých výrobkov sú najúspešnejšie privátne značky kumulovane, ktoré tvoria 16 % objemu. TOP 5 najvýznamnejších výrobcov vín v abecednom poradí podľa predaného objemu sú: Vinárske závody Topoľčianky, Víno Matyšák Pezinok, Víno Nitra, Vitis Pezinok, Wajda.
Keďže výrobcovia pred vianočnými sviatkami radi podporujú predaj svojich výrobkov, viacero z nich tento rok umožní zákazníkom vytvoriť fľašu s osobnou etiketou. „V rámci šumivých vín búde určite rezonovať Hubert Cabernet Sauvignon s prednou etiketou, do ktorej môže kupujúci vpísať vlastné prianie. Naši zákazníci tak majú skvelú možnosť vytvoriť si vlastný text či osobné venovanie na etikete a obdarovať svojich blízkych skutočne originálnym darčekom,“ približuje tento netradičný koncept Miloslav Popovič. Podobnú možnosť ponúkne aj spoločnosť Pernod Ricard Slovakia. Výhradne v obchodnom reťazci Tesco bude v ponuke darčekové balenie Becherovky s personalizovanými fľašami, na ktoré si budú môcť zákazníci potlačiť etiketu so špeciálnym vianočným venovaním.
Počas slávnostných dní prichádza na rad aj tvrdý alkohol a liehoviny. „Podľa našich skúseností sa slovenský trh stáva prémiovejším. Hoci prevažuje spotreba lokálnych liehovín, z dlhodobého hľadiska rastie obľuba dovozových prémiových liehovín. Počas vianočných sviatkov tento trend ešte silnie, pretože spotrebitelia chcú dopriať tie najlepšie zážitky nielen sebe, ale aj svojim najbližším. V kategórii prémiových značiek patrí dlhodobo medzi naše najpredávanejšie Metaxa, ktorá v tomto roku dosiahla historicky prvú priečku, keďže jej predaj medziročne narástol o 18,7 %,“ konštatuje Lenka Adámková, brand manažérka značky Metaxa v spoločnosti Rémy Cointreau. V najbližšom období sa táto značka zameria na predstavenie výberových prémiových variantov – Private Reserve a Angels Treasure.
Číslo:
42,2 %
slovenských spotrebiteľov pilo za posledných 12 mesiacov sekty/šumivé vína/šampanské.
Zdroj: Median SK, MML – TGI, 4./2016 + 1./2017
Objemový podiel druhov sektov:
Sladké – 62 %
Polosladké – 20 %
Brut – 13 %
Polosuché – 3 %
Suché – 1 %
Extra suché – 1 %
Zdroj: Nielsen (Predajne s potravinami a zmiešaným tovarom v SR vrátane čerpacích staníc, kumulovane október – december 2016)
Názor odborníka:
„Slováci dopĺňajú tradíciu novinkami.“
Preferencie sa postupne menia v prospech medzinárodných značiek, ale Becherovka na slovenskom vianočnom stole, samozrejme, zostáva. Hoci po novom ju Slováci dopĺňajú kvalitnou whisky, ako napríklad Jameson, Ballantines, Chivas Regal alebo Single Malts – The Glenlivet, Scapa, Strathisla či brandy. Na novoročné oslavy Slováci volia aj champagne Mumm alebo vodku Absolut.
Veronika Wimmerová, head of marketing, Pernod Ricard Slovakia
Veronika Mišíková, veronika.misikova@atoz.sk
Článok vyšiel v časopise Tovar&Predaj 9 – 10/2017.