Krajiny Vyšehradskej štvorky sa dnes v Bratislave na Spotrebiteľskom summite Za rovnakú kvalitu produktov pre všetkých zhodli, že únia by mala vytvoriť jednotné pravidlá na testovanie potravín, ktoré umožnia riešiť problém dvojakej kvality potravinárskych výrobkov. „Domnievam sa, že dnešný summit bude kľúčovým pri zmene správania sa nadnárodných spoločností,“ vyhlásil predseda vlády SR Robert Fico. Česko vo štvrtok zverejnilo výsledky testu potravín predávaných v Nemecku, Rakúsku, Česku, Maďarsku a na Slovensku. Test podľa českého ministerstva poľnohospodárstva jasne dokázal dvojakú kvalitu potravín.
Podľa českého premiéra Bohuslava Sobotku je hlavnou príčinou súčasnej situácie nedokončené hospodárske a sociálne približovanie sa krajín v rámci Európskej únie. „Preto česká vláda bude maximálne podporovať všetky kroky k tomu, aby sa zbližovanie medzi členskými štátmi a medzi regiónmi výrazným spôsobom posunulo dopredu. Len zbližovanie ekonomických a sociálnych podmienok naprieč Európou povedie k tomu, že definitívne vyženieme praktiky, o ktorých tu dnes veľmi intenzívne diskutujeme,“ zdôraznil Bohuslav Sobotka.
„Všetci občania EÚ majú právo na prístup k dobrej kvalite potravín nezávisle od krajiny,“ uviedla poľská premiérka Beata Szydlová. Poľsko podporuje, aby sa tieto nezrovnalosti v krajinách odstránili. „Keď chceme hovoriť o jednote Únie, musíme hovoriť o tom, čo je najdôležitejšie pre občanov a pre nich sú najdôležitejšie rovné zásady a princípy spoločného trhu. Výrobky predávané u nás musia mať rovnakú kvalitu ako na západnom trhu,“ vyhlásila.
Maďarský premiér Viktor Orbán povedal, že ak Európska komisia nepomôže s riešením tohto problému, tak to musia spraviť na národnom základe: „Niektoré nadnárodné spoločnosti chcú, aby sme jedli odpad, to nie je len nepredstaviteľné, ale je to porušenie pravidiel vnútorného trhu. Je povinnosťou komisie, aby zachránila vnútorný trh.“
Na summite vystúpila aj eurokomisárka pre spravodlivosť, práva spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věra Jourová, ktorá do Bratislavy prišla predstaviť plán na riešenie problému dvojakej kvality potravín. Tento plán by sa mohol podľa jej slov napĺňať počas ďalších dvoch rokov. Európska komisia a národné orgány sa podľa nej musia spojiť a sledovať situáciu na trhu. „Sme vo veľmi intenzívnom dialógu s výrobcami a obchodníkmi. A vyzývame aj spotrebiteľov, aby aj oni vyvíjali tlak na to, aby sa zvýšila kvalita tam, kde je znížená,“ priblížila eurokomisárka.
Podľa Věry Jourovej by malo vedecké centrum Európskej komisie spoločne s expertmi z jednotlivých členských štátov a zároveň s prizvaním výrobcov dospieť k technickému spôsobu merania a porovnávania produktov. „Aby z toho vznikla metodika, ktorá bude používaná v členských štátoch a ktorú nebude nikto spochybňovať,“ vysvetlila. Podľa jej slov by metodika mala byť hotová niekedy začiatkom budúceho roku.
Český test odhalil nahrážku miesto syra či nízky podiel rajčín v kečupe
Česko tento týždeň zverejnilo druhý tohtoročný test kvality potravín, tentokrát sa zameralo na privátne značky reťazcov a detskú výživu predávané v piatich európskych krajinách, v Česku, na Slovenska, v Maďarsku, Rakúsku a Nemecku. Zistilo sa, že napríklad kečup značky Clever, ktorý predáva reťazec Billa, má v Česku približne o štyridsať percent menej rajčín ako ten istý výrobok predávaný v Nemecku. Špagety značky Clever určené pre slovenský a český trh zasa boli vyrobené z bežnej pšenice, zatiaľčo pre rakúsky trh z výrazne kvalitnejšej tvrdej pšenice.
Českí odborníci otestovali celkom 21 produktov, z toho jedenásť boli odlišných, tri mierne odlišné a sedem vyhodnotila komisia ako rovnaké. V poslednom prípade išlo o niektoré detské výživy, produkty predávané v Česku mali napríklad oveľa viac dyňovej zložky ako výživa, ktorá bola na pultoch v Nemecku.
„I tento test ukázal, že dvojaká kvalita potravín je stále veľkým problémom. Pri privátnych značkách je možné jasne povedať, že zákazníci v Českej republike, Maďarsku a na Slovensku dostávajú výrobky s rozdielnou kvalitou, dosť často s kvalitou horšou,“ povedal český minister poľnohospodástva Marian Jurečka.
Test ďalej odhalil, že ananásové plátky z Lidla určené pro Nemecko a Rakúsko boli naložené v ananásovej šťave, zatiaľčo v Česku, Maďarsku a na Slovensku len v cukrovom sirupe. Veľký rozdiel bol aj v mrazenej salámovej pizze. Zatiaľ čo v Nemecku v reťazci Globus boli použité syry eidam a mozzarella, v pizze pre český trh bol nahrážka vyrobená z rastlinných tukov. Globus v Nemecku predáva pomarančovú limonádu sladenú cukrom s obsahom pomarančovej šťavy. V Česku obsahuje rovnaký výrobok umelá sladidlá a pomarančová šťava je nahradená lacnejšou jablčnou.
V Česku išlo už o druhý test tento rok, v letnom testovaní sa okrem iného zistilo, že v pracom prášku Persil predávanom v Nemecku a Rakúsku bolo viac účinných látok ako vo výrobku, ktorý pochádzal z českých, slovenských a maďarských obchodov. Rozdiel bol až dvadsať percent v obsahu aktívnej látky. Persil sa hájil tým, že v jednotlivých stredoeurópskych krajinách je iné zloženie škvŕn, preto inak vyzerá i zloženie prášku.
Výrobky pochádzajúce z rozličných krajín porovnáva aj Slovensko, minulý týždeň ministerstvo poôdohospodárstva zverejnilo podrobnosti testovania 33 produktov zo slovenských a rakúskych obchodov. Približne u polovice boli podľa slovenských úradov zistené väčšie rozdiely, ktoré výrazne ovplyvňujú kvalitu. V prvom teste, ktoré výsledky boli zverejnené koncom minulého roku, boli výsledky podobné. Takmer u polovice testovaných výrobkov laboratórne skúmanie potvrdilo, že v Rakúsku sú rovnaké potraviny nadnárodných výrobcov kvalitnejšie ako tie, čo sa predávajú na Slovensku. Najhoršie obstáli sladené nápoje, koreniny, syry, čaje a mäsové výrobky. Išlo najmä o nižší podiel mäsa, vyšší podiel tukov, umelé náhrady cukru, viac konzervačných látok či nižšiu gramáž.
Foto: vláda SR