
Spoločnosť CBA Verex sa v posledných rokoch zameriava na expanziu svojej maloobchodnej siete ako aj rekonštrukciu existujúcich prevádzok. Sieť pôsobiaca v regiónoch Liptov a Orava má za sebou rušné leto. V Bešeňovej otvorila celkom nový supermarket a dvom ďalším prevádzkam dopriala novú tvár.
V obci Bešeňová, ktorá je v povedomí Slovákov zapísaná najmä ako turistická destinácia, žije približne osemsto obyvateľov a predajňu s potravinami tu dlhé roky prevádzkuje iný regionálny hráč. Zdalo by sa, že pre ďalšieho obchodníka sa už nenájde miesto, no výstavba nových bytoviek so sebou priniesla príležitosť. Po dohode s developerom vyrástol na začiatku obce nový supermarket. „Pri hľadaní ďalších možných lokalít sa vždy pozerám na spádovú oblasť. Bešeňová možno nemá až tak veľa obyvateľov, ale v jej okolí sú ďalšie obce, v ktorých žijú naši potencionálni zákazníci,“ približuje svoje strategické rozhodnutie Jakub Frackowiak, prevádzkovo-personálny riaditeľ spoločnosti CBA Verex.
Okrem vybudovania novej predajne zohrávajú kľúčovú úlohu aj následné marketingové aktivity. V prípade CBA Verex je za ne zodpovedný Pavol Mikušiak ml., vedúci úseku marketingua obchodu. Vďaka správne zacielenej marketingovej kampani sa do nového supermarketu vyberú aj obyvatelia zo susedných obcí, napr. Liptovskej Teplej, a návštevnosť predajne tak hneď poskočí. Počas letnej sezóny, ktorá na Liptove trvá od 15. júna do 15. septembra, pomôžu obratu aj turisti, avšak tí podľa slov Jakuba Frackowiaka neboli hlavným dôvodom vybudovania prevádzky.
Supermarket privítal prvých návštevníkov 18. júla tohto roka. V pôvodnom pláne sa počítalo s otvorením na začiatku sezóny, ale jedna zo subdodávateľských firiem v priebehu stavby skomplikovala harmonogram. „Nastali komplikácie, ktoré sme sa všemožne snažili eliminovať, ale zapôsobil cudzí faktor, takže sme museli otvorenie trochu posunúť,“ poznamenáva Jakub Frackowiak.
Plocha prevádzky v Bešeňovej predstavuje 400 m2. Jedna zo služieb, ktorú obyvatelia privítali s otvorenou náručou, je bankomat. Ten doteraz v obci chýbal. Na parkovisko sa zmestí dvadsať áut. Veľmi rýchlo sa ukázalo, že počas letnej turistickej sezóny by zákazníci využili aj viac parkovacích miest, ale po zvyšok roka by to malo stačiť. Predsa len, prevádzkovanie predajne v turistickom centre má svoje špecifiká, a tie bude potrebné časom vychytať.
Predajňa vyrástla na čiernom asfalte
Z Bešeňovej sa presunieme do Žaškova, ale ešte predtým sa nakrátko zastavme v Dolnom Kubíne. Na strategickom mieste – v bezprostrednej blízkosti autobusovej stanice – stojí CBA Diskont. Ako položartom hovorí Jakub Frackowiak, predajňu nepostavili na zelenej lúke, ale na čiernom asfalte: „Keď sme sa sem pred šiestimi rokmi chceli rozšíriť, ešte v meste nepôsobil žiadny zo zahraničných hráčov. Po dohode so Slovenskou autobusovou dopravou sme na naše náklady zrekonštruovali nástupištia a časť pozemku odkúpili.“ A práve tam vyrástla nová predajňa s rozlohou 800 m2. V regáloch sú umiestnené dvojaké cenovky, pretože registrovaní živnostníci tu nakupujú za veľkoobchodné ceny a bežní zákazníci za maloobchodné ceny.
Obchodu v Zaškove sa darí
Predajňa v obci Žaškov je pre spoločnosť CBA Verex novou prevádzkou, predtým ju prevádzkoval súkromník. Aby predajňa vyhovovala súčasným hygienickým normám a predpisom, pristúpili pred jej otvorením ku komplexnej rekonštrukcii. CBA Potraviny v obci Žaškov sídlia v budove, ktorá je vo vlastníctve evanjelickej cirkvi. Pred letom firma zrealizovala rekonštrukciu fasády. To však nebola jediná zmena, ktorou predajňa prešla. Od júla nastúpila aj nová vedúca Monika Labdová a podľa jej slov sa predajni darí dobre. V obchode pracuje už 16 rokov a za hlavné výhody žaškovskej predajne považuje otváraciu dobu – sedem dní v týždni – a sortiment čerstvého pečiva, ktoré donedávna nebolo v obci štandardom. Mimochodom, Žažkov je koncová obec. To znamená, že sa odtiaľ človek už ďalej nikam nedostane. Zato Štefan Svitko, rodák z tejto obce, sa dostal celkom ďaleko. Pravidelne sa zúčastňuje na rely Paríž-Dakar.
Šikovná rekonštrukcia predajne v Likavke
Ďalšia predajňa, ktorá prešla v roku 2017 zásadnou zmenou, sa nachádza v obci Likavka. Spoločnosť CBA Verex realizuje stavebné a rekonštrukčné práce takmer nepretržite a všetko prebieha pod taktovkou Juraja Kusku, vedúceho úseku prevádzky maloobchodu a Jána Hvizdoša, vedúceho úseku služieb. Predajňa v Likavke patrila kedysi štátnemu podniku Zdroj a ten razil filozofiu, že veľkosť predajnej plochy by mala byť rovnaká ako skladové priestory. „To už samozrejme v dnešnej dobe neplatí, lebo v podstate aj predajná plocha dokáže do istej miery spĺňať funkciu skladu. Tovar treba ponúkať. Razíme filozofiu, že čo je v sklade, to sa nepredá,“ vysvetľuje Jakub Frackowiak. Ak je to možné, firma sa snaží zmenšovať plochu skladov, a tento krok ide vždy ruku v ruke s plánovaním závozov z veľkoskladu. Práve v tejto oblasti má plné pole pôsobnosti Alena Babicová, vedúca úseku veľkoobchodu, keďže plány sa do veľkej miery menia a prispôsobujú aktuálnym požiadavkám. Predajňa s malým skladom musí mať posilnený závozový plán, tovar by mal chodiť dva až trikrát do týždňa.
Všetko sa dá, keď sa chce
Práve rekonštrukcia predajne v Likavke však predstavovala tvrdší oriešok. Zadanie bolo jasné: rozšírenie predajne, výmena podlahy a rekonštrukcia interiéru. Pôvodný odhad stavebnej firmy bol, že v istom momente bude potrebné zatvoriť prevádzku na päť až šesť týždňov. Zástupcovia CBA Verex však chceli nechať otvorené za každú cenu. Ak totiž zákazníkovi umožníte navštíviť konkurenciu, už sa k vám nemusí vrátiť. Nakoniec zatvorili predajňu na dva dni, z toho jeden deň bola nedeľa. Ale nepredbiehajme.
V prvej fáze, ktorá odštartovala 6. januára tohto roka, sa zrekonštruovala zadná časť predajne, teda pôvodné priestory skladov. Časť, v ktorej robotníci pracovali, bola hermeticky uzavretá, pretože prevádzka stále fungovala a prach bolo treba držať pod zámkom. Hygienické zásady predaja sa musia dodržiavať.
V druhej fáze sa búrali steny, ktoré delili sklad od predajnej plochy. Keď bolo všetko za pôvodnou stenou predajne hotové, nainštalovali sa nové chladiace skrine a obslužný pult. Od úspešného záveru rekonštrukcie obchodníka delila posledná stena, no práve kvôli nej musel vzniknúť nový vstup do predajne, ale aj priestor na zásobovanie, pretože podľa zákona musí ísť o dva samostatné vchody. Pokladňu presunuli na opačný koniec prevádzky a z bočnej steny vybúrali provizórny otvor, ktorým sa dočasne zásobovalo.
Zákazníci mali na nákup obmedzený priestor, ale aj napriek tomu prichádzali. Vďaka oznamom a informačným tabuliam vedeli, čo sa v predajni deje a stavebné činnosti ich vôbec neodradili.
Najdlhšia fáza bola venovaná interiéru predajne. Stará dlažba sa vytrhala, prišli na rad stierky, nové omietky aj strop. Keď bolo všetko takmer hotové, došlo k spomínanému zatvoreniu. „V sobotu dopoludnia bolo ešte otvorené, popoludní sme zatvorili, v pondelok sa odstránila slepá priečka, navozili sa regály, vyložil sa tovar a v utorok ráno sme otvorili,“ opisuje záver rekonštrukcie Jakub Frackowiak. A čo bolo najťažšie pre pracovníčky predajne? Podľa slov vedúcej Jany Kubalovej bolo najťažšie neustále premiestňovanie tovaru. „Keďže sme nechceli zatvoriť prevádzku, museli sme po úsekoch sťahovať tovar z jednej časti do druhej. Ani to netradičné zásobovanie nebolo najľahšie…“ spomína vedúca, no výsledok rekonštrukcie si nevie vynachváliť a menuje výhody: „Prehľadnosť, vzdušnosť, širší sortiment, spokojnosť zákazníkov. Všimla som si, že k nám začali chodiť mamičky s kočíkmi a dokonca po novom prichádza aj jeden pán na vozíčku. Predtým sme mali úzke uličky a zákazníci si museli navzájom zložito ustupovať. Cítiť tu spokojnosť, zákazníci majú v predajni voľnosť.“
V rámci takejto rozsiahlej rekonštrukcie je spolupráca stavebnej firmy a personálu predajne naozaj kľúčová. Zdá sa, že v Likavke ju zvládli na jednotku. Nové priestory zákazníkov priam lákajú na nákup a pracovníčky obchodu chodia do práce s radosťou. Bez investícií do modernizácie sa nedá čakať svetlá budúcnosť.
Veronika Mišíková, veronika.misikova@atoz.sk
Článok nájdete aj v časopise Tovar&Predaj 9 – 10/2017.