Ak sa budú stále na Slovensku predávať potraviny s horšou kvalitou, ako na trhoch západnej Európy, slovenská vláda zváži, či neobmedziť dovoz európskych výrobkov do krajiny. Premiér Róbert Fico dnes vyhlásil, že dvojakú kvalitu potravín už Slovensko nebude tolerovať. Český minister poľnohospodárstva Marian Jurečka na včerajšom zasadnutí Rady pre poľnohospodárstvo a rybárstvo v Bruseli predstavil ďalší prieskum, podľa ktorého sa na českom, slovenskom i maďarskom trhu predávajú potraviny a drogistické výrobky, ktoré majú horšiu kvalitu v porovnaní s nemeckým a rakúskym trhom.
V českom prieskume sa napríklad zistilo, že mäsový výrobok Tulip Luncheon Meat z Nemecka obsahuje bravčové maso, zatiaľ čo na východným trhoch je veľká časť bravčového nahradené kuracím a bravčovým separátom. V nemeckých rybacích prstoch Iglo nájde spotrebiteľ päťdesiat percent mäsa, jeho nemecká verzia obsahuje až 64 procent mäsa. Produkt sa pritom vyrába v jednom nemeckom podniku.
Porovnávali sa i pracie prostriedky, v rovnako veľkých baleniach bolo odlišné množstvo prípravku. A napríklad Persil z Nemecka a Rakúska obsahoval viac aktívnych látok, ako ten, ktorý pochádzal z českých, slovenských a maďarských obchodov. Rozdiel bol až dvadsať percent v obsahu aktívnej látky. Persil sa obhajoval okrem iného tým, že v stredoeurópskych krajinách je iné zloženie škvŕn, a inak preto vyzerá aj zloženie prášku.
Z testu vyplynulo, že trinásť z 21 výrobkov malo horšiu kvalitu u nás v porovnaní so západnými krajinami. Päť výrobkov sa odlišovalo len trochu a tri boli rovnaké. V polovici februára tohto roku podobný prieskum urobili aj slovenské orgány. Takmer u polovice testovaných výrobkov laboratórne skúmanie potvrdilo, že v Rakúsku sú rovnaké potraviny nadnárodných výrobcov kvalitnejšie ako tie, čo sa predávajú na Slovensku. Najhoršie obstáli sladené nápoje, koreniny, syry, čaje a mäsové výrobky. Išlo najmä o nižší podiel mäsa, vyšší podiel tukov, umelé náhrady cukru, viac konzervačných látok či nižšiu gramáž.
Návrh premiéra Roberta Fica na čiastočné obmedzenie dovozu by veľmi pravdepodobne narazil na európske pravidlá, podľa ktorých je zaručený voľný pohyb tovaru. „Chceme však dosiahnuť len a len to, aby ľudia na Slovensku mali prístup k rovnako kvalitným potravinám,“ povedal premiér Robert Fico. Ďalšou možnosťou by podľa neho bolo vyzbieranie milióna hlasov od občanov Európskej únie. V tom prípade by sa orgány EÚ museli téme venovať.
Ako povedal český minister poľnohospodárstva Marian Jurečka, riešením tejto situácie by mohol byť aj zákaz uvádzať na trh Európskej únie výrobky, ktoré majú rovnakú obchodnú značku či obal, ale rozdielnu kvalitu či hmotnosť. Krajiny V4 sa dlhodobo snažia upozorňovať na problém dvojakej kvality potravín a chcú v tomto smere postupovať koordinovane. Európska únia sa vyjadruje, že sa chce problémom zaoberať, konkrétnejšie opatrenia však zatiaľ nenavrhla. Najližšie sa o dvojakej kvalite potravín budú baviť zástupcovia V4 už v stredu 19. júla. Robert Fico chce zároveň listom osloviť predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera.
Na jeseň tohto roku by mal vzniknúť medzinárodný portál, ktorý bude upozorňovať na konkrétne výrobky, kde sa zistí rozdiel v kvalite. Obsahom ho budú plniť hlavne mladší členovia Európskej únie, zastrešovať ho má Slovensko.