Ekologickejšími variantmi nahradí v priebehu tohto roku reťazec Kaufland súčasné jednorazové igelitové tašky. Pripája sa tak k iniciatíve Ministerstva životného prostredia s názvom Slovensko bez igelitiek. Kaufland už pred pár mesiacmi zastavil objednávanie najpredávanejšej ľahkej plastovej tašky za deväť centov a postupne ju dopredáva.
Povinnosť znížiť spotrebu igelitiek vyplýva Slovensku z európskej smernice. Tá ukladá členským štátom zaviesť také opatrenia, aby ročná miera spotreby neprekročila v priemere 90 ľahkých plastových tašiek na osobu do konca roku 2019, a nie viac ako 40 do roku 2025, alebo do konca roka 2018 zabezpečiť, že sa ľahké plastové tašky nebudú poskytovať k nákupom zadarmo, ale za poplatok. Výnimkou budú iba ľahké igelitové vrecká určené napríklad na pečivo či ovocie. Členské štáty Európskej únie budú musieť od konca mája 2018 podávať správy o ročnej spotrebe igelitiek.
„Ak by existovali majstrovstvá Európy v spotrebe ľahkých plastových tašiek, tak Slovensko patrí medzi šampiónov. Za rok spotrebujeme dvojnásobne viac ľahkých plastových tašiek, ako je priemer Európskej únie,“ uviedol minister životného prostredia László Sólymos (na foto vľavo). „Práve preto sme pripravili dve cesty, ako sa ľahkých plastových tašiek zbaviť. Parlament prijal zákon, ktorý ich spoplatňuje. A zároveň sme spustili iniciatívu Slovensko bez igelitiek, ktorá umožňuje ísť aj nad rámec zákona,“ doplnil minister.
„V priebehu júna zaradíme do svojej ponuky nákupnú tašku s certifikátom Der Blaue Engel, čiže Modrý anjel. Je vyrobená v uzavretom kolobehu opätovného využitia materiálov, šetrná k životnému prostrediu a znižuje produkciu CO2,“ vysvetlil Richard Bendík (na foto vpravo), konateľ a riaditeľ nákupu spoločnosti Kaufland Slovenská republika. Nákupnú tašku budú môcť zákazníci používať opakovane. Minimálne 80 percent materiálu tvoria granuláty vyrobené z plastových výrobkov, ktoré už splnili svoj pôvodný účel.
K iniciatíve ministerstva sa plánuje pripojiť aj domáci reťazec Coop Jednota. K obmedzeniu igelitových tašiek pristúpilo i Tesco, zákaznící využívajúci online nákup sa môžu rozhodnúť, či im objednávku doručia v igelitkách, ale nie. V susednom Česku maloobchodný reťazec Lidl od marca tohto roku prestal vo svojich obchodoch predávať igelitové tašky, namiesto nich ponúka zákazníkom papierovú alternatívu alebo pevnú plastovú tašku, ktorá sa dá používať dlhodobo.
Základná surovina na výrobu plastových tašiek je ropa, čo je neobnoviteľný zdroj s obmedzenými zásobami. Vo voľnej prírode sa takéto tašky rozkladajú stovky rokov, na skládkach so špecifickými podmienkami ich rozklad trvá niekoľkonásobne dlhšie. Na území Európskej únie sa za rok spotrebuje sto miliárd igelitových tašiek, z toho osem miliárd putuje do morí a prírody. Dôsledkom je rapídny úhyn tamojšej fauny. A tá časť, ktorá prežije, je kontaminovaná plastom.