Takmer 270 tisíc ľudí už videlo na kanáli YouTube osem dní staré video, ktoré má dokazovať, že v ovocí a zelenine z maloobchodného reťazca Lidl sa nachádzajú zdraviu nebezpečné látky. Lidl ale tvrdí, že jeho vlastné merania žiadne stonásobné prekročenie škodlivín nezaznamenalo a video je zavádzajúce. Reťazec zvažuje, že sa bude brániť súdnou cestou.
Používateľ, ktorý na sociálnej sieti YouTube vystupuje pod menom 7air TV, meral ovocie a zeleninu pomocou prístroja Greentest Eco. Ten má poskytovať informácie o obsahu dusičnanov či o rádioaktivite v potravinách. Postup, ktorý sa prezentuje vo videu, spochybnili výsledky z akreditovaného laboratória – rozdiely v nameraných hodnotách boli v stovkách percent.
„Prezentované zistenia nemajú žiadnu výpovednú hodnotu, meranie prebehlo v rozpore s odbornými postupmi a dokonca aj s návodom na použitie daného prístroja. Spoločnosť Lidl Slovenská republika skúma právny aspekt celého prípadu a zvažuje ďalšie kroky,“ uvádza Lidl vo svojom stanovisku.
Ovocie a zeleninu, ktoré podľa prístroja prekročili odporúčané normy pre výskyt dusičnanov, nechal Lidl otestovať nezávislým a akreditovaným laboratóriom. Výsledky oficiálneho testovania pri dodržaní vedeckých metód boli výrazne odlišné oproti meraniam z YouTube. Napríklad pri jahodách vykázalo laboratórne testovanie hodnotu 93 mg/kg, kým prístroj vo videu uvádzal hodnoty 290 či 300. Ešte výraznejšie rozdiely v meraniach boli pri bio mrkve (50 mg/kg v laboratóriu a 570 vo videu) a uhorkách (28 v porovnaní s 540).
Video, v ktorom sa testuje ovocie a zelenina z Lidla:
Meranie, zverejnené na YouTube, spochybnila aj Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky: „Na predvádzanom zariadení na videu vidno prístroj, ktorý po odmeraní vzoriek ovocia aj rôznej zeleniny ukazuje varovania o nebezpečnosti potraviny. Prístroj má zrejme nastavené limity, ktoré však nie sú uvedené v žiadnej legislatíve. Celý princíp a postup merania nie je jasný, nie je známe, akým spôsobom bola vykonaná kalibrácia a ďalšie charakteristiky stanovenia dusičnanov týmto prístrojom.“
Podľa potravinovej správy by správnosť a presnosť zariadenia bolo možné posúdiť len na základe porovnania prístrojom nameranej hodnoty s hodnotou, ktorá bola získaná analytickou metódou podľa štandardizovanej európskej normy stanovenia dusičnanov.
Ako vo svojom stanovisku ďalej konštatuje štátny dozor, minulý rok bolo na celom Slovensku odobraných spolu 158 vzoriek na stanovenie dusičnanov, pričom len v jedinom prípade bola zistená nadlimitná hodnota. V Slovenskej republike sa vzorky analyzujú v Štátnom veterinárnom a potravinovom ústave. Celé stanovisko potravinovej správy je dostupné tu: http://www.svps.sk/potraviny/Stanovisko_dus.asp.