Už desiaty kongres Samoška na podporu tradičného trhu začal dnes v Košiciach. Účastníkov v úvode privítal František Ťapuš, 1. viceprezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu Slovenskej republiky.
Hlavne malé predajne v obciach dnes podľa Františka Ťapuša plnia verejnú službu, štát to ale podľa neho zatiaľ nedokáže oceniť a maloobchod podporiť. Ako pripomenul, v maloobchode pracuje celkom 170 tisíc ľudí a toto odvetvie vytvára významnú časť hrubého domáceho produktu a prispieva miliardami z dane z pridanej hodnoty. „Za 25 rokov sme nemali ministra hospodárstva, ktorý by sa obchodu zastal. Skúste si však predstaviť, ako by to na Slovensku vyzeralo, ak by služba obchodu nebola poskytnutá celooplošne,“ upozornil.
Ďalší problém, ktorý je nutné riešiť, vidí František Ťapuš (na hlavnej fotografii) vo vzťahu medzi obchodníkmi a dodávateľmi: „Keď sem prišli supermarkety, dodávatelia si mysleli, že ich spasia a k tradičným obchodníkom sa často obrátili chrbtom. Veľké obchody sa však k dodávateľom nie vždy chovajú dobre, požadujú zľavy či zaradenie do letákových akcií. Tradičný slovenský obchodník sa tomuto trendu musel prispôsobiť. Pokazené vzťahy sa však musia napraviť.“ František Ťapuš si ale myslí, že vzťahy medzi obchodníkmi a dodávateľmi nie sú tak dramatické, aby ich musel upravovať zákon.
Nižší podiel slovenských potravín na pultoch a rozdielna kvalita výrobkov v krajinách Európskej únie sú ďalšie oblasti, v ktorých by podľa Františka Ťapuša malo nastať zlepšenie. „Nie je prípustné, aby ten istý výrobok obsahoval nižšiu kvalitu. Je to obyčajné klamanie spotrebiteľa,“ dodal na záver svojho vystúpenia.