V kategórii alkoholu výrobcovia neustále inovujú svoje portfóliá. Zatiaľ čo starší spotrebitelia sú pri voľbe tradiční, mladí radi vyskúšajú aj novinky. Treba v nich však vyvolať záujem.
Keďže kategória liehovín a destilátov je progresívna a vysoko konkurenčná, producenti uvádzajú novinky, prípadne inovujú overené stálice. Sezónne prichádza na trh Jubilejná punč St. Nicholaus. Dá sa piť ako chladený neriedený nápoj alebo ako horúci miešaný drink. Punčovo-ovocnou vôňou a červenou farbou pripomína vianočný punč, ktorý si najčastejšie doprajeme na vianočných trhoch. Unikátnym produktom je aj „Czechoslovakia vodka.“ Česi a Slováci si ňou mohli pripiť na výročie vzniku 1. Československej republiky v októbri. Nová vodka v sebe spája kvalitu čistej tatranskej vody a jemného liehu z českého Kojetína. Vyrába sa v Kežmarku, v Tatranskej likérke, kde vzniká aj rokmi overený Tatratea. Zaujímavou novinkou nasledujúc trend zdravého životného štýlu je Hubert Grand Zerodosage bez pridaného expedičného likéru. Je vhodný aj pre tých, ktorí cukor nemôžu, alebo si naň musia dávať pozor.
Nepodceňujte reklamu na sociálnych sieťach
Pretože propagácia tvrdého alkoholu má určité legislatívne reštrikcie, obchodníci musia brať do úvahy aj iné, modernejšie formy ako komunikovať značku. „V ideálnom svete by sme využili všetky formy komunikácie s cieľom dosiahnuť komplexnosť, takzvanú 360 stupňovú kampaň, a tým dosiahnuť maximálny zásah,“ myslí si Roman Pócs, generálny riaditeľ spoločnosti Imperator.
Formu komunikácie ale najčastejšie volia podľa cieľovej skupiny, ktorú chcú osloviť a komunikačný mix sa líši od značky k značke. Výrobca alkoholických nápojov Gurlex podotýka, že na význame naberá aj on-line podpora cez rôzne druhy sociálnych sietí. „Naša spoločnosť praktizuje aj jedinečnú formu podpory, a tou je Nestville Open Fest v letnom období. Ide o akciu typu letného festivalu, ktorá sa koná každoročne v Nestville parku Hniezdne a návštevnosť rátame v tisícoch,“ hovorí Marek Forint, marketingový a obchodný manažér Gurlexu.
Správny merchandising pomáha predať
Ako v každej kategórii, aj tu je dôležitý správny výber produktov v portfóliu. „S jeho zložením by mali obchodníci pravidelne pracovať a vyhodnocovať parametre, aké jednotlivé výrobky vykazujú. Predajca by sa nemal báť zameniť neobrátkový alebo neziskový výrobok za iný,“ myslí si Marek Forint. Ďalším dôležitým faktorom je vystavenie produktu. „V tejto oblasti existujú celé štúdie ohľadne merchandisingu a spacemanagmentu predajne. Tovar by mal byť umiestnený tak, aby si zákazník dokázal rýchlo a prehľadne vybrať s dôrazom na to, aby nedochádzalo k vypredaniu. Toto totiž znamená finančnú stratu pre obchodníka, čo si nie všetci uvedomujú,“ upozorňuje maloobchodníkov.
Dlhodobý dopyt treba poctivo budovať
Tomáš Huba, obchodný riaditeľ spoločnosti Pernod Ricard Slovakia je presvedčený, že slovenský trh je veľmi špecifický aj pri prémiovom alkohole: „Myslím si, že tu je dôležité nenechať sa bezhlavo strhnúť vidinou okamžitého ‚zajtrajšieho‘ výsledku, ale pracovať so značkami tak, aby tu boli aj o ďalších sto rokov. Bez dobrého základu, distribúcie a rotácie v gastro sektore sa veľmi ťažko vybuduje dlhodobo udržateľný dopyt. My sa snažíme náš rast prostredníctvom promo akcií budovať rovnomerne vo všetkých predajných kanáloch, bez ohľadu na ich aktuálny vývoj a kondíciu,“ zdôrazňuje filozofiu firmy. Podľa Miloslava Popoviča, marketingového manažéra Hubert J.E. je aj sekundárne vystavenie významným spôsobom vystavenia. „V prípade uvádzania noviniek v rámci in-store komunikácie sa snažíme prinášať inovatívne spôsoby promo aktivít. Na podporu novinky Karpatské KB hruška umiestnime vo vybraných hypermarketoch rozprašovač arómy,“ vysvetľuje.
Vyhliadky do budúcnosti sú priaznivé
Napriek aktuálne horším číslam, výrobcovia veria, že ruka v ruke s rastom kúpyschopnosti obyvateľstva porastie aj celá kategória alkoholických nápojov. Trend naznačuje, že na odbyt naďalej pôjdu prémiové šumivé vína a tiež nealkoholický sekt. „Kategória tvrdého alkoholu je v objeme stagnujúca, ale z pohľadu hodnotového rastie a to znamená, že sa spotrebitelia začínajú viac orientovať na kvalitnejšie a drahšie značky. A to potvrdzuje aj náš predpoklad, že kategória bude aj naďalej v hodnote rásť. Očakávame, že do budúcna bude spotrebiteľ preferovať kvalitnejšie produkty s pridanou hodnotou,“ uzatvára Roman Pócs.
Kristína Raševová, kristina.rasevova@atoz.sk
Viac o kategórii alkoholu a vína nájdete v časopise Tovar&Predaj, číslo 11 – 12/2016 v rubrike CatScan.