Pokuty v miliónovej výške pre obchodníkov, s ktorými naďalej počíta návrh novely zákona o potravinách prerokúvaný Národnou radou, sú podľa Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) neprimerané a nespravodlivé.
„Ak porovnáme pokuty v zákone o potravinách so sankciami v iných zákonoch, ktoré upravujú oblasti, kde dochádza k závažnejšiemu ohrozeniu života a zdravia spotrebiteľov, zistíme, že tieto sú omnoho nižšie než tie, ktoré hrozia obchodníkom. Nehovoriac o tom, že v prípade obchodu ide iba o potenciálne, menej závažné situácie. Minimálne za posledných sledovaných 25 rokov sme totiž na Slovensku nezaznamenali jediný prípad, kedy by došlo k ohrozeniu života zákazníka v dôsledku kúpy závadnej potraviny v obchode,“ konštatuje Katarína Fašiangová, predsedníčka SAMO.
Na porovnanie: Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou udelil v roku 2005 za 116 prípadov zanedbania starostlivosti o pacienta pokuty v celkovej výške len necelých 190 000 eur. Napríklad reťazec Kaufland (na fotografii) dostal tento rok už dve miliónové pokuty. V bardejovskej predajni Kaufland boli zhnité jahody a nepoužiteľná paštéta. Viacero produktov bolo po dátume spotreby. V Liptovskom Mikuláši boli nedostatky v predaji mäsa a zeleniny.
Podľa SAMO je predložená novela nespravodlivá aj v tom, že na rozdiel od praxe v iných krajinách Európskej únie udelené miliónové pokuty znášajú iba obchodníci, hoci sa na nich podieľajú aj iné články dodávateľského reťazca.
Ďalším výrazným nedostatkom novely zákona je podľa SAMO to, že naďalej neprihliada na okolnosti konkrétneho prípadu a hlavne nijako nezohľadňuje ani závažnosť porušenia zákona. Obchodníci sa cítia podvedení, miliónové pokuty sa mali v zákone zmierniť, ale nakoniec sa tak nestalo. Platná zákonná úprava hovorí, že štátne orgány môžu dať miliónovú pokutu v prípade, že obchodník má nedostatky opakovane. K pochybeniu musí prísť trikrát.
Novela zákona o potravinách okrem iného ďalej prináša možnosť darovať potraviny po dátume minimálnej trvanlivosti na charitu, alebo zjednodušuje predaj pre malých výrobcov potravín. Ak sa schváli, mala by byť účinná od januára budúceho roku.