
Veľké obchody nad dvesto metrov štvorcových musia zajtra v susednom Česku zavrieť. Dôvodom je zákon o predajnej dobe v maloobchode a veľkoobchode, ktorý zakazuje predaj počas niektorých sviatkov. Až 65 percent Čechov si pritom podľa prieskumu spoločnosti Incoma Czech myslí, že štát nemá čo obchodníkom určovať, kedy majú mať otvorené. Zajtrajší Deň vzniku samostatného československého štátu je prvý, ktorého sa nová zákonná norma týka. České obmedzenie predaja je podstatne rozsiahlejšie ako slovenské. U nás sa vzťahuje na štyri sviatky z pätnástich, v Česku na osem z trinástich.
Českým obchodníkom sa zákaz predaja nepozdáva, odhadujú, že kvôli nemu prídu asi o štyri miliardy českých korún, čo je v prepočte takmer 150 miliónov eur. Niektoré obchody sa preto snažia využiť nejasnosti v zákone. Malooobchodný reťazec Albert napríklad oznámil, že päť jeho supermarketov, ktoré sa nachádzajú vo vestibule pražského metra, bude mať zajtra napriek zákonnému obmedzeniu otvorené. Odvolával sa pritom na to, že zákon umožňuje výnimku, ak sa obchod nachádza v blízkosti železničnej stanice. Podľa Albertu je aj metro železnica.
Ozvala sa však Česká obchodná inšpekcia, ktorá takýto výklad neuznáva. Ak obchody Albert zajtra skutočne otvoria, spor by mohol skončiť pred súdom. Za nedodržiavanie zákona pritom hrozí pokuta milión českých korún (asi 37 tisíc eur), v prípadne opakovaného porušovania až päť miliónov (približne 185 tisíc eur).
Najväčší český internetový obchod Alza.cz zajtra plánuje otvoriť svoje kamenné výdajne tovaru. Tvrdí, že ide len o miesta, kde si zákazníci berú tovar, ktorý si už predtým objednali prostredníctvom internetu. Ani s tým obchodná inšpekcia nesúhlasí. „Pojem predaj je potrebné chápať tak, že zahŕňa nielen samotné objednanie tovaru zákazníkom, ale i jeho výdaj,“ tlmočil stanovisko právnikov hovorca inšpekcie Jiří Fröhlich.
Inšpekcia tiež upozornila, že nebude tolerovať účelové zmenšenie predajnej plochy tak, aby mala menej ako 200 metrov.
Proti zákonu sa chystá sťažnosť na Ústavný súd
Česká Hospodárska komora a Zväz obchodu a cestovného ruchu chcú proti zákonu podať sťažnosť na Ústavný súd. V súčasnosti zháňajú podpisy sedemnástich českých senátorov, ktoré sú k tomu potrebné. „Zákon nastavuje pre jednotlivé subjekty na rovnakom trhu odlišné pravidlá fungovania, čo odporuje princípom férovej hospodárskej súťaže,“ nepáči sa Pavlovi Čmelíkovi, zástupcovi obchodu s hračkami Hamleys. Tento obchod sa napriek zákazu zajtra rozhodol otvoriť. Návštevníci však nebudú nakupovať, ale len si hračky pozerať, či využívať atrakcie, ktoré obchod ponúka.
V Česku musia predajne zavrieť na 7,5 dňa, u nás len na 3,5
Zákaz predaja sa v Česku vzťahuje na osem sviatkov: 28. október, Štedrý deň (po dvanástej hodine), oba sviatky vianočné, 1. január, Veľkonočný pondelok, 8. máj (Deň víťazstva nad fašizmom) a 28. september (Deň českej štátnosti). Predaj počas ďalších piatich českých sviatkov je povolený.
Na Slovensku dnes musia mať obchody zatvorené na Štedrý deň po dvanástej hodine, na Prvý sviatok vianočný, Nový rok a Veľkonočnú nedeľu. Ostatných jedenástich sviatkov sa regulácia nijako nedotýka. U nás však musia v určené dni povinne zavrieť všetky obchody, zatiaľ čo v Česku to platí len pre veľké predajne.
Podobne ako v Česku aj u nás existujú výnimky zo zákona. Povolený je u nás maloobchodný predaj na letiskách, v prístavoch, ostatných zariadeniach verejnej hromadnej dopravy a nemocniciach. Rovnako môžu mať otvorené lekárne, predajne cestovných lístkov, predajne suvenýrov a malí živnostníci.