
Predajne potravín už nebudú musieť povinne zverejňovať, koľko z ich obratu tvoria slovenské výrobky. Novela zákona o potravinách, ktorú schválila vláda, upravuje aj darovanie tovaru po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti na charitu. Výrobcovia malého množstva potravín už nebudú musieť svoje produkty označovať informáciou o výživovej hodnote. Právna norma ďalej prináša povinnosť hlásiť Štátnej veterinárnej a potravinovej správe zistenia o škodlivosti potravín.
Kvôli požiadavke Európskej únie sa z novely zákona vypúšťa paragraf, podľa ktorého museli obchodníci povinne zverejňovať, koľko z predaných potravín tvoria slovenské výrobky. Dnes visia v predajniach obchodných reťazcov plagáty informujúce, ako sa darí predávať potraviny domáceho pôvodu.
Európska komisia však toto opatrenie kritizovala s tým, že poškodzuje výrobcov z iných krajín a porušuje voľný pohyb tovaru. Vláda preto musela novinku, ktorá mala podporiť predaj slovenských produktov, zrušiť.
Proti plytvaniu potravinami
„Návrhom zákona sa tiež upravuje možnosť ďalšieho použitia potravín po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti, a to v rámci celosvetového trendu na znižovanie strát potravín a odpadu z potravín,“ priblížil navrhovateľ novely, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky.
Podľa návrhu bude možné tieto potraviny ďalej použiť len zadarmo a v prípade, že naozaj poslúžia sociálnym či humanitárnym cieľom. Podmienkou tiež bude ich bezpečnosť, nesmú teda ohrozovať zdravie spotrebiteľa.
Len minulý rok obchodné reťazce združené v Slovenskej aliancii moderného obchodu zlikividovali takmer 15 tisíc ton potravín v hodnote 12,5 milióna eur. Išlo pritom hlavne o trvanlivé potraviny, ktoré boli zdravotne nezávadné a mohli sa ďalej bez rizika použiť.
Nová povinnosť hlásiť škodlivosť potraviny
Novelou sa ďalej ukladá povinnosť právnickým i fyzickým osobám – podnikateľom, ktorí vykonávajú analýzu potravín, nahlásiť Štátnej veterinárnej a potravinovej správe zistenie, že skúmaná potravina je zdraviu škodlivá.
V právnej norme sa navrhuje i to, že výrobcovia malého množstva potravín, ktorí zamestnávajú najviac päťnásť pracovníkov, nebudú musieť na obaloch produktov uvádzať informácie o ich výživovej hodnote.
Ak novelu zákona o potravinách schváli parlament, bude platiť od začiatku budúceho roku.