
Medzi školákmi a študentmi sa toto leto stali hitom kolonožky, ich predaj vzrástol v obchodoch s elektronikou Datart oproti jari až päťnásobne. Zvýšenému záujmu sa tešia aj malé vrtuľníky drony, pretože ich ceny išli v posledných rokoch veľmi dole.
Kolonožka (hoverboard alebo balančné vozidlo) pripomína segway, jediný rozdiel je v tom, že nemá žiadne riadidlá. Dve kolesá poháňané motorom a spojené plochým stupienkom fungujú na systéme mikročipov a gyroskopov, ktoré zabezpečujú rovnováhu – senzory pod každou nohou bezpečne rozpoznajú, kam jazdec práve prenáša váhu, a podľa toho ide kolonožka dopredu, cúva alebo sa otáča. Motory poháňa batéria s rýchlym nabíjaním (menej ako dve hodiny), ktorá má výdrž približne dvadsať kilometrov. Maximálna rýchlosť jazdy sa pohybuje okolo 16 kilometrov za hodinu.
„Pokiaľ ide o predaje, kolonožky sú jednoznačne skokanmi tohtoročného leta. V porovnaní s jarou sa ich predaj počas prázdnin zvýšil päťnásobne,“ uvádza Iva Pavlousková z Datartu. Podľa nej sa na kolonožke v priebehu chvíle naučí jazdiť každý. „Základnou podmienkou plynulej jazdy je rovnejší povrch, ideálne asfalt alebo betón. Jazda po dlažobných kockách si vyžaduje offroad model a väčšiu zručnosť,“ dodáva Iva Pavlousková.
Štandardná kolonožka sa dá zohnať od 370 eur, offroad verzia stojí najmenej 600 eur.
Ceny dronov klesli, kúpiť sa dajú už za 50 eur
Záujem rastie aj o drony s kamerou. „Cena týchto malých vrtuľníkov za posledných päť rokov dramaticky klesla. Tie, ktoré stáli 1 500 eur, teraz kúpite za 150 eur. Dron z roku 2013, pokiaľ sa stále predáva, stojí dnes menej než polovicu a ceny začínajú už na 50 eurách. Aj v prípade dronov stúpli predaje niekoľkonásobne,“ komentuje Iva Pavlousková.
Dron sa dá ovládať prostredníctvom tabletu alebo smartphonu cez USB. Ak má zabudovanú GPS navigáciu, majiteľ môže ľubovoľne nastaviť výšku letu, alebo dron zamerať na konkrétne miesto. Rovnako je možné vopred nastaviť súradnice, kadiaľ má dron letieť.
Foto: Datart