Len jeden z piatich ľudí nepije na Slovensku a v Česku kávu. Výskum, ktorý si nechala urobiť značka kávy Nescafé Classic, ukázal i to, že bývalí federálni bratia pijú zhodne najviac rozpustnú kávu. Až za ňou nasleduje klasický „turek“.
Na Slovensku prevažuje pitie rannej kávy, v Čechách je jej konzumácia okrem rána obľúbená aj popoludní. Slováci uviedli, že z celého dňa preferujú ranné či dopoludňajšie nakopnutie kávou, a to celých 80 percent, Čechov 64 percent.
Najčastejšie sa pije rozpustná káva, ktorú uviedlo 63 percent Slovákov a 64 percent Čechov. Na druhom mieste je klasický zalievaný „turek“, ktorému holdujú predovšetkým starší ľudia, a to 40 percent u Slovákov a 30 percent u Čechov.
Usmievame sa v kaviarňach, v električke sa mračíme
Kedy a akú kávu Slováci a Česi pijú však nebolo jediným, čo sa v prieskume agentúry Stem/Mark zisťovalo. Ľudia odpovedali aj na otázky, kde sa najviac usmievajú a smejú.
Zhruba tri štvrtiny Čechov aj Slovákov sa zhodujú, že im úsmev na tvári najviac vykúzli prostredie koncertu, kaviarne či reštaurácie. U Slovákov sú to aj športové podujatia, ktoré pre Čechov nie sú až takým dôvodom k úsmevu, prednosť dávajú divadlu. Len jedenásť percent odpovedajúcich sa usmieva na ulici, v električke či autobuse. V českých uliciach je to ešte o niečo horšie, podľa opýtaných sa na týchto miestach usmieva len osem percent ľudí.
Usmievať sa je pritom pre Slovákov o niečo dôležitejšie ako pre Čechov. Slováci zvíťazili pomerom 92 k 86 percentám. Z neobvyklého prieskumu je vidieť aj to, že oba národy sa považujú za viac usmievavé, ako ich sused. Len asi tri percentá ľudí v oboch krajinách odpovedali, že úsmev nie je vôbec dôležitý.
Na prieskume Káva a úsmev sa u nás zúčastnilo 506 a v Českej republike 501 respondentov vo veku od 15 do 59 rokov.