
Aká je budúcnosť pokladničných systémov z pohľadu tvorcov softvéru?
„Technická stránka úhrady nákupu na pokladni pri používaní označovania tovarov čiarovými kódmi je dostatočne rýchla, teda zmena technológie nie je potrebná,“ myslí si Štefan Banndler, generálny riaditeľ spoločnosti NRSYS. „No pre ochranu spotrebiteľa bude nutné vyselektovať tovar po dobe minimálnej trvanlivosti, čo predstavuje tlak na výrobcov, ktorí v kóde výrobku budú musieť zohľadniť uvedenú požiadavku. To ďalej predpokladá zmenu v softvéri v celej línii predaja od príjmu až po zúčtovanie,“ hovorí. Uvedená zmena bude mať zrejme dopad aj na hardvérové požiadavky a to zmenou zaužívaných čiarových kódov na QR označovanie, čo bude súvisieť so zaužívanými skenermi čiarového kódu od pultových po handheldové.
„Zvýšením inteligencie softvéru snímania čiarových a QR kódov smartfónmi dôjde k uľahčeniu, zrýchleniu a spresneniu snímania tovarov mobilmi zákazníkov a to buď z obalu, alebo z regálovej cenovky. Uvedený vývoj otvorí cestu nakupovaniu a zúčtovaniu predaja mobilnými zariadeniami,“ uvažuje ďalej Štefan Banndler. „Využívanie samoobslužných systémov v dobe ich vysokej obstarávacej ceny a nízkej ceny práce nemá okrem marketingovej stránky opodstatnenie,“ dodáva.
Kristína Raševová, kristina.rasevova@atoz.sk
Viac o problematike pokladničných systémov a ich integrácii s váhovými systémami sa dočítate v rubrike Vybavenie obchodu v časopise Tovar&Predaj v čísle 7–8/2016.