Potraviny a nealkoholické nápoje na Slovensku síce patria k tým najlacnejším v rámci Európskej únie, ale v porovnaní s krajinami Višegrádskej skupiny sú drahé. Česi a Maďari majú potraviny asi o desatinu lacnejšie a Poliaci dokonca o tretinu. Vyplýva to z najnovších údajov Eurostatu.
Nižšie ceny potravín ako u nás sú už len v siedmich krajinách únie. V celej Európskej únii sú potraviny približne o trinásť percent drahšie ako na Slovensku a v eurozóne o sedemnásť percent. „Ceny v našich obchodoch však najčastejšie porovnávame s cenami v susedných krajinách, kam zvykneme vycestovať na nákupy. A z tohto hľadiska už veľa dôvodov na úsmev nemáme,“ hovorí Jana Glasová, analytička Poštovej banky. Potraviny a nápoje v slovenských obchodoch sú najdrahšie v porovnaní s krajinami V4. „Je teda zrejmé, že Slovákom z prihraničných oblastí sa nákupy u susedov naozaj oplatia. Pri nákupnej turistike ale treba brať do úvahy aj náklady na dopravu a vývoj menových kurzov,“ uvádza.
Z cenového hľadiska sa všetko najviac oplatí kupovať v Poľsku. „Týka sa to predovšetkým Slovákov žijúcich na severe našej krajiny. Najvýraznejší cenový rozdiel oproti slovenským obchodom je pri cenách olejov a tukov, ktoré sú nižšie až o 43 percent. O približne tretinu lacnejšie nás ale v poľských potravinách vyjdú aj chlieb a pečivo, ryby, mlieko, syry, vajcia a mnohé ďalšie potraviny. Slováci z Bratislavy a okolia zase s obľubou vycestujú na nákupy do Česka či Maďarska. Ceny potravín v oboch týchto krajinách sú, zhodne o zhruba desatinu, nižšie ako u nás,“ informuje analytička.
Lacno je aj v Bulharsku a Rumunsku
Okrem krajín V4 Slovákov potešia nákupy v potravinách aj v Rumunsku, kde sú ceny nižšie o takmer tretinu a v Bulharsku, kde je lacnejšie o viac než pätinu. Lacnejšie potraviny majú ešte v Litve a Estónsku.
V obľúbených letných destináciách si Slováci musia za potraviny priplatiť. V Chorvátsku sú ceny potravín a nealko nápojov len o tri percentá vyššie ako u nás. To ale často neplatí pre obchody v dovolenkových letoviskách. Len mierne drahšie potraviny, o štyri až osem percent, sú aj v Španielsku, Portugalsku a Slovinsku. V Grécku si už ale za potraviny Slováci priplatia viac (ceny sú vyššie o 16 percent), vo Francúzsku a v Taliansku je drahšie takmer o štvrtinu.
Najťažšie by sa Slovákom nakupovalo v Dánsku, pretože v tamojších obchodoch sú cenovky na potravinách až o 63 percent vyššie ako u nás. O dve pätiny sú potraviny a nealko nápoje drahšie vo Švédsku, o približne tretinu v susednom Rakúsku, ale aj vo Fínsku, v Írsku a Luxembursku.