V celej Európe sa zvyšuje popularita privátnych značiek obchodníkov a tento trend sa nevyhýba ani krajinám strednej Európy. Správu o tom, aký dnes majú podiel na trhu, priniesol portál www.plmainternational.com. Stránku prevádzkuje The Private Label Manufacturers Association (PLMA), nezisková organizácia zameraná na podporu privátnych značiek.
Ako ukazujú dáta výskumnej agentúry Nielsen, v krajinách strednej a východnej Európy zaznamenali privátne značky veľký posun dopredu. Podiel týchto značiek na trhu je dnes na Slovensku 33 percent, v Česku 32 percent, v Poľsku 29 percent a v Maďarsku 34 percent.
Obľuba privátnych značiek rastie v trinástich z dvadsiatich sledovaných európskych krajín. Brian Sharoff, prezident The Private Label Manufacturers Association, k tomu povedal: „Posledné štatistiky Nielsen jasne ukazujú, že minulý rok bol pre európske privátne značky dobrý. Zisky mali na tradičnom i modernom trhu a vo všetkých európskych regiónoch.“
Vedie Švajčiarsko a Španielsko
Najvyšší podiel majú privátne značky vo Švajčiarsku (52 percent) a v Španielsku (50 percent). Nasleduje Veľká Británia (46 percent). Vyhliadky do budúcnosti sú dobré, privátne značky budú hrať stále významnejšiu úlohu v ostrej súťaži medzi supermarketmi a diskontmi.
Podiel výrobkov predávaných pod hlavičkou obchodníka rastie aj vo Francúzsku. Dnes sú na 35 percentách, čo je najviac od roku 2012. V Nemecku, kde supermarkety už desaťročia zvádzajú boj s diskontmi, majú zastúpenie viac ako štyridsať percent, a to už osem rokov po sebe.
Privátnej značke dá obchodník meno podľa seba, alebo vymyslí iné. Ide o ponuku čerstvých, konzervovaných, mrazených či suchých potravín, ďalej snackov, národných i medzinárodných špecialít, kozmetiky, pracích a čistiacich prostriedkov, krmiva pre zvieratá alebo potrieb pre domácich majstrov. Pre zákazníkov predstavujú privátne značky často cenovo výhodnejší nákup, ale kvalita je porovnateľná či dokonca vyššia v porovnaní s ostatnými výrobkami.
Foto: Billa