
Ak štát nevyrieši ekonomické problémy českých producentov mlieka, sú pripravení zorganizovať protestné akcie. Môžu medzi ne patriť i blokácie obchodných reťazcov. Agrárnej komore Českej republiky sa nepáči, že výkupná cena za liter mlieka sa približuje k šiestim českým korunám. Poľnohospodári to považujú za neúnosné a od štátu žiadajú všestrannú finančnú podporu. Odhadujú, že chovatelia za posledných dvadsať mesiacov trvalého poklesu prišli o viac než deväť miliárd českých korún.
„Je zrejmé, že mliečna kríza sa sama od seba nevyrieši. Prognózy, ktoré máme k dispozícii, naopak ukazujú na zhoršenie situácie. Postoje a názory samotných chovateľov, ale tiež spracovateľov sa radikalizujú a rastie nespokojnosť s nečinnosťou štátu,“ popisuje Dana Večeřová z Agrárnej komory ČR.
V regiónoch sa podľa nej množia výzvy k masovým demonštráciam, k blokáciam obchodných reťazcov či iným protestom. Riešenie požadujú poľnohospodári od štátu, a to hlavne v podobe navýšenia štátnych aj unijných dotácií. Chcú kompenzácie za minuloročné sucho či nové podporné programy, ktoré majú zaručiť dobré životné podmienky zvierat.
Česko dováža až 43 procent mliečnych výrobkov
České ministerstvo poľnohospodárstva tvrdí, že chovateľom sa snažia všemožne pomáhať. Tento rok už dostali napríklad 600 miliónov českých korún mimoriadnej podpory. Bola to náhrada za nižšie výkupné ceny mlieka a bravčového mäsa. Poľnohospodári, ktorých postihlo sucho, v najbližších mesiacoch dostanú od štátu tiež 600 miliónov.
„Živočíšna výroba je v krízi, ktorú spôsobilo zrušenie mliečnych kvót a ruské embargo na dovoz potravín. Ceny už mesiace klesajú, chovatelia majú finančné problémy,“ povedal minister poľnohospodárstva ČR Marian Jurečka.
„Sitácia na domácom trhu už dospela do štádia, že dovoz mliečnych výrobkov sa na celkovej domácej spotrebe mlieka a mliečnych výrobkov podieľa už 43 percentami. Pre porovnanie: v roku 2003 dovozy tvorili len 13,5 procent,“ dodala Dana Večeřová.